В Донецьку нарешті заговорили українською

В серці шахтарської столиці відбувся незвичайний флеш-моб під назвою «Український Донецьк». Мешканці Донецька вирішили продемонструвати те, що вони також вміють та люблять спілкуватися українською, в тому числі в громадському транспорті. Попри те, що акція співпала з подорожчанням вартості проїзду в громадському транспорті, організатори флеш-мобу визначили місцем проведення акції 2-й маршрут тролейбусу та автобусу.

На початку акції групи флеш-моберів розійшлися на зупинки від ДМЗ до «Белого лебедя», а згодом сідали до визначеного автобусу 2-го маршруту в напрямку залізничного вокзалу.

Своєрідною перепусткою до автобусу для флеш-моберів стало обов'язкове спілкування українською. Акція зібрала близько 40 активних та небайдужих молодих людей. До залізничного вокзалу україномовна група їхала автобусом, а поверталася до центру міста тролейбусом.

Родзинкою флеш-мобу стало колективне виконання пісні «Вона» гурту «Плач Єремії» учасниками флеш-мобу в тролейбусі. Це стало справжньою несподіванкою для пасажирів 2-го маршруту. Однак щирість виконання викликала оплески з боку останніх.

Молоді активісти хотіли привернути увагу до використання української в межах Донецька та сформувати нормальне ставлення до носіїв мови. Можна зазначити, що акція пройшла без сутичок і в атмосфері доброзичливості та гумору.

Студенти, члени громадських організацій міста, поети, представники духовенства і навіть внутрішніх органів об’єдналися для того, щоб продемонструвати, якою мовою вони вміють та хочуть розмовляти не лише на офіційних заходах, а й у побуті. На думку організаторів та учасників флеш-мобу, акція буде мати своє оригінальне продовження.

Політолог Станіслав Федорчук коментує ситуацію: «З точки зору динаміки етнокультурних процесів в Донецьку подібні акції свідчать про суттєві зрушення. Вони означають відмову українців «жити в схроні», а натомість продукують проактивну позицію, яка полягає в публічному і безпосередньому спілкуванні з усіма представниками громади. Це гарна профілактика побутової українофобії та русотяпства».

Захар Беркут

Published on 6 October 2008