Хто і як убив Степана Бандеру

На це питання тепер зможуть відповісти навіть наймолодші. 30 вересня в залі Центру Національного Відродження імені Степана Бандери лідери Спілки Української Молоді в Україні, яка видала комікси «Вбивства з наказу КГБ» про організацію вбивства Провідника ОУН Степана Бандери презентували нове видання.

Голова Крайової Управи СУМ в Україні Святослав Липовецький повідомив, що після резонансних коміксів про УПА "Україна в боротьбі», відому, як «комікси про УПА», Спілка видала нову серію - «Вбивства з наказу КГБ», в якій на основі реальної історії оповідається про підготовку та здійснення з наказу Москви вбивств Провідника ОУН Степана Бандери та Лева Ребета.

Вперше ці комікси були опубліковані у 1978 році в журналі «Крилаті», який видає Світова Управа СУМ. Автором текстів є редактор "Крилатих" Омелян Коваль, а майстерне виконання зображень належить бельгійському художнику, який підписувався "Нептун".

Видавці розраховують, що дане видання приверне увагу громадськості до постаті Провідника ОУН Степана Бандери, ювілеї якого вшановуватимуться в 2009 році – 100 років з дня народження (1 січня 1909) та 50 років з дня смерті (15 жовтня 1959).

Святослав Липовецький нагадав, що "Україна в боротьбі" лише за один рік витримала чотири перевидання українською та російською мовами із загальним накладом 22 тисячі примірників і тому переконаний, що й нове видання не залишиться поза увагою читачів. Симптоматичним є, що за місяць часу «Вбивства з наказу КГБ» було видано двома накладами, тираж кожного - 2000 примірників.

- Це видання має бути цікавим і корисним для різновікової категорії, проте цільовою аудиторією читачів ми бачимо старшокласників та студентів, - зазначив Святослав Липовецький.

Він підкреслив, що СУМ є виховною організацією, і видавничі проекти не є пріоритетом в діяльності Спілки, проте, на запитання, про подальші видавничі плани відповів, що до ювілею Миколи Гоголя є задум видати в малюнках легендарного "Тараса Бульбу".

Цікавила журналістів і відповідь на питання, яким чином буде поширюватись збірка. Бажаючим придбати нове видання рекомендується звертатися до Української Видавничої Спілки, яка й здійснила її перевидання, за адресою: 01034, Київ, вул. Ярославів Вал, 9. тел. (044) 279 -41-22. Частина накладу розійдеться через мережу молодіжних громадських організацій, потрапить до публічних бібліотек та навчальних закладів.

Пропонуємо вашій увазі кілька коментарів з приводу виходу книжки:

Андрій Гайдамаха, Голова Проводу Організації Українських Націоналістів:

Розповідь у малюнках не завжди ототожнюється з комічними історіями, вона знає й серйозні теми. Це особливий вид інформаційного мистецтва, який розповідає історію скупим текстом та яскравими картинками. Перевидання ілюстрованої розповіді „Вбивства з наказу КГБ”, що його здійснив СУМ в Україні, дуже вдала й інформаційно багата публікація. Видавці влучно переплели розповідь у картинках зі знімками з фотоархіву Провідника ОУН, подаючи життєпис С.Бандери і його родини у фотографіях. Це результат плідної співпраці з Центром дослідження визвольного руху.

Вахтанг Кіпіані, журналіст:

Тридцять років тому сумівський журнал "Крилаті" вже друкував комікси бельгійського художника Нептуна про історію вбивства Степана Бандери агентом КГБ Сташинським. Ті числа місячника вже давно стали бібліографічною рідкістю й тому добре, що нині Спілка Української Молоді в Україні взялася перевидати й "переупакувати" цей оригінальний матеріал, доповнивши цікавою підбіркою фотографій та спогадом про батька Наталки Бандери. Поєднання традиційної для коміксів художньої техніки, яка не втратила актуальності і навпаки здобуває нових прихильників, і інформативних текстівок дає можливість ніби пережити останні роки життя видатного націоналіста. Переконаний, що подібна подача приверне, зацікавить постаттю провідника ОУН багатьох молодих українців. Його життя, вчинки та ідеї й дотепер викликають дискусії. І це добре. Я багато років цікавлюся цією видатною історичною фігурою і переконаний, що ідеалізм, жертовність Бандери та його патріотизм – це якраз те, чого так бракує нинішнім українським політикам.

Віктор Рог, заступник директора Центру національного відродження ім. Степана Бандери:

Образ лідера ОУН Степана Бандери традиційно викликає неабиякий інтерес. Оповитий ореолом містичної загадковості, легенд та стереотипів, загадковий керівник національно-визвольних змагань середини минулого століття заслужено зайняв лідируюче місце серед переліку визначних українців.

Про Бандеру написано значну кількість книг, але окрему сторінку в цьому переліку займає історія скритовбивства Бандери 15 жовтня 1959 року, яка має на лише свою бібліографію, серед якої варто виокремити ґрунтовну книгу "Московські вбивці Бандери перед судом" (Мюнхен, 1965, Львів, 1992), але й фільмографію ("Атентат" Олеся Янчука).

Розповідь у малюнках "Вбивства з наказу КГБ", яка вийшла з нагоди сторічного ювілею Бандери, в цьому переліку не губиться і займає цілком окрему позицію. Доступною для всіх читачів мовою малюнків автор змальовує підготовку, хід і наслідки вбивства. Влучним ходом видавців є своєрідний фотододаток, біографічний шкіц життєпису Бандери та зворушлива промова його доньки Наталки на суді над вбивцею батька.

Сергій Вересень

Published on 30 September 2008