Патріотичне виховання – стоїмо чи рухаємось?

11 вересня 2008 року в конференц-залі Центру національного відродження ім. С.Бандери відбувся круглий стіл на тему "Від єдиної державної концепції – до державної політики патріотичного виховання українських громадян".

Організаторами виступили Світовий Ювілейний оргкомітет з відзначення національних дат 2008-2009рр., Рада Українського козацтва при Президенті України, Центр національного відродження.

У заході взяли участь Гайдамаха Андрій (Голова Проводу ОУН), Грива Анатолій (помічник Секретаря Ради Українського козацтва при Президентові України), Отець Іван Гуня (УГКЦ), Константинов Валерій Валерійович (керівник прес-служби Всеукраїнської громадської козацької дитячої організації “Дніпровська Січ”), Шевчук Юрій (керівник сектору військової історії Робочої групи з патріотичного виховання молоді при РНБО України), Костюк Петро (заступник директора Департаменту гуманітарної політики Міністерства оборони України), Припута Іван (представник Головного управління освіти і науки КМДА), Чорна Катерина Іванівна (представник Інституту проблем виховання Академії педагогічних наук України, зав. лабораторією морально-етичного виховання), Рондзістий Тарас (координатор Світового Ювілейного оргкомітету з відзначення національних дат 2008-2009рр., заступник директора Центру Національного Відродження, Шпак Аліна – консультант голови СБУ та ін.

Модератором круглого столу був Голова Спілки Української Молоді в Україні – Святослав Липовецький.

Основними питаннями порядку денного були:
•Аналіз стану існуючої нормативно-правової бази з питання патріотичного виховання українського громадянина. Інформація від представника Інституту проблем виховання Академії педагогічних наук України з питань організації процесу патріотичного виховання в системі освіти.
•Представлення проекту "Концепції патріотичного виховання громадян України", розробленої Робочою групою з питань патріотичного виховання молоді при апараті РНБО України Круглий стіл пройшов в жвавому обговоренні, обміні думками, які були подекуди достатньо гострими.

Основною, ключовою проблемою на сьогоднішній день було визнано відсутність в науковому та популярному обігу чітких і загальновизнаних термінів – "патріотизм", "українська національна ідея", "українці", "український народ".

Концепція патріотичного виховання, розроблена Робочою групою РНБОУ під загальним керівництвом В. Крутова, була коротко представлена. Її доля не райдужна – після подання в секретаріат РНБОУ в серпні 2007 року, вона залишилась тільки проектом. На жаль, зміна керівництва секретаріату Ради призвела і до "замороження" напрацювань попередників.

Всіма співбесідниками було стверджено про необхідність якомога швидше в державі звести всі нормативні акти в сфері патріотичного виховання під єдине бачення. Запропоновано думку, що виробити єдину концепцію патріотичного виховання мав би Інститут з проблем виховання Академії Педагогічних Наук України.

Інша ключова думка круглого столу – потрібно створити єдиний міжвідомчий центр патріотичного виховання, який би реалізовував державну політику в цій сфері. Першим кроком у цьому було створення в червні цього року Всеукраїнського центру патріотичного виховання молоді, ініціатором якого виступили Центр національного відродження та представники молодіжних патріотичних організацій.

За підсумками роботи, вироблено наступні рішення:
•Направити звернення до віце-прем'єр-міністра І. Васюника та міністра у справах сім'ї, молоді та спорту М.Павленка з проханням призупинити процес розробки Концепції патріотичного виховання в Кабінеті міністрів України (який триває вже в останній фазі і робиться похапцем та нашвидкоруч) із вказанням аргументів від учасників круглого столу, а саме необхідності доопрацювання із врахуванням думки громадських організацій.
•Направити в Інститут з проблем виховання лист-прохання розглянути наявні проекти Концепції по патріотичному вихованню з метою звести їх в єдиний документ.

Учасники круглого столу вирішили і надалі активно співпрацювати в питанні розвитку патріотичного виховання в нашій державі.

Микола Бігус, методист Всеукраїнського центру патріотичного виховання молоді.

Published on 19 September 2008