Виставка про УПА розширилась на десять стендів

Фотовиставка "Українська Повстанська Армія. Історія нескорених", яка відкрилась 27 травня в Службі безпеки України, стала більшою на десять стендів. Спільний проект Служби безпеки України та Центру досліджень визвольного руху, за сприяння Українського інституту національної пам’яті, презентував експозицію з понад півтисячі фотографій, документів з радянських та німецьких архівних джерел, внутрішніх документи Організації Українських Націоналістів та УПА. До 22 експозиційних стендів, з якими вже мали можливість ознайомитись відвідувачі виставки раніше, додано ще десять нових. Серед них стенди, присвячені Роману Шухевичу, Петру Полтаві, участі жіноцтва в УПА, побудові криївок, пропагандистській діяльності визвольного руху, діяльності повстанців на Закерзонні та ін.

До відкриття виставки Службою безпеки надруковано ілюстрований каталог “Українська Повстанська Армія: історія нескорених” (автори – співробітники Центру досліджень визвольного руху). Також вдало доповнювали експозицію представлені видання з історії визвольних змагань та матеріали з архівів СБУ: бофони, справи, документи, зразки печаток, емблеми тощо.

Унікальність фотовиставки у тому, що вона побудована на змістовній науково-джерельній базі з використанням фотоілюстративного та інформаційно-довідкового матеріалу і доносить до громадян цілісну та науково обґрунтовану картину Українського визвольного руху середини ХХ сторіччя.

У відкритті експозиції взяли участь представники органів влади та громадських організацій, дипломати, вчені, митці, історики та науковці, представники засобів масової інформації, керівництво ОУН. Екскурсію по виставці провів кандидат історичних наук Володимир В`ятрович.

Як зазначив в.о. Голови СБ України Валентин Наливайченко: «Усі розсекречені документи з історії Українського визвольного руху та його протистояння тоталітарному комуністичному режиму свідчать про те, що Український визвольний рух мав антирадянську спрямованість та загальноєвропейське значення. Разом з тим, протягом багатьох десятиліть тема ОУН і УПА, Українського визвольного руху була предметом політичних спекуляцій та ідеологічного міфотворення з боку комуністичного режиму. Нав’язані тоді суспільству стереотипи базувалися на замовчуванні правди про історичне минуле українського народу. Створювані протягом багатьох років ідеологічні штампи даються взнаки і досі – у тенденційному сприйнятті і оцінках частиною наших громадян діяльності ОУН і УПА. Саме тому Служба безпеки України приділяє пріоритетне значення архівно-пошуковій роботі, вивченню, розсекреченню та оприлюдненню архівних документів НКВД-КГБ про Український визвольний рух 1920-1950 років, які збереглися в архівах СБ України», – наголосив керівник СБУ. Під час відкриття виставки від імені Колегії СБУ було нагороджено Почесною відзнакою Служби безпеки України із врученням нагрудного знаку сина Головного командира УПА, Героя України Романа Шухевича – Юрія Шухевича, медаллю «За мужність і відвагу» ветеранів УПА Мирослава Симчича та Степана Семенюка.

Звертаючись до присутніх, ветеран ОУН-УПА Степан Семенюк сказав: «Ми не думали в 1953 році на каторзі в Норильську, що дочекаємось того дня, коли зможемо говорити вільно про те, що було. І, слава Богу, ці часи настали. УПА – це було одиноке українське військо, яке боролося за Українську державу і захищало народ».

Для широкого загалу виставка демонструватиметься з 2 червня у приміщенні Центру культури і мистецтв СБ України (вул. Ірининська, 6). Під час роботи виставки заплановано проведення “круглих столів” за участю науковців, краєзнавців, представників громадських і студентських організацій. Планується провести її демонстрацію і в регіонах України. Проте вже і презентація виставки викликала неабиякий резонанс, наприклад лідер ЄСМ Заріфуллін пригрозився "спалити її разом з Наливайченком"…

На виконання Указу Президента про всебічне вивчення національно-визвольного руху готуються нові збірники розсекречених документів – про діяльність агентурно-бойових груп НКВС, про польсько-український конфлікт під час Другої світової війни, про життя і діяльність лідера ОУН Степана Бандери, 100-річчя від дня народження якого відзначатиметься наступного року. За матеріалами відомчого архіву та обласних архівів створюється фотоархів історії УПА, який планується розмістити у мережі Інтернет для ознайомлення усіх бажаючих та ідентифікації осіб, зображених на фото.

На жаль, виставку змогли відвідати лише попередньо акредитовані представники ЗМІ. Втім, зал був повний журналістів. Кияни зможуть відвідати виставку з 2 червня у будинку культури СБУ.

За матеріалами Прес-центру СБУ підготував Василь Береза

Published on 30 May 2008