Свято Героїв в Полтаві

За ініціативою Полтавських обласних громадських організацій «Українська Справа», «Сила нації» та Комітету з увічнення пам’яті Симона Петлюри в Полтаві 23 травня відбулися урочисті заходи з нагоди Свята Героїв.

Свято Героїв спирається на реальні історичні події і вже має поважний вік, адже відзначається з 1941 року. Для полтавців воно має неабияку вагу і є черговою нагодою пишатися своїм краєм, бо з трьох видатних постатей національно-визвольного руху ХХ сторіччя, котрі спричинилися до встановлення 23-го травня Свята Героїв, двоє є полтавцями. Саме полтавська земля дала Україні таких видатних провідників, як Голова Директорії УНР Симон Петлюра та головний ідеолог державної самостійності України Микола Міхновський (народився в с. Турівці Прилуцького повіту тодішньої Полтавської губернії). Вони та засновник і провідник Організації Українських Націоналістів Євген Коновалець є зразком жертовного служіння українському народові. Торуючи шлях до свободи, вони так і залишились на цьому шляху, убиті, але не переможені: 3 травня 1924 року – Микола Міхновський, 25 травня 1926 року – Симон Петлюра, 23 травня 1938 року – Євген Коновалець. Дякуючи їх наполеглевій та звитяжній праці, ми маємо Самостійну Соборну Українську Державу, однак розбудовувати, зміцнювати, наповнювати її українським змістом – це вже завдання для нас, поколінню, що прийшло на зміну видатним борцям.

Вшановуючи сьогодні всіх полеглих за волю України, широка громадськість міста зібралася у Свято–Успенському кафедральному соборі, де полтавське духовенство Української православної церкви Київського патріархату та Української греко-католицької церкви разом відправили панахиду. Після Божої служби відбулася урочиста хода «Від Івана Мазепи до Симона Петлюри» з Соборного Майдану, місця де за рішенням профільної комісії міської ради має бути встановлений пам’ятник Гетьманові України Іванові Мазепі, до будинку №45 по вулиці Жовтневій, де було встановлено камінь на місці майбутнього пам’ятника Симонові Петлюрі. Однак полтавський міський голова, майже не приховуючи негативного ставлення до видатних постатей українського визвольного руху, ігнорує вимоги громадськості і саботує прийняття рішення щодо увічнення пам’яті наших видатних земляків. Саме тому молодь під час ходи подарувала полтавському мерові валізу із написом «Полтава – Москва», та книжки: «Я гражданін Советского Союза» та «Песня о Москве», прозоро натякаючи на те, що з його поглядами на історію та переконаннями треба жити зовсім в іншій державі.

Закінчилися урочистості на місці, де за очікуваннями громадськості вже мав стояти пам’ятник Симонові Петлюрі, але, на жаль, навіть встановлений пам’ятний знак, за вказівкою мера, таємно вночі був демонтований. На цьому місці були покладені квіти та запалені свічки.

Віктор Стеблянко

Published on 26 May 2008