За рідний край, за волю

Книга Юрія Борця "ОУН-УПА: шляхами лицарів ідеї і чину", яку нещодавно видала Українська Видавнича Спілка імені Юрія Липи, явище унікальне, втім, як і інші праці цього автора. Унікальна вона насамперед тим, що Юрій Борець був безпосереднім учасником національно-визвольних змагань в лавах Української Повстанської Армії, а після переходу рейдом на Захід, не облишив боротьби, а, змінивши «стилет на стилос», автомат на перо, взявся словом описувати часи героїчної боротьби, запалюючи молоді серця патріотизмом.

З під його пера виходять книги «УПА у вирі боротьби» (1971), «Рейд без зброї» (1982), «З найкращими» (1986), публікується він також у закордонній пресі.

Вважаю за доцільне подати кілька слів з біографії автора, котра сама собою є цікавою, захоплюючою книгою. Народився Юрій Борець (справжнє прізвище Пашківський) 26 березня 1922 року в селі Лубні на Перемищині. Ще під час навчання в школі стає до лав Юнацтва ОУН, а з 1939 року є дійсним членом Організації Українських Націоналістів. Як булавний УПА «Чумак» бере участь у збройній боротьбі за волю. В 1947 році з сотнею «Громенка» переходить на Захід, і з 1949 року проживає в Австралії. Успішний підприємець-будівельник стає щедрим меценатом, полум’яним публіцистом, відомим громадським діячем, очолює станицю Братства воїнів УПА в Австралії, працює в Тереновому Проводі ОУН.

В незалежній Україні вийшло чимало видань за активного сприяння Фундації Юрія Борця. Його праці «За Україну, за її волю», «Слово до молоді», «Незборимі русичі-українці», «Боротьба з двоголовою гідрою», «Ідея сильніша від зброї», «ОУН і УПА в боротьбі за Українську Державність», «Відродимо славу України» та інші вийшли масовими накладами і, без перебільшення, поруч з його публікаціями в періодичній пресі, значно спричинилися до пробудження національної гідності українців та розвінчування комуністичних міфів і стереотипів.

Юрій Борець активно співпрацював з науковим відділом Братства ОУН-УПА, який очолював Василь Кук, з молодіжними організаціями, зокрема з Молодіжним Конгресом, українськими науковцями та письменниками. З його ініціативи та за його фінансування вийшов фільм Олеся Янчука «Залізна сотня», до комітету над створенням якого я мав честь входити на пропозицію славної пам`яті Юрія Борця.

12 грудня 2006 року в далекій Австралії перестало битися серце булавного УПА «Чумака». Україна втратила свого вірного сина, котрий все своє життя віддав справі її визволення і становлення.

«Ідейний зміст книжки, яку я назвав би «Героїчне минуле України й наша сучасність», – роздуми про сучасне становище нашої держави, турботи за майбутнє нації. Характерною рисою книги, крім незаперечної логіки аргументації і популярного викладу, є широке поле тематичних проблем, так, зрештою, як у щоденному житті буває», – зазначав у передмові до видання 1996 року Василь Кук. Праця містить цікаві спогади про часи національно-визвольних змагань, подано ряд оригінальних історичних документів, фотографій, а глибокі роздуми автора про стан розбудови сучасної державності та перешкоди, які постають на цьому шляху, спонукають замислитися і кличуть до безпосередньої дії.

На підставі оригінальних документів, публікацій в українській та закордонній пресі, власного пережиття та свідчень учасників і очевидців автор переконливо і аргументовано спростовує безпідставні закиди щодо так званої співпраці українських націоналістів з окупантами рідного краю, викриває криваві злочини червоних та коричневих загарбників, яскраво висвітлює маловідомі сторінки вітчизняної історії, зокрема часів козаччини, Української революції 1917-20-х років, геноцидного Голодомору, дії української громади в діаспорі.

В книзі змальовано постаті провідників і учасників національно-визвольного руху, зокрема Романа Шухевича, Дмитра Клячківського, Василя Кука, Ярослава Старуха і Дмитра Мирона, Михайла Дуди "Громенка", Ніла Хасевича, Дмитра Карпенка "Яструба" і Петра Миколенка "Байди", Василя Шишканинця "Біра", Галини Дидик і Катерини Зарицької та багатьох інших. Не оминув увагою автор і теми тісної співпраці поневолених народів, зокрема в рамках АБН, і участі жіноцтва та юнацтва в боротьбі УПА. Вражаючими є описи виселеної акції "Вісла", рейдів відділів УПА на Захід та перебування українських повстанців в еміграції.

Це видання, присвячене світлій пам`яті Юрія Борця і видане з нагоди 65-річчя постання УПА вийшло за фінансового сприяння українців Австралії. які таким чином вшанували світлу пам'ять автора. Воно дещо змінене, але незмінним залишається його актуальність, в чому переконається кожен, хто розгорне сторінки книги.

Придбати працю можна, звернувшись за адресою: 01034 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9, пом.4. тел. (044) 234-70-20.

Віктор Рог

Published on 20 May 2008