«Гурби-Антонівці 2008» оголошують мобілізацію

Розпочинається кампанія зголошення на Всеукраїнську теренову гру «Гурби-Антонівці 2008». Термін зголошення - до 20 квітня. Положення про гру, Умови участі, Анкету та Заяву учасника можна отримати тут.

Учасники з м. Києва, Київської, Сумської, Волинської, Івано-Франківської, Чернігівської, Одеської, Житомирської, Херсонської, Кіровоградської, Вінницької, Чернівецької, Луганської зголошуються за адресою mnk_kyiv@ua.fm.

Учасники з Харківської, Львівської, Рівненської, Тернопільської, Закарпатської, Черкаської, Запорізької, Дніпропетровської, Донецької, Миколаївської, Полтавської, Хмельницької областей та АР Крим зголошуються за адресою mnk_kharkiv@ua.fm.

Затвердження учасників теренової гри здійснює оргкомітет. Підтвердження участі здійснюється за адресою mnk@ua.fm. та тел. (044) 234-70-20.

Історична довідка

“Антонівці – Гурби”

Кому довелося побувати в лісовій місцевості між селами Антонівці, що на Тернопільщині, та Майдан Рівненської області, звернув увагу, що земля тут вкрита воронками від снарядів і бомб. Цього року минає 63 роки з часу найбільшого бою Української Повстанської Армії з військами НКВД. Для багатьох українців події понад 60-річної давнини залишаються невідомою сторінкою в історії. Дотепер існує нагальна потреба ліквідувати чергову „білу пляму” в нашій героїчній минувшині.

21-25 квітня 1944 року в урочищі Гурби, на межі сучасних Тернопільської та Рівненської областей в запеклій битві зійшлися відділи південної групи УПА-Північ “Богун” під командуванням командира Петра Олійника - “Енея” та з’єднання “Холодний Яр” УПА-Південь, очолюване командиром Миколою Свистуном - “Ясенем” (5 тисяч вояків, 2 гарматні батареї та кілька мінометних ланок) з внутрішніми військами НКВД та частинами Червоної Армії загальною чисельністю близько 35 тисяч, яких підтримувала авіація, танкові частини та навіть бронепоїзд. Більшовики планували витіснити великі з’єднання УПА, що знаходилися в цьому районі, в болота, що оточують урочище Гурби, і знищити. Крім того, перед загрозою мобілізації у Червону Армію (а це загрожувало для жителя Західної України смертю в першому ж бою, бо новобранців кидали в наступ неозброєними і ненавченими – своєрідні спокута совєтському молохові за проживання під німецькою окупацією) кілька тисяч цивільних чоловіків в кінці березня – на початку квітня пішли в ліс під захист УПА, плануючи також влитися в ряди повстанців.

З початку квітня червоні частини почали оточувати район операції, поступово концентруючи сили на певних напрямках. 21 квітня розпочався наступ. Удари наносилися з півночі, сходу та півдня. 24-25 квітня розгорнулися найбільш запеклі бої.

Проявивши великий героїзм, знищивши понад 900 більшовиків і десь стільки ж поранивши, підбивши 5 танків, загони УПА прорвали вороже кільце на заході, в районі с. Буща та вийшли з оточення (власні втрати – 150 убитих та 60 поранених, більше 100 полонених; загинуло ще кілька сот цивільних, які були мобілізовані в УПА, але з яких ще не було сформовано бойових частин). У бою біля Гурб відзначилася повстанська ударна група, що складалася з вихідців із Чернігівської та Сумської областей.

Це був найбільший бій в історії УПА. Тому Молодіжний Націоналістичний Конгрес вирішив відзначити його найбільшою за всю історію молодіжного руху в Україні тереновою грою „Гурби-Антонівці”.

Цей захід, що вже став традиційним, проводиться з 2003 року і присвячений історичним подіям, які відбувалися на зазначеному терені у 1943-44 роках. Серед цих подій – діяльність Штабу „УПА-Південь”, проведення Конференції Поневолених Народів та найбільший бій загонів УПА. На місці боїв залишилося багато загиблих повстанців, яких поховали місцеві жителі.

Метою теренової гри „Гурби-Антонівці” є виховання у дітей, юнацтва та молоді, національної свідомості, історичної пам’яті, громадянської позиції, патріотизму, готовності захищати Батьківщину шляхом опанування духовної спадщини визвольної боротьби ОУН-УПА та налагодження міжрегіональної співпраці між молоддю різних областей України. Силами організаторів будуть сформовані два курені з числа учнівської, студентської молоді, активістів громадських організацій загальною. Між цими куренями відбудеться теренова гра, яка є найбільшим молодіжним щорічним заходом такого типу за всю історію молодіжного руху України.

Крім того планується вшанування пам’яті загиблих повстанців, загиблих у квітні 1944 р., впорядкуванням повстанських могил довкола каплиці, спорудженої на місці бойових дій.

Фотоальбом попередніх теренових ігор знайди тут.

НП

Published on 10 March 2008