Українці Росії вимагають кожну п’ятдесяту школу

Українська діаспора Російської Федерації добивається своїх прав. Напередодні обрання нового президента Росії перед посольством РФ у Києві близько п’ятдесяти людей зібрались з вимогами до російської влади: «Почуйте голос України!». Акція мала на меті привернути увагу на кричущі проблеми східної української діаспори. Одна з них – відродження української шкільної освіти.

Так, українці вимагають скасування прийнятих у 1932-33 роках директив комуністичної партії і совєтського уряду за підписами Сталіна, Молотова і Бубнова, які повністю ліквідували українську освіту, пресу та книговидавництво у РСФСР. Зокрема учасники акції протесту висунули вимогу ввести у 2% всіх шкіл РФ українську мову викладання або її обов’язкове чи факультативне вивчення.

Звернули увагу нової московської влади українці і на вбивства діячів діаспори, які не розслідуються. Найбільш відомі з них: 1998 рік – замах на життя керівника Московсько-Богородської єпархії УПЦ КП архієпископа Адріана; 2002 – розстріл заступника голови Товариства української культури "Мрія" (м. Іваново), бізнесмена і мецената Володимира Побурінного; 2004 – вбивство керівника українського хору "Горлиця" Анатолія Криля; 2006 – замах та каліцтво співголови Тульської організації "Батьківська стріха", члена Ревізійної комісії ФНКА "Українці Росії" Наталії Ковальової; 2006 – вбивство її чоловіка, співголови "Батьківської стріхи", бізнесмена і мецената Володимира Сенишина.

«В усіх п'яти випадках ми вбачаємо спільні риси. По-перше, убивці чи нападники не цікавилися особистими речами жертви. Метою їх нападу було убивство. По-друге, органи міліції жодної справи не розкрили, а в деяких випадках навіть не проводили слідство, або швидко закривали не розслідувану справу. По-третє, особи, що стали об'єктом нападу, були активістами українських громадських і релігійних організацій і займалися церковними справами, бізнесом, співпрацювали з українськими ЗМІ або підтримували демократичні перетворення в Україні,» - заявили мітингувальники у своєму зверненні до посольства РФ.

Крім того, непокоїть російських українців і ситуація з Богоявленським собором у м. Ногінську Московської області. Нагадаємо, 29 вересня 1997 року близька ста омоновців атакували собор, приміщення церковної адміністрації та прихід Української Православної Церкви Київського Патріархату. Архієпископа Адріана та простих людей жорстоко побито. Влада незаконно відібрала в громади української церкви не тільки собор а й величезний комплекс адміністративних споруд, де функціонували монастир, духовна семінарія, православна гімназія, медпункт, їдальня, які була споруджені або відреставровані коштом і силами приходу української церкви.

Українці Росії заявили про необхідність повернути Богоявленський собор м. Ногінська у законну власність громади УПЦ КП.

За останній рік президентства Путіна українці фактично втратили і єдину в Росії Бібліотеку української літератури у м. Москва. Так, українська діаспора внаслідок кадрової чистки усунута від функціонування Бібліотеки, пізніше російські митники арештували партію книг та СD із українськими фільмами, призначеними для фондів БУЛ. На БУЛ були натравлені шовіністичні структури, протягом 2007 відбулось два напади на виставки Бібліотеки, присвячені Голодомору. 19 листопада 2007 р. повністю було знищено унікальний газетний фонд Бібліотеки, що складався з понад 900 річних комплектів українських газет (понад 200 назв) українською і російською мовами за 1988-2005 роки.

«Ми вимагаємо змінити теперішнє керівництво Бібліотеки української літератури м. Москва, адже воно не має жодного відношення до української громади Москви та має відверто українофобські погляди,» - заявляють представники діаспори.

На думку експерта Київського інституту міжнаціональної конфліктології Андрія Клименка, практично всі ці кричущі факти порушення прав українців в Російській Федерації відбулись під час правління Президента Владіміра Путіна.

«Напередодні виборів та зміни Президента РФ громадяни федерації, які представляють один з корінних народів, хочуть бути почутими владою і вимагають дотримання своїх конституційних прав,» - вважає Клименко. – «Хочеться нагадати всім, і зокрема українській владі, що Українці Росії, які є третьою найбільшою етнічною групою та складають більше 2 % населення Російської Федерації, є, водночас, одним з найбільш упосліджуваних народів. Так, російські українці практично не мають власних садочків та шкіл, громади українських церков зазнають постійних утисків та дискримінації. На майже три мільйони українців в Росії припадає лише одна українська бібліотека, тоді як в Україні російських – тисячі».

«Українська влада не поворухнула пальцем у справі підтримки співвітчизників, не спромоглась за всі роки незалежності розробити програму підтримки західної та східної діаспор,» - наголошую експерт. – «Ця недбалість та байдужість влади позбавляє її легітимності в очах мільйонів закордонних українців».

Учасники акції спробували передати представникам посольства РФ у Києві пакет офіційних звернень та листів від Комісії з людських та громадянських прав Світового Конгресу Українців, статистичні дані з порушених проблем. Однак російські дипломати у категоричній формі відмовились виходити до пікетувальників та попросили передати звернення через працівників охорони посольства.

Як заявляють учасники, акція «Почуйте голос України» буде продовжена у західній та східній діаспорі.

Акція відбулась з ініціативи Комісії з людських та громадянських прав Світового Конгресу Українців та за підтримки Організації українців Росії. В Україні акцію підтримали Молодіжний Націоналістичний Конгрес, Спілка Української Молоді в Україні, Фундація Регіональних Ініціатив.

Інформцентр МНК

Published on 5 March 2008