Русини мають за союзника Путіна та заперечують український Голодомор

Українські русини хочуть незалежності з гарантіями Москви і Брюсселю, повідомляє Уґраїна.

«Після розпаду СССР держава Підкарпатська Русь автоматично повинна було отримати самостійність. Адже договір із Чехословаччиною, у результаті якого Підкарпатська Русь увійшла до складу Української ССР, підписували СССР і Чехословаччина, і Україна не була правонаступником Совєтського Союзу,» - заявив глава Сойму підкарпатських русинів, протоієрей Димитрій Сидір.

Для донесення своєї позиції головний русин обрав відомий рупор путінського режиму ІА REGNUM.

Сидір: «Договір, який уклали СССР і Чехословаччина, був підписаний без участі Підкарпатської Русі й наша держава повинна була одержати незалежність».

Нагадаємо, 15 грудня 2007 року Сойм підкарпатських русинів проголосив декларацію, у якій вимагає визнати Закарпатську область України самокерованою адміністративно-національною територією під міжнародним контролем. Контроль мали б здійснювати війська РФ та ЄС.

Далі представник русинів вирішив довільно трактувати історію, а точніше відверто брехати: «На референдумі в 1991 році ми проголосували за автономію в складі України». Як відомо, такого питання на референдумі 1 грудня 1991 року у бюлетені не було.

«Після цього Київ переплюнув всі колишні держави, у які коли-небудь входила Підкарпатська Русь, почавши проводити політику насильницької асиміляції русинів. Україна стала здійснювати геноцид русинського народу».

Далі Димитрій Сидір скотився до відвертої українофобії: «До речі, в України немає жодних підстав для того, щоб називати свій Голодомор геноцидом, а от відносно русинів Київ здійснює саме етноцид, тому що геноцид - це не тільки фізичне знищення, але й відмова народу в праві на національну ідентичність, насильницька його асиміляція».

«Ми просимо визнати нас самокерованою територією під контролем РФ і ЄС, що є правонаступниками СССР і Чехословаччини. Косовський прецедент не є для нас прецедентом, тому що Косове незаконно відділилося від Сербії - у порушення міжнародного права й за підтримкою США. Ми ж живемо на своїй історичній землі, і на відміну від Косова маємо право на самовизначення”, - підсумував русинський сепаратист.

«Русини ніколи не ввійдуть у розкольницьку церкву Філарета (мається на увазі Українська Православна Церква Київського Патріархату), ми збираємося залишитися в лоні Російської Православної Церкви, але якщо нас будуть намагатися насильно включити у філаретовську церкву, а РПЦ не зможе стати нам підтримкою, то ми повернемося в лоно Сербської Православної Церкви”, - додав Сидір.

Довідка: Русини — етнічнографічна група українців, представники якої проживають на територіях так званої Підкарпатської Руси (теперішньої Закарпатської області) та східної частини Словаччини. Розглядаються рядом словацьких і угорських вчених як окрема етнічна група. Питання національної окремішності русинів є заполітизованим. Однозначної відповіді на нього досі не існує.

Русини є найменш численною громадою, етнічною групою українців Закарпаття. За результатами Всеукраїнського перепису населення 2001 року 10 183 мешканців Закарпатської області (0,8 % від населення області) заявило про свою належність до русинів. Перепис 2001 у Словаччині зафіксував 24 201 русинів, перепис 2002 року у Воєводині — 15 626 русинів, перепис 2001 року в Угорщині — 2 079. За рішення Закарпатської обласної ради 1992 року, кожен закарпатець має право вільно визначатися, українець він чи русин. На початку 90-х років київські науковці за друченням уряду проводили оціологічне опитування на Закарпатті та зафіксували 40 русинів. У 1993 році русинів було 55, а в 1994-му - 96.

В часи СССР московські етнологи охоче вивчали модель культури Закарпаття, так само як інших прикордонних теренів (напр. Полісся, Криму). Співробітники московського Інституту етнології і антропології РАН стверджували, що закарпатці - це частина українського народу, бо модель культури - матеріальної, духовної, соціонормативної - у них така ж, як у решти українців.

Після проголошення незалежності України кілька десятків русинів звернулися за підтримкою до Інституту етнології та етнографії Російської академії наук, і його співробітники наділили групу статусом «четвертого східнослов'янського народу». В енциклопедії «Народи Росії» 1999 (рос. «Народы Росии») за редакцією директора московського інституту етнології та антропології сказано, що русини - це етнічна група росіян, розшифровується як «сини Русі» (рос. «сыновья Руси»). В Росії проживає 97 русинів (перепис 2002). В переписі русини були зазначені окремим етносом.

АК, за інф. http://uaoc.net/ та http://uk.wikipedia.org/

Published on 28 February 2008