Донеччани з власної кишені фінансують вивчення історії ОУН-УПА

Породжений діяльністю «української» донецької влади брак інформації про ОУН-УПА на сході України ліквідовують самі донеччани. Адже вони найбільше зацікавленні у правдивих знаннях.

Підприємець Владислав Кириченко – уродженець Донбасу – профінансував проведення фотоекспозиції "УПА – історія нескорених” у Донецьку.

Експозиція, яка складається з 22 стендів, діє з 19 лютого. Стенди відображають усі етапи діяльності Української Повстанської Армії. Мета проекту – надати якомога більше інформації, “голих” фактів.

“Ця експозиція покликана ламати стереотипи, вона складається не лише з фотографій, а й із документів, які переконливо показують, що з самого початку своєї діяльності УПА була створена для боротьби проти німецьких націонал-соціалістів. Можливо для декого буде відкриттям, що націоналісти діяли не тільки на Західній Україні, а і в Одесі, Криму, Сумах, Харкові, і, зрештою, на Донбасі” – прокоментував учасник презентації виставки Віктор Рог, випусковий редактор газети “Шлях Перемоги”.

За словами представника обласного управління СБУ в Донецькій області Сергія Малахова, нещодавно розсекречено 9 кримінальних справ в 11 томах, які ілюструють те, що НКВД використовував незаконні методи для отримання зізнання у підпільників ОУН, які вели боротьбу за незалежність України.

Один з авторів виставки Володимир В’ятрович розповів, що за даними соціологічних опитувань на грудень 2007 року більше 50% українців позитивно ставляться до визнання ОУН-УПА борцями за незалежність. В’ятрович звернув увагу і на фото воїна УПА з Донецька – Івана Кулика-"Сірого", який спочатку служив у Червоній Армії, потрапив у полон до німців, а у 1943 році втік та приєднався до УПА. На 500 фотографіях, які представлені на експозиції, зображено близько 1000 осіб, з них живі зараз лише двоє.

Спогадами про роки боротьби поділився з присутніми Кузьма Громик із Харцизька, який 13-річним хлопцем вступив до батальйону УПА на Волині, пізніше відбув тривалий термін покарання в більшовицьких катівнях і нині проживає на Донбасі.

Варто зазначити, що виставка викликала неабиякий резонанс в засобах масової інформації та зацікавленість місцевих жителів, навіть те, що цю експозицію назвали справжнім музеєм історії УПА – багато про що говорить. Незабаром подібні презентації пройдуть в Одесі і Харкові.

Виставка організована в рамках проекту «Правда про УПА» Світовим ювілейним оргкомітетом за сприяння Управління Служби безпеки України в Донецькій області, Донецької обласної державної адміністрації, Українського інституту національної пам’яті, Центру досліджень визвольного руху, Громадської ініціативи Донеччини з відновлення історичної пам’яті та Центру Національного Відродження. Буде експонуватися до кінця лютого у самому центрі Донецька, а потім фотовиставку планують представити у районних центрах області.

НП

Published on 25 February 2008