Відкрито пам'ятник Голові українського підпільного парламенту

У селищі Шишаки на Полтавщині 24 серпня урочисто відкрили пам’ятний знак великому українцеві, борцеві за незалежність нашої Батьківщини Кирилові Осьмаку (1890 – 1960).

Камінь з мармуровою табличкою постав у центрі Шишак завдяки зусиллям та коштом місцевих патріотів. У липні 1944 р. їхній земляк очолив підпільний парламент воюючої України – Українську Головну Визвольну Раду (УГВР), яка координувала дії частин Української Повстанської Армії, що боролась проти окупантів. До речі, генеральним секретарем УГВР було обрано командира УПА Романа Шухевича.

Боротьба за пам’ятник президенту УГВР була тривалою вже в незалежній Україні. Довгих шість років, за словами голови Полтавської обласної організації Української народної партії, заступника голови облдержадміністрації Сергія Солов’я, «шишацькі демократи домагалися того, щоб селищна рада виділила місце для встановлення пам’ятника, але тодішні депутати з комуно-соціалістичною ідеологією блокували прийняття позитивного рішення». І лише 5 грудня 2006 року новий склад селищної ради одноголосно підтримав пропозицію про встановлення пам’ятника видатному землякові.

„Я народився в Шишаку. Це сотенне місто Миргородського полку козацької України”, – так мені батько написав в одному з листів з тюрми. У цьому його вислові – образ людини історичного мислення, образ людини, яка знала, що таке бути незалежній державі, що таке бути незалежному народові, але яка добре знала, який тяжкий шлях народу, який є у рабстві, який є під гнітом іншої держави, під гнітом іншого народу, до цієї свободи і до цієї незалежності”, – цими словами розпочала свій виступ під час урочистого відкриття пам’ятного знака дочка Кирила Осьмака – Наталя. Саме вона значною мірою відкрила Кирила Осьмака для нащадків, для української історії, зібравши по краплині батьків життєпис – з його листів, з його статей, зі слідчих справ.

Сьогодні пам’ятний знак Кирилові Осьмаку стоїть на вулиці Лєніна. Такий собі історичний парадокс. На 17 році незалежності українські міста і села ще не звільнились від комуністичної ідеологічної спадщини, і місцева влада не поспішає це робити. Українські патріоти в Шишаках переконані, що становлення каменя стало початком великої роботи – відновлення історичної справедливості, історичної пам’яті народу. Голова Шишацької районної організації Української народної партії, лідер фракції УНП у Шишацькій районній раді Наталя Коротич передала представникові селищної ради звернення з ініціативою найменувати центральну площу Шишак, де встановлено пам’ятний знак, іменем Кирила Осьмака. Невдовзі на місці каменя має у бронзі постати пам’ятник, кошти на який вже почали збирати.

Сергій Вересень

Published on 7 September 2007