Візит делегації МНК до Великої Британії

На запрошення Президії Крайової Управи Спілки Української Молоді у Великій Британії делегація Молодіжного Націоналістичного Конгресу з робочим візитом з 28 червня по 12 липня відвідала Англію та Шотландію.

Метою даної поїздки стало прагнення пов’язати тісними дружніми стосунками і міжорганізаційною співпрацею молодих українців Великобританії і нашої держави

Делегацію з України очолив голова Молодіжного Націоналістичного Конгресу Ярослав Іляш. До складу делегації окрім членів МНК до туманного Альбіону прибули і представники СУМу: Альвіна Ільченко, член Проводу Київського осередку та Іван Бортнік, багатолітній СУМівець, учасник Студентської революції на граніті 1990 року, голова Краснопільської райдержадміністрації Сумської області.

Цей візит був запланований не як банальне ознайомлення з життям і побутом молодих українців у Великій Британії, а як налагодження нових шляхів співпраці задля зміцнення зв’язків поміж українцями всього світу, обмін досвідом між патріотичними організаціями, протидія асиміляції молодих українців за кордоном, організація спільних заходів в Україні та ін. Такі кроки, безперечно, тільки б сприяли консолідації великої української родини по всьому світі і направляли б потенціал нашої нації на користь Батьківщини і утвердження України по всьому світі.

Делегація з України передусім відвідала Музей Української Визвольної Боротьби ім. Степана Бандери та легендарну друкарню Української Інформаційної Служби, де протягом десятиліть виходили у світ книги української діаспори та підпільні видання ОУН. Наступного дня українська молодь відвідала Український Клуб у Лондоні. У цей день члени СУМ організували урочистий вечір з нагоди 100-річчя Головного Командира УПА Романа Шухевича та чергових роковин Акту відновлення Української Державності 30 червня 1941 року. Вечір мав родинну атмосферу, де урочиста частина змінилася українським частуванням. Частину заходу було присвячено делегації з України. Перед українською громадою Лондона, серед яких було чимало вояків дивізії «Галичина» та ОУН-УПА, виступив голова МНК Ярослав Іляш, який розказав про діяльність молодіжних націоналістичних організацій і громадсько-політичну ситуацію в державі. Також був продемонстрований і короткий фільм про історію та діяльність МНК. Пізніше гості з України відвідали філію Українського Католицького Університету та відбулася зустріч з громадою УАПЦ Лондона.

Апогеєм поїздки стала участь делегації МНК у 59-му Здвизі СУМ у Великій Британії, який відбувся у славнозвісній Тарасівці, поблизу Дербі. На цей Здвиг прибули не тільки сумівці, а й українці різних поколінь і хвиль еміграції. Саме сюди щорічно з’їжджається уся українська Велика Британія, щоб побути у родинному колі і створити для себе шматочок рідної Батьківщини на чужій землі.

Під час урочистого відкриття Здвигу до сумівців і української громади звернулися святі отці та керівництво СУМу. Було також надано слово представнику СУМ Канади та голові МНК Ярославу Іляшу. У своєму виступі перед трьома сотнями СУМівців в одностроях, з прапорами осередків усієї Британії, він виголосив: «…Дякую Вам, що зберегли тут, на чужині, ту Україну, за яку боролися наші діди і не мали наші батьки, за яку треба боротися нам. Ви не тільки зберегли нам історію і традиції, які нищилися окупантами у нас на Батьківщині, а й передали той дух, який робить нас справжніми українцями. Саме тут, у Тарасівці, відчувається, яка велика і могутня наша українська родина, яких вона народжує вірних синів і дочок. Насправді Україна – мати героїв. І ви – герої, бо на чужині ви зберегли у своїх серцях любов до України на довгі десятиліття і передали її нам. Слава Вам! Слава нашим сивочолим героям ОУН-УПА, дивізії «Галичина», які тут присутні і заповіли нам свою справу! Слава Україні!».

Надалі тривали численні знайомства та зустрічі. Одна з них – з нашим добрим другом і меценатом Осипом Довбушем, якого члени МНК знають як доброчинника у виданні книги Дмитра Мирона «Орлика» - «Ідея і Чин України».

Величавий Здвиг у Тарасівці до пізнього вечора продовжувався творчою програмою і виступами СУМівців з різних осередків Великої Британії та родинними частуваннями, у яких взяли участь понад 1000 осіб. Ярослав Іляш, від імені очолюваної ним організації, подарував СУМу та українським громадам книги, футболки та сувеніри на згадку про приїзд делегації Молодіжного Націоналістичного Конгресу.

Надалі візит делегації продовжувався осередками Союзу Українців у Великій Британії та відвідинами визначних місць: Дербі, Едінбурга, Ковентрі і Лондона.

Надзвичайно щира зустріч пройшла в Українському Клубі Дербі, яку зорганізував Михайло Татарчук, уродженець Бережанщини, добрий знайомий славнопам’ятного Івана Гавдиди. Серед присутніх переважали люди старшого покоління. Перед ними виступили і відповідали на запитання Ярослав Іляш та Іван Бортнік, які розповіли про діяльність молодих патріотів, про стан справ в Україні напередодні виборів до Верховної Ради України. Слухачі надзвичайно були втішені тим, що в Україні підростає і міцніє покоління молодих українських патріотів, які не тільки словом, а й ділом захищають національні ідеали у цей непростий час.

Кожна наступна зустріч з українськими громадами була не тільки насиченою позитивними емоціями і враженнями, а і переконанням, що запорукою нашого національного поступу може бути тільки єднання усіх українців по всьому світу. „Людина стає величнішою, коли вона щоденно живе відчуттям того, що вона і Україна – це єдине ціле, єдина думка та спільний подих. Саме такі відчуття і враження переповнювали мене, коли я спілкувався з представниками української діаспори у Великій Британії”, - ділиться своїми спогадами голова МНК Ярослав Іляш.

Зустріч з українцями в Ковентрі, якою опікувався отець Микола Матвіївський, була і підсумком, і апогеєм перебування делегації МНК на туманному Альбіоні. У неповних два дні дуже щільно втиснулося все те позитивне, що можна було побачити за минулі два тижні знайомства з українською діаспорою Британії. Надзвичайно щира, повна запитань та побажань була зустріч в Українському Клубі Ковентрі, куди приїхали і представники СУБ Лестера. Зустріч плавно перейшла в неформальну атмосферу. Частування і українські пісні лунали у Ковентрі до пізньої ночі. А забезпечив веселу програму Володимир Гнатів, відомий вболівальник збірної України з футболу, разом із друзями.

Наприкінці свого візиту, Ярослав Іляш від імені делегації подякував Президії Крайової Управи СУМ та українцям Великої Британії за теплий і щирий прийом, побажав швидкої зустрічі вже на Україні; висловив щиру вдячність за фінансову і матеріальну підтримку МНК громадам СУБ Лестера і Ковентрі, а також Миколі Микулишину із Лестера та Йосипу Юрківу із Мансфілда.

Віталій Стефурак, Інформцентр МНК

Published on 30 July 2007