"Слово, що стало зброєю" Богдана Червака

До 100-річчя від дня народження видатного українського поета, науковця і політичного діяча Олега Ольжича Видавництво ім. О. Теліги видало книжку "Слово, що стало зброєю". Автор - член Проводу Українських Націоналістів, провідник Київської міської організації ОУН Богдан Червак.

У книжці, не дивлячись на те, що вона невелика за обсягом (56 сторінок), досить вичерпно розповідається про життя і творчість О. Ольжича, його політичну діяльність як одного з провідників ОУН, а особливу увагу автор акцентує на його світоглядних та ідейних переконаннях. Матеріал викладений динамічно - у формі п'яти нарисів - і подається в логічній прив'язці до життєвого шляху поета, його безкорисливої участі в розбудові і діяльності ОУН. Тому прочитується легко і ясно, як кажуть - на одному диханні.

Також автором вдало відтворено історичні і життєві умови, в яких довелось діяти і творити О. Ольжичу. Їх органічно доповнюють цитати зі спогадів відомих історичних особистостей. Як, наприклад, голови ОУН полковника Андрія Мельника, який, згадуючи багатогранну і звитяжну працю О. Ольжича, наголосив: "...І на все це він знаходив час, не відмовляючи нікому, хто до нього звернувсь, сам недоїдаючи, благенько одягнений, недосипляючи, живучи пустельно-аскетичним життям, життям святця". В цьому свідченні - увесь О. Ольжич, його жертовне життя для України і українців. Ясна річ, автор не міг обійтись і без цитування самого поета. Особливо вражає його лист до свого батька Олександра Олеся, в якому він писав: "Народ, який вірить, що якась суміжна країна або імперія збудує йому державу, ніколи не зможе стати на власні ноги і буде завжди паралітиком, а його політичні групи будуть задніми колесами для чужих агентур". Чи не правда, що ці слова актуальні для України і сьогодні?

Як на мій погляд, автор дуже добре зробив, що свої нариси доповнив заключним додатком - статтею О. Ольжича "Український націоналізм", опублікованою в "Альманасі "Зарева" (Краків, 1940). Прочитавши її, читач здобуде чітке уявлення про тогочасну добу українського націоналізму і його початкові витоки, погляди самого О. Ольжича на місце і роль ОУН в боротьбі за незалежну українську державність.

Безперечно, книжка потрібна і буде цікавою для широкого кола читачів, особливо молодих, які починають усвідомлювати національні цінності. Вона їм допоможе викристалізувати націоналістичні переконання і, приміряючи своє майбуття до героїчного життя О. Ольжича, загартувати характер і волю.

Насамкінець зазначу, що ця книжка не є комерційним проектом, а видана на кошти Київської міської організації ОУН і підприємця з м. Боярки Київської області, члена ОУН Володимира Якимчука. Для того, щоб її придбати, необхідно звернутися в секретаріат Київської МО ОУН, контактні телефони: 280-16-75, 280-03-25.

Павло Філь,
провідник Голосіївської районної в м. Києві організації ОУН

Published on 27 July 2007