Місце поховання командира УПА досі невідоме

25 травня, у приміщенні актового залу Львівського національного університету імені Івана Франка розпочалася наукова конференція «Роман Шухевич – провідник українського визвольного руху». Про це повідомляє ЗІК.

Відкрили наукову конференцію представники влади: заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Тарас Батенко і начальник головного управління освіти і науки у Львівській ОДА Павло Хобзей. У своїх виступах вони закликали українців до єднання і привітали всіх учасників наукової конференції.

На конференції з доповіддю «Місце захоронення Головного командира УПА Романа Шухевича, як предмет суспільних дискусій» виступив голова Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович. Він детально розповів про пошуки місця, де було поховано Романа Шухевича, проаналізував роботи різних структур у цьому напрямку. Про те, що Головний командир Української Повстанської Армії похований поблизу гірського села на Івано-Франківщині, з 2005 року повідомляли різні ЗМІ. Втім, Володимир В’ятрович заперечив можливість поховання Романа Шухевича саме тут через те, що немає достовірних документів про це.

Також йшлося про те, що Роман Шухевич загинув у бою з вояками НКВС у селі Білогорща 5 березня 1950 року. За словами Володимира В’ятровича, цей факт відповідає дійсності і його підтвердили колишні працівники радянських спецслужб, які брали участь в операції. А от що було з тілом далі – залишається загадкою. За достовірними даними, воно ще чотири дні перебувало у в’язниці. Потім з’явився наказ про спалення тіла Шухевича за межами Західної України. А ось де саме відбулася кремація – невідомо.

2005 року Служба безпеки України повідомила, що тіло Романа Шухевича було скинуте у річку Збруч на Тернопільщині. Володимир В’ятрович поставив під сумнів цей факт і відзначив, що тодішній голова СБУ Ігор Смішко та його підлеглий Олександр Гнап дуже хотіли «вислужитись новій помаранчевій владі». Наприкінці своєї доповіді голова Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович закликав до нових пошуків місця поховання Романа Шухевича.

Крім цього на науковій конференції виступив доктор історичних наук, професор кафедри історії України та історичних дисциплін Київського міського педагогічного університету імені Бориса Грінченка Анатолій Русначенко. Він говорив на тему «Роман Шухевич – керівник воюючої України». Також у роботі конференції взяли участь відомі науковці-історики Володимир Трофимович, Андрій Сова, Ігор Гаврилів, Микола, Посівнич, Олександр Пагіря, Іван Патриляк, Тарас Ремарук, Костянтин Кондратюк, Леся Онишко, Володимир Марчук, Наталія Ніколаєва, Віталій Мазуренко, Марія Пелешок та Євген Луньо.

НП

Published on 29 May 2007