У Херсоні відкрилася виставка "Українська Повстанська Армія: Історія нескорених"

3 травня в Херсоні відкрилась виставка «Українська Повстанська Армія: Історія нескорених», яка організовується в рамках програми «Правда про УПА» Центру національного відродження ім. С. Бандери.

На урочисте відкриття завітали представники Світового Ювілейного Комітету до 100-річчя від дня народження Романа Шухевича та 65-ї річниці створення Української Повстанської Армії: Василь Бойко, Віктор Рог та Тарас Рондзістий. Відкрили виставку Тарас Рондзістий та Любов Єремічева, представник Громадянської мережі ОПОРА.

Тарас Рондзістий наголосив на тому, що подібну виставку варто формувати також і на місцевому матеріалі, хоча упівці і не полюбляли фотографуватися. Втім, фотографія – один із найдостовірніших свідків тих подій. Люба Єремічева відзначила важливість цієї виставки для Херсона і вцілому для південно-східного регіону, оскільки висновки про історичну правду можна формувати лише при наявності різних точок зору.

На виставку завітали представники різних громадських організацій та студенти. Для відвідувачів першу екскурсію провів випусковий редактор тижневика «Шлях Перемоги» Віктор Рог. Надалі такі екскурсії будуть проводити місцеві волонтери для сформованих груп та при наявності запитів.

Загалом на виставці представлені близько півтисячі оригінальних фото, більшість з яких публікується вперше. Також на виставці вперше експонуватимуться документи з радянських та німецьких джерел та внутрішні документи Організації Українських Націоналістів та УПА.

Відвідувачі можуть побачити такі раритети як фотографії групи вояків УПА з захопленим німецьким літаком та повстанців в підземній криївці (бункері) на Хмельниччині в 1950 році. Тема криївок детально досліджена в окремій частині виставки, включно з планами підземних «багатокімнатних квартир» та детальними інструкціями щоденного режиму життя під землею.

Матеріали виставки проливають світло на те, що діяльність УПА не завершилась в 1955 році, як вважалось раніше, а тривала до 1960 року (останній бій повстанської армії – 12 квітня 1960 року, Тернопільська область, Підгаєцький район). Цікаво, що останні партизани вийшли з підпілля вже за часів незалежності (Ілля Оберишин вийшов із підпілля тільки у 1991 році).

Авторами виставки є експерти Центру досліджень визвольного руху: к.і.н. Володимир В'ятрович, директор ЦДВР, Роман Грицьків, Ігор Дерев'яний, Руслан Забілий , Петро Содоль. Дизайн виставки виконаний Ольгою Сало.

Виставка триватиме із 3 до 13 травня в обласній бібліотеці ім. О. Гончара (3-й поверх) щодня, крім п'ятниць та 9 травня. Згодом вона помандрує до інших районів області.

Виставку організовує обласний ювілейний комітет, до якого входить низка громадських організацій. Контактна особа Єгор Туренко, тел. 8 063 628 67 87.

НП

Published on 8 May 2007