Вшанування пам’яті Ярослава Стецька у Тернополі

19 січня у Тернополі відбулося широке відзначення 95 річниці від дня народження Провідника ОУН, уродженця краю Ярослава Стецька. Розпочалися заходи із вшанування пам’яті Провідника ОУН, голови Українського Державного Правління відновленої актом 30 червня 1941 року Української держави з відкриття у приміщенні обласного держархіву документальної виставки, присвяченої життєвому шляху та боротьбі Ярослава Стецька.

На виставці представлено частину документів, пов’язаних із навчанням Ярослава Стецька в Тернопільській державній гімназії в 1928-1929 роках, яку він закінчив з відзнакою. Також виставлено копії листів Стецька, написані ним книги та статті, інші документи, повідомляє прес-служба Тернопільської обласної організації КУН.

Під час відкриття виставки директор державного архіву в Тернопільській області Богдан Хаварівський наголосив, що Ярослав Стецько – це людина-легенда, яка усім своїм життям показала, як треба любити свій край, свій народ, свою Батьківщину.

У відкритті виставки також взяв участь заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації Анатолій Вихрущ. Він зазначив: “Невипадково цей рік на Тернопільщині проголошено Роком УПА та її Головного командира Романа Шухевича. Думаю, це свідчить про те, що націоналізм це не тільки минуле, а й майбутнє”.

Пам’ять Ярослава Стецька громадськість Тернополя вшанувала покладанням квітів до пам’ятника Стецьку у центрі міста. У церемонії покладання квітів взяли участь голова Тернопільської обласної держадміністрації Іван Стойко, міський голова Тернополя Роман Заставний, члени фракції “Національний вибір” в обласній раді – заступник голови обласної ради Олег Вітвіцький, голова секретаріату КУН Богдан Строцень, член президії обласної ради Юрій Заруцький. „В особі Ярослава Стецька ми маємо приклад справжнього патріота-державника, який своїми думками та вчинками утверджував Українську Самостійну Соборну Державу. Вшановуючи цього подвижника національної ідеї, ми повинні не лише згадувати, але й жити його настановами,” – сказав, виступаючи перед учасниками святкового зібрання, голова облдержадміністрації Іван Стойко.

Продовження вшанування пам’яті Великого сина Тернопільської землі відбулося у громадському музеї ім. Ярослава Стецька в с.Великий Глибочок Тернопільського району. Саме тут, за даними директора музею Мирона Сагайдака, в будинку тітки і народився Ярослав Стецько, хоч його батьки на той час постійно мешкали у Тернополі. У цьому будинку Ярослав Стецько провів частину своїх дитячих і юнацьких років.

У музеї відбулося вручення громадської Премії імені Ярослава Стецька за вагомий внесок у популяризацію спадщини ідеологів українського націоналізму та збереження історичної пам’яті про борців за волю України.

Відзнаки номінантам вручили заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Анатолій Вихрущ, заступник Голови Молодіжного Націоналістичного Конгресу Олег Вітвіцький, директор тернопільського відділення Центру національного відродження ім. Степана Бандери Тарас Гребеняк, колишній політв’язень Ігор Олещук.

Премії отримали Святослав Липовецький – публіцист, голова Тернопільської міської організації Спілки Української Молоді в Україні, Сергій Синюк – письменник, краєзнавець з м. Шумська, Мирон Сагайдак – директор громадського музею ім. Ярослава Стецька в с. Великий Глибочок Тернопільського району.

Рішення про заснування цієї громадської відзнаки було прийнято торік членами Оргкомітету з вшанування 20-ї річниці з часу смерті Ярослава Стецька та 65-ї річниці проголошення Акту віднови Української Держави.

До скалу цього комітету ввійшли представники обласного Проводу Організації Українських Націоналістів (з-під стягу Степана Бандери), Центру Національного відродження ім. Степана Бандери, Молодіжного Націоналістичного Конгресу, товариства „Просвіта”, товариства „Вертеп”, Спілки Української Молоді в Україні, НСОУ „Пласт”, Конгресу Українських Націоналістів, Молодіжної референтури КУН, товариства „Молода Просвіта”, громадського об’єднання „Українська справа”.

Як повідомив директор Центру національного відродження ім. Степана Бандери Тарас Гребеняк, відтепер премію вручатимуть щорічно. Вшанували пам’ять Провідника ОУН і в стінах Тернопільської облдержадміністрації. За участю заступника голови ОДА Анатолія Вихруща тут відбулися наукові читання присвячені 95-ій річниці від дня народження Провідника ОУН Ярослава Стецька. У наукових читаннях взяли участь керівники управлінь ОДА гуманітарного напряму та науковці.

Зі вступним словом виступив заступник голови ОДА Анатолій Вихрущ. Він, зокрема, зупинився на процесі об’єднання демократичних сил Тернопільщини, наголосивши на об’єднавчій ідеї українського націоналізму.

Директор державного архіву в Тернопільській області Богдан Хаварівський висвітлив основні віхи діяльності Ярослава Стецька від проголошення Акту відновлення Української Державності 30 червня 1941 до створення та діяльності Антибільшовицького Блоку Народів у повоєнний період.

Заступник голови обласної ради, заступник Голови Молодіжного Націоналістичного Конгресу Олег Вітвіцький акцентував увагу присутніх на ролі націоналізму у справі виховання української молоді. Науковець Національного педагогічного університету Юрій Юрик розповів про формування національного світогляду Ярослава Стецька в період навчання у Тернопільській гімназії.

Заходи з вшанування пам’яті Ярослава Стецька продовжилися і 20 січня. Зокрема, представники молодіжних громадських організацій відвідали музей ім. Ярослава Стецька у с.Великий Глибочок.

НП

Published on 20 January 2007