Добкін дозволив Йорданське богослужіння УАПЦ в Харкові, але проблеми лишилися

Повідомлення про заборону Харківським міськвиконкомом традиційного Богоявленського освячення води в Саржиному Яру, яким місцева влада привітала громаду УАПЦ з новим роком, було сприйняте вірними УАПЦ з обуренням. Церковна громада Свято-Дмитрівського храму м.Харкова надіслала 14 січня 2007 р. листа на ім’я комісара Ради Європи з прав людини Томаса Хаммарберґа з проханням допомогти в захисті громадянських прав вірних УАПЦ, які стали в Харкові об’єктом дискримінації. Під листом стоїть 121 підпис.

14 січня 2007 р. пройшли збори Харківського крайового братства апостола Андрія Первозваного, на яких було розглянуто конкретні пропозиції щодо проведення акцій громадянського непокори. Архиєпископ Харківський і Полтавський Ігор звернувся за допомогою до місцевих партій та громадських організацій. На його заклик оперативно відгукнулися Українська народна партія, партія «Реформи і порядок», Молодіжний Націоналістичний Конгрес, Християнсько-Демократичний союз. Протизаконна заборона богослужіння викликала широкий резонанс у мас-медіа, повідомляє прес-центр консисторії Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ.

За цих обставин у Харківському міськвиконкові було переглянуто розпорядження з 12 січня 2007 р., яким виключне право богослужінь у Саржиному Яру надавалося Московському Патріярхатові. Опівдні 15 січня 2007 р. з ініціятиви мера Харкова Михайла Добкіна відбулася телефонна розмова між ним та архиєпископом Ігорем. Було домовлено, що розпорядження міськвиконкому переглянуть і УАПЦ дозволяється відправляти велике освячення води 19 січня о 15.00. На жаль, у коментарях прес-служби Харківського міськвиконкому з цього приводу було допущено дезінформацію. До Харківського міськвиконкому подавалося 28 грудня 2006 р. не п’ять, а лише одну заяву єпархіяльного управління УАПЦ про відправу богослужінь 19 січня 2007 р. Інші заяви було подано до районних рад і вони не входили до компетенції міськвиконкому. У відповідності до закону, така заява може бути подана за десять днів до проведення богослужіння. Тому всі заяви надійшли без запізнень, навіть завчасно. Про відправу Святої Літургії на джерелі в Саржиному Яру не йшлося. Повідомлення Михайла Добкіна, що УАПЦ має намір відправляти літургію о 15.00 не відповідає дійсності. Згідно з православним уставом, Свята Літургія правиться лише в першій половині дня, до 12.00. Так і буде 19 січня в харківській громаді УАПЦ. А вже після богослужіння, що відбудеться в парафіяльній Свято-Дмитрівській церкві (Полтавський шлях 44) о 8.00-10.00, почнеться традиційний хресний хід «на Йордан», що проляже через Холодну Гору, Салтівку й закінчиться о 15.00 освяченням води в Саржиному Яру.

Консисторія Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ, з задоволенням констатуючи розв’язання проблеми богослужінь 19 січня, мусить зробити висновок, що висвітлення конфлікту Харківським міськвиконкомом свідчить про його неготовність визнавати свої помилки й будувати стосунки з місцевою громадою УАПЦ на засадах партнерства.

Архиєпископ Ігор закликав громадські організації призупинити проведення протестних акцій. Однак він підтвердив, що планована прес-конференція на тему церковно-муніципальних стосунків в Харкові буде проведена 17 січня 2007 р. в Свято-Дмитрівському катехитично-пастирському центрі Харкова о 14.00 на анонсовану раніше тему. Адже зняття однієї конкретної проблеми ще не означає зміни стилю адміністрування харківської влади, оцінюваного УАПЦ як дискримінаційний.

НП

Published on 16 January 2007