Канаді байдужа пам'ять про своїх героїв?

Як стало відомо, в Канаді поблизу Торонто зрізали з постаменту цілий пам’ятник Тарасові Шевченкові. Поставлений він був 1951 року в святковий День Канади - 1 липня. З часом поруч посадили привезені з Канева верби, назвали іменем Кобзаря парк, створили музей. Згодом музей спалили.

Пам`ятник зник він досить загадково. З одного боку, для його зняття, то ж кілька тон, мусила використовуватись відповідна потужна техніка - яку ніхто не побачив, а з другого, на місці події чомусь залишилась приставлена до п’єдесталу драбина та пообв’язувані довкола шнури.

Канадська поліція відразу висунула версію, що пам’ятник вкрали батяри на переплавку і жодних антиукраїнських мотивів у цьому вчинку нема і бути не може.

Як доречно зауважили самі навколишні жителі-канадці, викрадати такий пам’ятник заради самої бронзи, не варта шкірка вичинки. Крім того злодії якось дуже дивно почали розносити кавалки пам’ятника. На даний момент в одній ливарні знайшлася відрізана голова яку, як повідомив власник закладу, принесли два чоловіки на брухт від міської ради міста Оквіл. Когось одного заарештували, але відпустили на підписку до суду, який відбудеться 30 січня, з іншим лише просто переговорили, повідомляє Майдан.

Ось лише, що робити з іншою бронзовою таблицею, яка теж ОДНОЧАСНО зникла на одній з найбільших вулиць вже в самому Торонто?! На ній трьома мовами (анг., фран., укр.) повідомлялося про українського героя Канади нагородженого найвищою нагородою - Пилипа Коновала, і яка знаходилася на стіні будинку Відділу канадських ветеранів названого його іменем!

Офіційної відповіді від поліції ще нема, але якщо буде, то напевне знову вискочить гіпотеза, що дошку вкрали на переплавку, аби заробити гроші! В Україні, очевидно, ця версія ні у кого б не викликала сумніву. Але в Канаді, одне і друге звучить досить дивно...

Зрештою, якщо самі українці-діаспорники не доглядають за своїм, то отримують що є. Аналогів із викраденням цілого пам’ятника поки що ніби не було. Зате тепер є шанс потрапити до книгу Ґіннеса. І між іншим, в столиці Канади збираються спорудити інший пам’ятник Шевченкові, роботи відомого канадсько-українського скульптура Лео Мола (Леоніда Молодожанина).

Цікаво, чи вкрадуть незабаром і цей?

НП

Published on 9 January 2007