Звернення депутатів Івано-Франківської обласної ради до Президента України

Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, звертаємось до Вас, шановний Вікторе Андрійовичу, з клопотанням про присвоєння звання Героя України генерал-хорунжому УПА Романові Шухевичу, 100-річчя від дня народження якого виповниться 30 червня 2007 року.

Усе своє життя Роман Шухевич поклав на вівтар боротьби за свободу і незалежність України. Вихований у патріотичній атмосфері родини, Роман Осипович рано прилучився до боротьби за людські і національні права українців. Він керував бойовими акціями проти польської окупації західно-українських земель, був організатором протестів проти спланованого голодомору на Східній Україні.

З 1934 року Роман Шухевич перебував у концентраційному таборі Береза Картузька, з 1935 по 1937 – був в’язнем слідчої тюрми за вироком Львівського процесу.

Роман Шухевич спричинився до творення Карпатської Січі, яка стала для всієї Європи проявом незламної волі українців до незалежності та відновлення своєї державності.

З початком фашистської та більшовицької окупації України Роман Шухевич працює над створенням військової cили, здатної протистояти загарбникам на два фронти. Такою силою стала регулярна Українська Повстанська Армія, яку підполковник Тарас Чупринка очолив восени 1943 року і головнокомандувачем якої залишався аж до смерті.

Роман Шухевич був одним з провідних діячів ОУН, в політичну програму якої вніс далекосяжні зміни, що стосувалися демократизації майбутнього плюралістичного суспільства. У листопаді 1943 року керував підготовкою Першої Конференції поневолених народів.

У липні 1944 року Роман Шухевич був обраний головою Генерального Секретаріату і головним секретарем військових справ Української Головної Визвольної Ради.

Генерал-хорунжий Тарас Чупринка (Роман Шухевич) був не тільки визначним полководцем Армії, що воювала на два фронти проти фашистських і більшовицьких окупантів, але й проявив себе як провідник, стратег і політик, який очолив великий легіон найдосконаліших зразків героїзму і самопосвяти для ідеї утвердження незалежної Української держави.

В часи боротьби двох світових систем Романові Шухевичу доля дала найвищу відповідальність за цілу українську націю. Відновлюючи лицарську славу своїх великих предків-борців, він протягом довгих семи років, серед нелюдських важких обставин в умовах німецько-гітлерівської, пізніше московсько-більшовицької окупації, боровся як лицар і лицарем загинув.

Ідею самостійної держави Роман Чупринка не зрадив до кінця життя. Він був убитий більшовицькими карателями у березні 1950 року в нерівному бою біля села Білогорща на Львівщині.

За життя і після смерті жорстоко переслідувалася вся родина генерала, ім’я якого для багатьох поколінь українців стало символом безкомпромісного служіння ідеї незалежної і соборної України.

Просимо Вас, шановний Вікторе Андрійовичу, врахувати великий особистий подвиг генерал-хорунжого Романа Шухевича, значення його постаті в історії України, повагу і визнання українського народу, яскравий приклад високого служіння нації і державі, а також самовіддану боротьбу за незалежність України. Присвоєння звання Героя України Романові Осиповичу Шухевичу стане гідним ознаменуванням його столітнього ювілею в рік 65-річчя створеної та очолюваної ним героїчної Української Повстанської Армії.

Прийнято на сьомій сесії
Івано-Франківської обласної ради
п’ятого демократичного скликання
22 грудня 2006 року

Published on 25 December 2006