Рок-концерт у Староконстянтинові пройшов під вигуки „У-кра-ї-на!”, „У-кра-ї-на!”

15 грудня до міста Староконстянтинів, що на Хмельниччині, завітала акція „Ні -Малоросії! Зробимо країну Україною!”, започаткована громадянським рухом „Не будь байдужим!”.

Акція вперше відбулася у вересні 2005 року. З тих пір вона пройшла у 13 містах та містечках 8 областей нашої країни. Ідейними натхненниками акції виступили українські рок-музиканти, перш за все ініціатива належала фронтмену гурту „Тартак” Сашку Положинському, його підтримали лідери гуртів „Мандри”, „Мотор’ролла”, „От Вінта” та інші небайдужі.

До участі залучаються і деякі громадські організації патріотичного спрямування, щоправда останні ніколи не афішують свою присутність під час акцій „Не будь байдужим!”, адже останні носять позаполітичний характер. Активісти руху „Не будь байдужим!” також започаткували традицію - передавати україномовну літературу – твори вітчизняних та зарубіжних класиків, підручники, словники і т.д. – громадським та шкільним бібліотекам тих сіл і містечок, де проходить акція.

Так сталося і цього разу: лідери гуртів „Мандри”, „Флайзза”, „Мотор’ролла”, „От Вінта!” передали 9 школам та гарнізонній бібліотеці міста Староконстянтинова близько тисячі примірників україномовної літератури. О 15-й годині шановані вони завітали в головну гімназію райцентру, що розташована у воєнному містечку (так зване „Болгарське містечко”), де, одразу після урочистої церемонії передачі книг, вони провели прес-конференцію для декількох десятків журналістів з Хмельницької області, Києва і Львова. Власно, саме вручення, по суті, виявилося тією складовою, що гармонійно вписалася в прес-конференцію.

Співкоординатори акції Валерій Умрихін і Оксана Левкова пояснили присутнім суть акції, коротко зупинилися на питанні необхідності поширення серед українців літератури та преси рідною мовою. Надалі слово взяли рок-виконавці: до присутніх по черзі звернулися Андрій Тимчук з гурту „Флайзза”, більш відомий як Тіма, Сергій Фоменко (Фома), гурт „Мандри” і Сергій (Сєня) Присяжний („Мотор’ролла”). Останній одразу зізнався присутнім, що добре вміє спілкуватися і російською мовою, адже зростав він в російськомовному середовищі. Тим не менш, сформувавшись як особистість і усвідомивши своє українське походження, став не тільки говорити, але й думати „по-українськи”. Фома, фронтмен гурту „Мандри”, пригадав, як колись також спілкувався винятково російською мовою, особливо в той період, коли вчився у загальноосвітній школі в Києві, де „було не прийнято спілкуватися українською”. Втім, Фома, за його словами, з того моменту, як став самостійно розбиратися в усьому тому, що відбувалося довкола , все сильніше став відчувати себе українцем. Андрій Тимчук, він же Тіма, на прикладі свого рідного Луцька розповів про невтішне становище в інформаційному просторі. Пригадав, як переслідували радіостанцію на якій він працює, підкреслює, що останній надали під ефір лише півгодини, а так відбулося тому, що радіостанція передає україномовні пісні.

По закінченні прес-конференції артисти прибули до місцевого Будинку офіцерів, де о 17 30 має розпочатися концерт. Вже на 17 годину в актовій залі яблуку ніде впасти. Перед будівлею встановлено великий плазмовий екран і мікрофон, підійшовши до якого жителі Староконстянтинова можуть задавати організаторам акції свої питання. О 17 20 на сцену вийшли В. Умрихін, Юрко Журавель з гурту „от Вінта!”, Тіма, Фома і Сєня і розпочали інтерактивне спілкування. По запитанням до гостей відчувалося, що молодь проявляє себе небайдужою до проблеми культурного простору України, питання мови. Присутні закликають виконавців відвідати східні регіони. Так, один хлопець запросив виконавців відвідати Гуляй-Поле Запорізької області, запевняючи, що там 70 відсотків спілкуються українською мовою.

Співкоординатор акції В. Умрихін закликає молодь бути активними громадянами своєї Батьківщини, бути готовими до рішучих вчинків, наприклад, вміти вимагати у продавців музичної продукції диск українських виконавців, не купляти чужомовну пресу, не спілкуватися російською мовою у тих випадках, коли для цього немає необхідності.

По закінченню спілкування виступом фольк-колективу „Гуляй-город”, який став досить популярним після спільних турне з гуртом „Тартак”, розпочався довгоочікуваний рок-концерт. Популярні рок-виконавці „заводили” місцеву публіку, глядачі висловлювали артистам свою вдячність оваціями, раз-по-раз намагалися підспівувати в унісон виконавцям. Неодноразово зал вибухав захопленими вигуками: „У-кра-ї-на!”, „У-кра-ї-на!”

Відчувається, що українське все-таки в попиті. Але нам залишається зробити його ще більш модним, модним настільки, щоб навіть у не зовсім чесній конкуренції воно на голову перевершувало не тільки шир потреб, але й більш якісну продукцію з-за кордону.

Сергій Пархоменко-Багряний, КМО МНК

Published on 20 December 2006