Вийшла друком книга Миколи Посівнича Степан Бандера: документи і матеріали (1920–1930 рр.)

Однією з найменш вивчених постатей української історії нажаль й досі залишається Провідник Організації Українських Націоналістів Степан Бандера. Визначний життєвий шлях борця за незалежність України поки що не здобув належної уваги з боку істориків. У той час, коли про сучасників С. Бандери – Шарля де Голля, Теодора Рузвельта, Уїнстона Черчілля та багатьох інших написано численні томи біографічних досліджень, Провіднику ОУН в основному, присвячено публіцистичні твори та сухі енциклопедичні матеріали.

Необхідною умовою появи серйозного дослідження про Степана Бандеру є публікація матеріалів, котрі висвітлюють його життя і діяльність. Одним із кроків, здійснених у цьому напрямку, є упорядкований науковим співробітником Центру досліджень визвольного руху Миколою Посівничем збірник “Степан Бандера: документи і матеріали (1920–1930 рр.)”

В об’ємному та гарно оформленому виданні, щедро ілюстрованому унікальними фотосвітлинами, опубліковано цілий ряд важливих та невідомих матеріалів і документів про Степана Бандеру в молоді роки його життя.

Загалом матеріали збірника поділено на дві групи – спогади і публіцистика, та документи. У першій частині збірника вміщено цікаві спогади родичів та соратників Степана Бандери. Зокрема – це спогади діячів ОУН – Василя Кука, Миколи Климишина, Григорія Мельника, Петра Мірчука та Миколи Сціборського про С. Бандеру, як активіста і Провідника ОУН. З цих матеріалів можна отримати живий та в дечому невідомий образ молодого Бандери – керівника, організатора та, що основне, людини, яка ще з юнацьких літ повністю пожертвувала себе справі визволення українського народу.

Другу частину збірника складають архівні матеріали. У цій частині книги висвітлено періоди навчання Степана Бандери у Львівській політехніці та ув’язнення у польських тюрмах. Серед комплексу цих документів особливу цінність становить Протокол допиту Провідника Крайової екзекутиви ОУН Степана Бандери у справі про замах на міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького. З цього документу можна простежити героїчну позицію Бандери, чіткість та принциповість його поглядів, постійну націленість на відстоювання інтересів українського народу та його права на самостійне існування. Крім цього, документ прояснює картину довкола Варшавського процесу над українськими націоналістами та дозволяє з’ясувати досі невідомі факти слідства і суду над організаторами замаху. Важливим досягненням пропонованого збірника є вибрана бібліографія про Степана Бандеру, підготовлена відомим дослідником ОУН і УПА Григорієм Дем’яном, а також ґрунтовні біографічні відомості про діячів націоналістичного руху.

„Про Степана Бандеру написали багато злого за часів панування російсько-комуністичної ідеології, і тому якась частина українського суспільства якщо не розгублена, то прийняла неприхильну позицію. І все ж таки – хто він був насправді, які були його життєві ідеали, яким був його життєвий шлях? Відповідь на ці питання можна знайти у матеріалах, які публікуються в цьому збірнику”, - зазначає в передмові професор Володимир Косик.

Загалом розглянутий збірник документів дозволяє чітко простежити боротьбу ОУН у 1930-х рр., роль організації та її лідера у суспільно-політичних процесах в Західній Україні, а також побачити і зрозуміти особистість молодого Степана Бандери – провідника українського націоналістичного руху.

Василь Береза

Замовити книгу можна за адресою:
01034 м.Київ, вул. Ярославів Вал, 9 пом. 4, телефон (044) 234-70-20, 246-47-83.

Published on 11 December 2006