Росія звикла жити по стереотипам

21-24 листопада в Мурманську проходила конференція „юних дослідників”, на якій взяв участь член Союзу Української Молоді Мурмана Малуха Данило. Результати цієї конференції наочно показали, що російські історики не хочуть переглянути спотворені сторінки історії.

Складається враження, що сучасне російське суспільство надмірне консервативно. Вбитий державою за роки правління світогляд, всіляко перешкоджає інакомисленню. У суспільстві існують якісь ідеї-ідеали, поза сумнівом, встановлені владою, а все інше вважається чимось маргінальним. Це стосується історії, політики, релігії і інших сфер життя.

Цей факт підтверджує, недавно минула, Мурманська дослідницька молодіжна конференція “Юні дослідники – Майбутнє Півночі”. Мета подібних конференцій – розвиток дослідницької діяльності серед молоді. Але чи так це? Дійсно на таких заходах молодь вчиться дослідницькій діяльності, висуваючи нові погляди на незвідані питання? Давайте розглянемо це питання детальніше.

На секції історії брав участь член Союзу Української Молоді Мурмана Малуха Данило з темою “Причини і передумови «Помаранчевої революції» в Україні”, також варто відзначити, що завдяки колишнім успіхам в дослідницькій діяльності Данило був вибраний опонентом на секції історії і на секції соціології.

Дослідницька робота розкривала, практично невивчене в Росії питання, - зародження революційних ідей в розумах українського народу перед президентськими виборами 2004 року. У роботі розглядалися суспільно-політичні події в Україні, починаючи з 2000 року (заснування “Української правди”, вбивство Г. Гонгадзе, обнародування “Плівок Мельниченко”, створення перших політичних Інтернет форумів, акція “Україна без Кучми” і т.д.), закінчуючи передвиборною кампанією і президентськими виборами. Під час виступу були продемонстровані відеоролики (події 9 березня 2001 р., матеріали з відеоархіву 5 телеканалу та інші), документи, дані соціологічних опитів, агітаційні матеріали В. Ющенко и В. Януковича.

Але, не дивлячись на новизну ідеї, жюрі визнала тему роботи неактуальною і нецікавою. Дуже цікаво розподілилися призові місця. Наприклад, перше місце дали авторові роботи “Росія і НАТО: перспективи співпраці”. Робота була повністю побудована на випусках за 1992-95 рр. газети “Комсомольська Правда” і, в основному розкривала відношення журналістів “Комсомолки” до цього питання. Друге місце завоювала робота “Образ ворога в листах радянських солдатів”. Автор стисло переказав зміст листів (а їх було не більше 5) і зробив декілька коротких висновків . Але зате, в даному дослідженні були чітко підкреслені і звеличені героїчні подвиги радянських солдатів.

У результаті, жюрі нагородило ті роботи, які співпадали з нинішньою політикою уряду РФ, а інші цікавіші, але такі, що виражають протилежну точку зору, не були гідно оцінені. Наприклад такі роботи як “Біблейський погляд на останні часи” (робота суперечила переконанням Російської Православної Церкви) і “Розпад СРСР” (у даному дослідженні була показана нелюдяна діяльність радянської системи і її неміцність, які згодом привели до розпаду).

Прес-центр Союзу української молоді Мурмана

Published on 5 December 2006