Наблизити день радості

Упродовж двох днів у Тернополі гостювала делегація Історичного клубу “Холодний Яр”. Спочатку відбулася зустріч з ректором Тернопільського національного економічного університету Сергієм Юрієм, проректором Богданом Адамиком та доцентом Миколою Лазаровичем, автором монографії “Легіон Українських січових стрільців”. Потім перед студентами виступили письменники Роман Коваль і Роман Пастух.

Роман Коваль презентував свої нові книги про Визвольну боротьбу українського народу в 1917 – 1920-х роках, а відомий франкознавець з Дрогобича Роман Пастух представив свою нову книгу “Франкова доля”. За ними виступив ансамбль “Веселі галичани” на чолі з Мирославом Бабчуком. Улітку 2006 року його трембіта тужила в Холодному Яру – на братській могилі Чорного Ворона та його козаків, біля дуба Максима Залізняка та у Медведівці, де зародилася Коліївщина. Цього разу Мирослав зі своїми колегами заспівав повстанських і стрілецьких пісень.

У ході візиту відбулися зустрічі з керівниками патріотичної організації „Українська справа” депутатом Тернопільської міської ради Тарасом Гребеняком і депутатом Тернопільської обласної ради Олегом Вітвіцьким, заступником голови Тернопільського обласного апеляційного суду Сергієм Стопником, начальником Управління молоді і спорту Тернопільської обласної державної адміністрації Володимиром Росоловським, та заступником мера Тернополя Миколою Марценюком, який вручив Роману Ковалю Подяку міського голови Тернополя Романа Заставного – “За вагомий особистий внесок у відродження історичної пам’яті, духовності українського народу, фундаментальне дослідження Визвольного руху українства, утвердження національно-культурних, патріотичних цінностей у житті Української Громади”. Роман Коваль у свою чергу звернувся з листом до Тернопільського міського голови з пропозицією гідно вшанувати генерала-хорунжого Армії УНР Євгена Мешківського з нагоди 125-ліття з дня його народження. Від імені Історичного клубу “Холодний Яр” було запропоновано впорядкувати належним чином могилу визначного воєначальника, провести вечір його пам’яті та назвати одну з вулиць його іменем.

Увечері відбулася зустріч письменників із громадськістю міста та концерт ансамблю “Веселі галичани”.

Наступного дня після прес-конференції Романа Коваля у міській державній адміністрації, яку провів відомий журналіст Іван Бесяда, делегація відвідала Микулинецький цвинтар. Cпершу було покладено квіти на могилу генерала-хорунжого Армії УНР Євгена Мешківського та старшини Армії УНР Петра Лістовничого-Лістовського. Тоді вдячні нащадки вклонилися могилам січових стрільців, жертв політичних репресій та командира УПА-Захід Омеляна Польового.

Участь у меморіальних заходах взяли дочка старшини Армії УНР Юліана Дерех-Лістовська, краєзнавці Єфрем Гасай та Любомир Никифорів, Євген Філь, інженери Юрій Щирба і Олег Фарина, члени Історичного клубу “Холодний Яр” Любомир Хамуляк та Роман Коваль, Роман Пастух і Олександр Гатило… Гості побували також у Музеї жертв політичних репресій, розміщеному у камерах Тернопільського КҐБ, і Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.

Історичний клуб “Холодний Яр” щиро вдячний усім названим особам, а також голові профкому ТНЕУ Миколі Шинкарику, підприємцям Андрію Строєвусу, Ігорю Парію, Ларисі Філь, директорам музеїв Ігорю Олещуку та Степанові Костюку за сприяння і доброзичливість. Зустрічі в Тернополі показали небайдужість братів-галичан до подій Визвольних змагань на Великій Україні, високий патріотизм та виняткову гостинність.

У нас спільна мета – повернути якомога більше імен, якими б пишалися українці. Ми хочемо своєю працею наблизити той день радості, коли ми раптом збагнемо, що жертовна кров наших лицарів таки окупилася, що мрія про Українську Україну здійснилася. І смерть героїв – січових стрільців та повстанців Наддніпрянської України – лягла в основу безсмертя Української нації.

Прес-служба Історичного клубу “Холодний Яр”

Published on 4 December 2006