Сергій Вересень

Тарас Рондзістий:"Ювілей УПА відзначено на державному рівні. Командир УПА Роман Шухевич – Герой України"

Відзначення ювілею Української Повстанської Армії в столиці України та в регіонах викликало неабиякий резонанс. Проте не всі знають, що успішному проведенню заходів передувала тривала і наполеглива робота цілого колективу однодумців, організацій, котрі об

Відзначення ювілею Української Повстанської Армії в столиці України та в регіонах викликало неабиякий резонанс. Проте не всі знають, що успішному проведенню заходів передувала тривала і наполеглива робота цілого колективу однодумців, організацій, котрі об’єдналися навколо Світового ювілейного комітету з відзначення сторіччя з дня народження головного командира УПА Романа Шухевича і 65-річчя УПА. Сьогодні наша розмова з Тарасом РОНДЗІСТИМ, координатором комітету.

- Насамперед хочу ще раз привітати учасників визвольної боротьби в лавах УПА зі славним ювілеєм, побажати їм щастя, здоров’я і неодмінно дочекатися рішення Верховної Ради України щодо їх вшанування та визнання учасниками національно-визвольних змагань минулого століття.
Також хочу подякувати всім учасникам процесу підготовки, організації та проведення урочистих заходів, з якими мені довелося співпрацювати в рамках реалізації програми „Правда про УПА” та з відзначення ювілеїв Романа Шухевича та Української Повстанської Армії. Хочу всіх українців привітати з перемогою, можливо не надто великою, але дуже вирішальною. Ювілей УПА відзначено на державному рівні. Командир УПА Роман Шухевич – Герой України.
Це успіх спільної дії українців всього світу. Розумію, що це тільки початок на шляху повного та беззаперечного визнання всіма гілками влади в Україні та міжнародною спільнотою героїчного чину учасників національно-визвольної боротьби у минулому столітті. Але вірю, що найближчим часом в Україні стане все на свої місця. Справжні герої будуть вшановані. Символи окупації – знищені. Ідоли окупантів – скинуті з постаментів.

- Світовий ювілейний комітет було зініційовано в червні минулого року. Тоді ж було оголошено про початок кампанії „Правда про УПА”.

- Автором цієї програми є Центр Національного Відродження ім. С. Бандери, в якій мені випала честь працювати на посаді заступника директора. Наша установа стала також одним із ініціаторів створення Світового ювілейного оргкомітету на чолі зi славної пам’яті Василем Куком, Головою Світового Братства ветеранів УПА Левом Футалою та керівником Всеукраїнського Братства Михайлом Зеленчуком та була одним з активних його учасників.

- Чим була викликана необхідність створювати оргкомітет?

- Насамперед, необхідно було запобігти негативним тенденціям використання таких вагомих інформаційних приводів для задоволення дрібнополітичних, вузькоамбітних інтересів окремими політичними та громадськими організаціями та їх лідерами, саме тому апартійність стала одним з принципів роботи комітету. Ми також намагалися звести до мінімуму можливу „кампанійщину” та формалізм у разі долучення до святкувань державних чинників. 2007 рік проголошений Проводом ОУН роком УПА, тож наші заходи не могли бути лише одноразовими акціями 14 жовтня.
Світовий ювілейний оргкомітет поставив за мету упорядкувати, систематизувати та скерувати окремі дії українців як в Україні, так і за її межами на тісну співпрацю, об’єднати їх зусилля з метою проведення широкої та тривалої всебічної інформаційно - роз’яснювальної роботи стосовно ролі ОУН-УПА у національно-визвольних змаганнях минулого століття і урочистого відзначення ювілейних дат.
Діяльність Світового ювілейного оргкомітету вже протягом року мала довести українській громаді, владі і світовій спільноті, що українці здатні об’єднатися навколо конкретної справи і діяти спільно, як єдиний живий організм.

- Як ці завдання вирішувалися під час вшанування та відзначення славних ювілеїв цього року?

- Заходи з нагоди 65-ої річниці створення Української Повстанської Армії, які відбулися 14 жовтня цього року в Києві стали кульмінаційною та завершальною ланкою в рамках національної програми „Правда про УПА”, реалізацію якої протягом року здійснював Світовий ювілейний оргкомітет.

- Яким чином окреслені цілі мали бути досягнуті?

- Для цього оргкомітет вирішив організувати свою роботу на наступних засадах:
Заходи оргкомітету нікого не рекламують і не будуть пов’язані з жодними політичними партіями.
Участь у заходах – це добра воля й ентузіазм небайдужих людей: письменників, журналістів, митців, артистів, музикантів, спортсменів та просто громадян, які хочуть брати участь у суспільно-політичному житті української громади.
Усі події, процеси повинні бути подані неупереджено, постаті оцінені з точки зору відповідності їхніх дій українським інтересам – передусім створенню й зміцненню самодостатньої держави.
Найкраща подяка та вшанування учасників національно-визвольної боротьби – це плекання молоді на їх героїчному прикладі та продовження їхньої справи боротьбою за здобуття українцями повної влади в державі та творення Української держави не тільки за формою, але і сутністю. Ми повинні пам’ятати слова поета Юрія Липи: !Одне святе на світі – кров людей хоробрих, одні живуть могили – вірних Батьківщині”.
Завдяки тісній співпраці громадських організацій, представників влади, наукових центрів, підприємців, митців, нам вдалося багато чого досягнути.

- Як і коли розпочав роботу оргкомітет?

- Підготовчий період в роботі оргкомітету тривав практично до 9 березня – проведення першої фотовиставки „Українська Повстанська Армія: історія нескорених” в Українському домі у Києві. За цей час до праці в оргкомітеті зголосились закордонні громадські організації та представники влади 10 областей. Завдяки спільним зусиллям було виготовлено 26 примірників фотовиставки, яка сьогодні мандрує обласними та районними центрами України та за її межами: в Канаді, Америці, Великобританії.
За нашого сприяння видано ряд наукових та просвітницьких видань, зокрема збірку „ОУН-УПА на Сумщині”, монографію Віктора Ревегука „За волю України”, збірку „Феномен бандерофобии в русском сознании”, книжку Леоніда Перфецького „Україна в боротьбі”, значну кількість буклетів, брошур, листівок, плакатів. Здійснено підписну кампанію, проведені презентації, конференції, зустрічі в багатьох областях України, від Херсона і Миколаєва, до Тернополя і Чернівців. Величаво пройшли відзначення ювілею Романа Шухевича в червні у Києві, Львові, інших регіонах.

- Проте кульмінацією стала середина жовтня...

- Це був найбільш напружений період. Лише в Києві ми провели за кілька днів біля десятка заходів. Це і круглий стіл, презентації кількох видань, зустрічі з ветеранами УПА, фестиваль патріотичної пісні.
Кульмінацією урочистостей приурочених до 65-ої річниці створення Української Повстанської армії стали акції 14 жовтня у місті Києві: Лицарське свято „В обороні рідної землі” на Софійській площі та урочистий вечір приурочений 65-ій річниці УПА в Національному палаці мистецтв „Україна”. Їх організатори підтвердили свої наміри повести щиру і відверту розмову про складні періоди в житті українського народу, надати можливість виступити з цього питання видатним, авторитетним представникам української інтелігенції перед масовою аудиторією.

- Просимо розповісти про перебіг заходу дещо докладніше.

- Маєво синьо-жовтих та червоно-чорних стягів, тисячі одухотворених облич, в одностроях – ветерани визвольних змагань з квітами в руках...
Свято на Софійській площі розпочалося молебнем за участю представників трьох українських церков. Після його завершення квартет студентів – бандуристів Київського Національного Університету культури та мистецтв у складі Труби Ірини, Чернюк Ірини, Коцур Олени та Воловоденка Максима виконали „Молитву”.
Далі ведучий Сергій Пантюк запросив на сцену барда Тараса Житинського. Після виконання ним низки патріотичних пісень з вітанням до учасників святкового зібрання звернувся голова Всеукраїнського Братства ОУН-УПА Михайло Зеленчук.
На сцену виходить Анатолій Сухий та гурт „Рутенія”, після нього виступають з промовами підприємець з Донеччини Влад Кириченко, засновник мистецької агенції „Наш формат”, відомий співак Тарас Петриненко, секретар ради Українського Козацтва при Президенті України Станіслав Аржевітін та голова Хмельницької обласної державної адміністрації Олександр Миколайович Буханевич. Від Івано-Франківської області виступає бард Ігор Гриник, який водночас в Світовому Ювілейному оргкомітеті як керівник управління внутрішньої політики репрезентує обласну державну адміністрацію. Естафету у промовців перебирає голова Сумської обласної державної адміністрації Павло Степанович Качур. За ним з вітанням та виконанням авторської пісні „Хорунжий” виступає Олег Покальчук.
Ведучий запрошує до слова відомого правозахисника Євгена Сверстюка, який у свою чергу представляє та запрошує до слова ветерана УПА Степана Семенюка. Промовців на сцені змінює гурт „Контрабас” з Полтави. Наступним на сцену виходить Тарас Компаніченко зі своїм гуртом.
До слова запрошуються відомі тележурналісти спортивні оглядачі та коментатори Ігор Мірошниченко і Олександр Глівінський. Завершують урочисту частину промови Юрія Шухевича, довголітнього політв’язня,
сина Головнокомандувача УПА та співака Віктора Морозова. Лунає Державний гімн України. Відбувається урочисте проходження підрозділів Почесної Варти.
Урочиста частина завершилася із відходом військовиків та свято продовжується. На сцену виходить Олександр Положинський зі своєю групою „Тартак”. Спільно з ними у концерті бере участь гурт „Нічлава”. Деякі несумлінні „журналісти” та заангажовані засоби масової інформації тенденційно висвітлили наші заходи, проводячи незрозумілі та неадекватні „паралелі”. Наприклад, поміщаючи фото київських хлопців з клубу історичної реконструкції, коментували, що це приїхали „бойовики зі Львова” зі „шмайсерами”. На сцені було представлено історичну тяглість оборонців рідної землі, відповідно стояли актори, одягнені в однострої княжих ратників, козаків, січових стрільців, воїнів Армії УНР, і відповідно – УПА. Було і кілька провокаторів, котрі охоче позували перед об’єктивами телекамер, особливо російських телеканалів та агенцій. Проте вони не змогли зіпсувати загальної атмосфери свята.

- Чи сподівалися організатори на участь Президента в урочистих відзначеннях? Багато відвідувачів заходів склали уявлення, що урочистості в палаці організовані на найвищому державному рівні.

- Для нас це висока оцінка. Якби ж то держава належно посприяла проведенню відзначень. Сподіваємось, що надалі тик і буде, що справа вшанування ветеранів визвольних змагань і поширення правди про боротьбу ОУН і УПА за волю зрушиться і в цьому 14 жовтня 2007 року буде не фінальною, а відліковою точкою. Президент зробив мудрий і виважений крок, взявши участь в урочистостях і підписавши відповідні Укази.
Хотілось би назвати і подякувати тим, силами і талантами яких нам вдалося на належному рівні провести заходи в палаці. Це насамперед режисер Сергій Архипчук зі своїм колективом, художник Василь Василенко, сценограф Іван Нестеренко, які створили відповідну атмосферу і концепцію дійства. Учасниками концертної програми, яку вів Василь Ілащук, були представники всіх регіонів України, зокрема Софія Федина зі Львова, ансамбль ударних інструментів Київського муніципального академічного театру опери та балету, концертмейстер ударних Олександр Соколов (Донецький театр опери та балету ім. А.Б.Солов’яненка), капела Братства ОУН-УПА, художній керівник Роман Гевко (м. Збараж), хор Київського муніципального академічного театру опери та балету, художній керівник та хормейстер Анжела Масленнікова.
Змістовними були виступи Президента україни віктора Ющенка, Голови проводу ОУН Андрія Гайдамахи, директора інституту національного державознавства Михайла Ратушного, голови Всеукраїнського Братства ветеранів ОУН-УПА Михайла Зеленчука, представника Світового Братства УПА Богдана Ковалика. Хвилюючий, зворушливий момент – президент нагороджує державними відзнаками учасників визвольних змагань.
Шквалом овацій увінчався виступ родинного колективу з Тернополя „Великодні зернятка”, художній керівник Оксана Гребеняк. Тарас Житинський, Ігор Гриник та колектив „Вікнянка” представляли Прикарпаття, родина Прокопчуків: Юрко, Наталя і Дануся – Черкаси, Юрій Лопушанський – Сімферополь.
Молодіжну аудиторію „заводили” Фома, гурти «Царство небесне» (м. Стаханів) „Хорта” (м. Запоріжжя) „Рутенія” (м. Київ) „Калєкція” (м. Харків) „Мертвий півень” (м. Львів) „От Vinтa” (м. Рівне). Тут же пройшла і презентація Прем’єра кліпу гуртів „Тартак” і „Нічлава” „Не кажучи нікому”. Запам’ятали глядачі виступ гурту „Заграва”, художній керівник Олександр Пашко (м. Кузнєцовськ, Рівненщина), Державного академічного Волинського народного хору, поета Івана Малковича, заслуженого колективу України, ансамблю пісні і танцю Збройних Сил України та інших виконавців.
Зараз ми підготували диск з концертом у палаці „Україна” та записом заходів на площі, отже навіть ті, хто не зміг потрапити на ці урочистості, зможуть насолодитися високим мистецтвом і відчути атмосферу патріотичного духу та єдності поколінь і регіонів.

- Після понад річної роботи чи задоволені результатом роботи оргкомітету? Наскільки поставлені завдання були виконані?

- Хочу нагадати, що програмою передбачалося виконання низки завдань у політичній, історико-інформаційній та соціальній сферах. Безумовно, всього досягнути не вдалось. Але ми не дуже й розраховували на це. Насамперед нас цікавила більш принципова та чітка позиція у цьому питанні Президента України і ми отримали сподівану відповідь. Питання визнання державою тих, хто боровся за її постання постало з усією гостротою та актуальністю, на наше переконання – відповідний законопроект, ухвалений Верховною Радою є лише справою часу. І то найближчого. Проте найбільшим своїм досягненням вважаємо прорив інформаційний, адже мільйони людей дізналися про боротьбу ОУН і УПА, перед співгромадянами відкрилися невідомі, а точніше цілеспрямовано замовчувані і перекручувані сторінки нашої історії. І це, вважаю, найголовніше.

- Наших читачів, безумовно, цікавить питання, що далі...

- Наша робота не зупиняється. Далі буде.

- Дякую за розмову і бажаю успіхів.

Published on 8 November 2007