Розмову записав А.Кармелюк

Містифікація навколо поховання Романа Шухевича

Інтерв'ю з істориком Володимиром В'ятровичем - головою Центру дослідження визвольного руху

Інтерв'ю з істориком Володимиром В'ятровичем - головою Центру дослідження визвольного руху.

Цьогорічне відзначення Покрови як свята українського війська та заснування легендарної УПА було особливим: цим подіям присвятили багато уваги в ЗМІ, відбулися публічні акції прихильників і противників УПА, влада з цієї нагоди видала низку важливих та обнадійливих документів.

З цього приводу ми попросили відповісти на кілька запитань історика Володимира В'ятровича, голову львівського Центру дослідження визвольного руху й дослідника історії ОУН і УПА.

- Насамперед ми хотіли б почути вашу думку про нещодавні відзначення Покрови і створення УПА громадськістю та владою в Україні.

- Громада загалом відзначила Покрову на високому рівні, зокрема в західних областях України. У Києві, за моїми спостереженнями, у масових акціях правих і націонал-демократичних сил брали участь приблизно п'ять тисяч осіб, в тому числі приблизно 70% молоді, що є відрадно і позитивним дисонансом щодо протилежної сторони на чолі з Симоненком і Вітренко, де понад 70% становили люди похилого віку. Тому час й історична правда працюють на визнання УПА більшістю українського народу.

Коли брати державний бік, то треба відзначити, що лише в західних областях державні адміністрації гідно вшанували свято Покрови і ветеранів УПА. У Києві, як знаєте, Президент поїхав покланятися відбудованому храму останнього кошового Калнишевського на Сумщині, а в Києві жодний представник столичної адміністрації не був присутній на відзначенні. Натомість у Львові держадміністрація розмістила по місту 12 біґбордів й освітлені гасла «Наші герої - наша свобода». Шкода, що така акція обмежилася тільки однією областю.

До речі, Указ Президента «Про всебічне вивчення та об'єктивне висвітлення діяльності українського визвольного руху...» - аж ніяк не вичерпний, але він усе-таки є важливим першим кроком до визнання боротьби ОУН-УПА на владному рівні. Врешті-решт УПА визнано українським визвольним рухом і поставлено її в один ряд з іншими національними утворенням визвольного руху у 20-50-х роках ХХ століття. Досі намагалися ОУН і УПА вирвати, висмикнути з цього єдиного історичного процесу. Але цим Указом закладено хорошу основу і початок серйозної та перспективної роботи.

- Багато шуму й необґрунтованого чиниться навколо документально непідтвердженого місця поховання Командира УПА Р.Шухевича, зокрема біля річки Збруч між Скалою Подільською і селом Гуків. Яка ваша думка на цю справу, думка історика і дослідника?

- Приємно і тішить, що українці хочуть знати місця поховання своїх Героїв. Від проголошення незалежності родина Р.Шухевича і взагалі громадськість робили різні заходи, щоб дізнатися справжнє місце поховання Р.Шухевича. Це, зокрема, свідчення про високий рівень національної свідомості.

Нездоровим явищем уважаю політичну містифікацію навколо цього питання. Я мав змогу офіційно запізнатися з матеріалами СБУ, які мали б засвідчити, що місце поховання Р.Шухевича нібито виявлено. В основу цих матеріалів покладено свідчення одного ветерана МГД, нині понад 90-річного, які суперечливі і аж ніяк не можуть бути підставою для визначення остаточного місця поховання Р.Шухевича. На жаль, документів 50-го року, року загибелі Командира УПА, нині в архівах СБУ немає! За інформацією працівників архівів СБУ, ці матеріали мали ймовірно бути знищені наприкінці 80-х - початку 90-х років, напередодні розвалу Совєтського Союзу. Треба далі шукати і не дослуховуватись до випадкових та непідтверджених заяв нібито свідків.

- Наступний рік буде ювілейним, бо відзначатимемо 65-ліття УПА і 100-ліття від дня народження Р.Шухевича. Які плани у вас і очолюваного вами Центру дослідження визвольного руху?

- У Львові вже створено урядову комісію для відзначення цих важливих дат. Щодо нашого Центру ДВР, то ми у травні 2007 р. запланували наукову конференцію, присвячену життю і діяльності Р.Шухевича. Готуємо також відповідну поліграфічну продукцію - календар, який ми вже надрукували і поширюємо вже тепер, листівки тощо. Та, зокрема, інтенсивно працюємо над випуском двомовного науково-популярного ілюстрованого видання «Історія УПА». Плануємо також пересувну виставку «Фотографії та документи про УПА», яку хочемо поширити по всій Україні, а також за кордоном.

Сподіваємося, що наступного жовтня свято Покрови і 65-ліття УПА буде особливим, не так мітинговим, як - урочистим, величавим і соборним святом усієї України. З різних поглядів - церковного, урядового та громадсько-політичного.

Published on 19 October 2006