Кореспондент.net

Олег Скрипка: мене розчарувати не так легко, і запудрити мені мізки

Соліст культової групи ВВ Олег Скрипка розповів, чому насправді він відмовився від звання заслуженого артиста України, присвоєного йому в День незалежності України.

Соліст культової групи ВВ Олег Скрипка в інтерв’ю українському щотижневому журналу "Кореспондент" розповів, чому насправді він відмовився від звання заслуженого артиста України, присвоєного йому в День незалежності України.

- Олеже, Ви вже говорили, що відмова від звання – це спроба змусити можновладців почути тих, хто стояли на Майдані під час помаранчевої революції. Які слова мають бути почутими?

- Я дивлюся, як іде інформація. Інформація з тієї прес-конференції (1 вересня, – ред.) компресується, згущується, а іноді й змінюється майже до протилежного значення.

- Тоді розкажить нам, як це було насправді.

- Я розкажу передісторію. Колективу ВВ не було в Україні на День незалежності – ми були в Японії. Ми там були кілька днів, потім ми довго добиралися до батьківщини, а потім я відразу виїхав на концерт в Одесу. І, повертаючися з Одеси, почав отримувати смс-привітання з цим ділом. Зрозуміло, що осінь настає, настає бурхливий період роботи й діяльності, і у мене навіть не було часу на це емоційно зреагувати. Я подзвонив Хомі з "Мандрів". Він теж у схожій ситуації, і було ухвалено рішення організувати круглий стіл. Те, що відбувалося 1 вересня, це був круглий стіл в "Уніані".

Ми зібрали п’ятьох людей – із них два артисти, три журналісти. Хома і я, Вахтанг Кіпіані, Дмитро Лиховій, Михайло Бринних – активні учасники помаранчевої революції, люди, котрі були й лишаються всім серцем із новою владою. І плюс журналісти, котрі прийшли.

І ми підняли це питання на обговорення. А нащо він мені був треба. Мені треба було прийняти рішення, яке я не міг прийняти, і не міг витягти інформацію зі ЗМІ з причин, як би, їхньої частої необ’єктивності. Ми поспілкувалися. Були різні думки. Михайло Лиховій – він відразу відмовився від звання заслуженого артиста (мається на увазі Дмитро Лиховій, журналіст видання "Україна молода", який відмовився від відповідного звання - ред. Кор.net). Бринних ніякого звання не отримував, а Вахтанг і Хома, вони обурені, але вирішили зберегти це звання.

Я подумав, подумав, ми спілкувалися, поставили це питання на голосування. І думка журналістів допомогла мені вирішити відмовитися від цього звання. Чому, тому що навесні були активні обговорення, і зрозуміло, що громадськість, – активна, демократична, – проти цих рудиментів, що не відповідають ані настроям суспільства, ні нинішньому дню, ні тим ідеям, які ми хотіли б побудувати в нашому житті. Мій жест можна подвійно оцінювати. Одне – це спонтанна реакція – я не можу цього звання прийняти, тому що воно мені не пасує. Не пасує ані до моїх сподівань, ні до моїх ідей, ні до моїх надій, ні до того, що я робив. Я це робив щиро – і аж ніяк не за це звання паршиве. І як багато інших людей. І тим паче, коли оптом роздача цих пряників – це не стильно, це не те, чого ми чекали від нової влади.

З іншого боку, я як би розумію, це зрозуміло, що наказ підписував Ющенко, але що в нього немає ні часу, ні об’єктивного доступу до інформації, щоб розібратися, у чому річ. Видно, або оточення Ющенка дає (йому, – ред.) не зовсім правильні поради, або перекручені поради.

- Поради з приводу присвоєння звань?

- Так. Ця служба працює вкрай непрофесійно і мій жест – це дзвіночок не самому президентові, а цій службі, що ми не винтики-шпунтики, яким можна кинути заслужене – і нехай вони там заспокояться, а ми реальні люди. А те, що вони зробили – це було таке "невлучення".

Або це люди зі старим мисленням, і вони далі йдуть старою торованою доріжкою, або це люди непрофесійні, котрі не відповідають своїй посаді. Стратегічно зробили неправильний учинок. Це неважливо в принципі, отримав Скрипка заслуженого чи ні. Краще скорегувати цей вектор на самому початку якоїсь доріжки, ніж потім, коли ми пройдемо по цій доріжці багато кілометрів. Або, якщо я не зможу скорегувати, це означає, що мені справді з цими новими віяннями не по дорозі, що мій вектор не збігається з цими векторами заслужених поцвілих звань.

- Усі багато говорять про розчарування, що настало після помаранчевої революції. Чи розчаровані ви? Наскільки розчаровані? І що Ви думаєте з приводу останніх подій у владній верхівці?

- На відміну від усіх наївних зневірених людей, романтиків і людей у рожевих окулярах, я не розчарувався в новій владі. Я більш-менш знаю, що таке ЗМІ. Я знаю, що 50% із них, а може і 70%, ведуть війну з нинішньою владою. І я знаю, як вони можуть нашкодити. Я кажу про антинародні ЗМІ, які належать олігархам, що підтримували колишню владу. Тому мене розчарувати не так легко, і запудрити мені мізки. Було зрозуміло, що одна справа – робити революцію, інше – будувати демократію. Це різні справи, різні професії, і, може, цим мають займатися різні люди. Те, що нині відбувається, для мене – нормальний процес. Навіть, можливо, це добре, що відбуваються активні рухи, ніж якби прийшли люди і тишком-нишком почали б свою олігархічну історію будувати, як було за колишньої влади. Всі ці монстри з’явилися тишком-нишком. Ви ж тільки тепер довідалися, як ці заводи розподілялися, і таке інше. І, можливо, це і є гласність.

- Під час президентської гонки ви весь час були з командою Ющенка. А під час кампанії виборів до парламенту ви з кимсь будете?

- Ну, скажімо, батьківщина була в небезпеці, і, грубо кажучи, я переживав за свою шкуру, за шкуру своєї родини, за шкуру свого народу. А зараз брати участь у гонці – це трішки інший аспект діяльності. Для такої діяльності досить артистів, котрі готові заробити. Ну, звичайно, про це безапеляційно заявляти дуже страшно, але принаймні поки що я не налаштований.

- І неполітичне питання: чим зараз займається Олег Скрипка як музикант?

- Як музикант Олег Скрипка готує до виходу альбом вевешний, що, у принципі, вже давно готовий, але не було політичної обстановки його випустити. І зараз буде осінь – купа культурної і музичної інформації. І може, ми знову не будемо випускати альбом, тому що дуже багато українського матеріалу вийде, дуже багато російського – Росія буде пиляти в наш інформаційний простір, а він не гумовий, тому ми знову затягнемо з випуском альбому.

- Відкладете?

- Зараз важко воювати в інформаційному просторі. Буде дуже важко. Насичена інформаційна осінь.

- Тобто, сподіваної дати поки що не можете назвати?

- Ні, ні. Будемо знімати кліпи, уже почалася підготовка нового фестивалю "Країна мрій" на наступний рік. Їду до Кракова з сольним концертом на день дружби польсько-української. Їдемо до Москви з ВВ виступати. Пропозицій про концерти дуже багато. Буду допомагати молодим рокерським колективам. Хочу зняти кліп разом із однією групою з Луганська – "Назад шляху немає". У нас спільний проект, він уже тягнеться кілька років. Хочу спільну роботу робити – ремікс із діджеєм Шер із Краматорська. Він написав текст до нашої пісні "Осінь".

Інтерв’ю записано 6 вересня

Published on 11 September 2005