Спілкувався Сергій Пархоменко, УІС

А. Парубій: Коли нас вийде більш, як 100 тисяч – ми усунемо цю владу

Народний депутат України Андрій ПАРУБІЙ розмірковує над шансами України підписати угоду про Асоціацію з Європейським Союзом, якою буде роль колишнього політв’язня Юрія Луценка в опозиційному русі та про те, чи настане в Україні революційна ситуація і скіл

Народний депутат України Андрій ПАРУБІЙ розмірковує над шансами України підписати угоду про Асоціацію з Європейським Союзом, якою буде роль колишнього політв’язня Юрія Луценка в опозиційному русі та про те, чи настане в Україні революційна ситуація і скільки людей готові будуть в цьому разі вийти боротися проти влади.

Янукович поставив Україну «на розтяжку» між ЄС і Росією

- Які будуть висновки ЄС? Чи встигне влада провести всі реформи до листопада?

- Ключовими вимогами Європи є звільнення політв’язнів. Те, що Луценко вже на волі – це важливий крок, але недостатній, адже за ґратами перебуває Юлія Тимошенко та інші люди, засуджені за політичними мотивами. Окрім того, ЄС чекає на зміну виборчого законодавства – створення виборчого кодексу, лібералізації візового режиму з країнами ЄС та вимога судової реформи. Хочу наголосити, що жодного документу з реформування виборчого законодавства та системи судочинства Партія регіонів досі не подала. Тому зараз важко говорити, чи Україна зможе до листопада виконати всі вимоги ЄС. Складається враження, що Янукович навмисне гальмує процес євроінтеграції. Та принаймні позиція опозиційних сил є незмінною: головне завдання на порядку денному для України – це підписання угоди про Асоціацію з ЄС. Ми будемо все робити, щоб цю угоду в листопаді було підписано.

- Так все таки: отримає Україна Асоціацію восени 2013 року, чи це відбудеться вже не в цьому році?

- Я спілкувався з багатьма європейськими політиками, так от – частина з них переконані, що допоки не будуть виконані всі вимоги, про Асоціацію Україні треба забути. Багато хто каже, що треба підписати Асоціацію і вже потім здійснювати тиск на етапі ратифікації цієї угоди. Чия позиція переважить – перших чи других – поки дійсно важко передбачити. Але ще важче передбачити, куди буде тягнути Україну Янукович: він веде смертельну для України гру між Росією та Європою, намагаючись за допомогою одних шантажувати інших. Ця гра може мати найнебезпечніші наслідки.

Янукович ставить країну «на розтяжку», намагаючись розмовами про ЄС торгуватись з Путнім про Митний Союз. Угода про Асоціацію для нас є життєво необхідною, тому що з моменту її підписання Україна юридично вже не може бути ні за яких обставин членом Митного Союзу і не матиме підстав для переговорів з ним. А вступ в Митний Союз для України – це втрата незалежності.

Завдяки сланцевому газу Росія через 5-7 років нікому не буде цікавою

- Заяви Кремля про побудову ще одного газогону в обхід України – це чергові спроби втягти нас в Митний Союз?

- Очевидно, що так. Але чим далі, тим більш жалюгідними виглядають ці спроби. Бо «сланцева революція», яка відбулась у світі, ставить велике питання щодо окупності мільярдів, вкладених в Південний та Північний потоки. Тому може статися, що за 5-7 років Росія буде нікому не цікава як експортер газу.

- Чи спілкувалися Ви з Юрієм Луценком після виходу його на волю? Чи має він певні свої політичні амбіції?

- Після виходу на волю я з ним ще не спілкувався. Але незадовго до того мав тривалу розмову в Менській колонії. Знаю, що Луценко повний енергії і стане вагомим фактором української політики, ще більш розворушить її. Щодо політичних амбіцій, то він дуже чітко зазначив, що не ставить собі цілі створити нову партію. Його завдання – це сприяння опозиції, розширення опозиційного руху за рахунок середовищ, що не задіяні поки до співпраці з політичними силами. Певен, Луценко не принесе жодного розколу, навпаки – підсилить опозиційне середовище.

Люди усвідомлюють – влада дістала

- Під час останніх акцій в рамках кампанії «Вставай, Україно!» складалося враження, що в опозиційних партій і громадськості не було достатнього «фідбеку», тобто необхідного рівня комунікації…

- Коли я був в Харкові, де поки що повністю контроль над містом здійснює Партія регіонів, я бачив понад 10 тисяч людей на вулицях і на моє переконання громадськість нас підтримала і акція вдалась.

Опозиційні партії регулярно проводять зустрічі і консультації з представниками громадськості – організацій, ініціатив, рухів. Тому підтримка акцій опозиції завжди є чисельною. Народ чітко усвідомив – ця влада дістала! Цими акціями ми дивимося на мобілізаційний потенціал українців. Адже в кінцевому результаті не важливо, куди ми підемо – на Банкову чи на Межигір’я, головне, скільки нас вийде. Адже коли нас буде на вулиці хоча б 100 тисяч, то не так принципово є, куди ми підемо, щоб змістити цю владу.

- Що буде з виборами до Київради і київського міського голови?

- Опозиція буде робити все, щоб ці вибори відбулися якнайшвидше. Партія регіонів блокує проведення виборів, стверджуючи, що чекають рішення Конституційного Суду. Але після 2 червня цей склад Київради вже буде неконституційним і ми все зробимо для того, щоб засідань міської ради не відбувалося після 2-го числа. Тому всі спроби проводити різні збіговиська під виглядом сесії міськради, якщо це буде після 2 червня, опозиція не допустить.

Влада не має більшості для проведення своїх рішень

- В Партії регіонів заявляють, що знайшли протидію блокуванням опозиції – в той спосіб, в який вони вчинили 3 квітня, тобто, переносити засідання так званої провладної більшості в інші приміщення. Крім того, влада хоче змінити регламент, зменшивши кількість депутатів, що можуть створювати фракцію, до 15 або 20 осіб…

- Це блеф. Законом заборонено проводити засідання Верховної Ради, при чому – частиною депутатського складу, поза стінами парламенту. Щодо намагань змінити регламент – я думаю, у них нічого не вийде, щоб вони там не задумали. Бо після того, як ми добились у Верховній Раді особистого голосування, їм стало надзвичайно важко просувати свої рішення.

У «війну пам’ятників» нас намагаються втягнути, щоб відволікти увагу від політичних і соціальних проблем

- Нещодавно Ваша рідна організація «Спадщина» відзначила 25-літній ювілей. Чим живе зараз вона?

- Об’єднання Української Молоді «Спадщина» – це найдавніша в історії новітньої України молодіжна громадська організація, яка діє досьогодні. Не лише патріотична, але й молодіжна громадська організація взагалі. Давніше від нас було лише «Товариство Лева», яке на сьогодні вже не діє активно. Для мене велика честь, що я був першим головою «Спадщини». Сама річниця та її святкування були для мене важливою подією. «Спадщина» і зараз діє, займається вихованням дітей.

- Які Ваші думки з приводу «війни пам’ятників», яка нещодавно фактично була розв’язана в Україні?

- Я вважаю, що ті, хто нівечить пам’ятники нашим героям на Західній Україні, хочуть відволікти суспільство від політичних, соціальних, економічних проблем і перенести протистояння в історичну площину. Провладні сили хочуть спровокувати саме таку війну, розколоти українців. Тому ми повинні системно працювати, щоб чимшвидше усунути цю владу, яка є антиукраїнською по-суті, і яка намагається досягти своїх політичних цілей, паплюжачи пам'ять героїв, завдяки яким і постала Українська держава.

Published on 17 April 2013