Спілкувався Сергій Пархоменко, УІС

Олег МЕДУНИЦЯ: “Передачі ГТС в оренду Росії ми не допустимо!”

Нещодавно Сумська міська рада прийняла рішення про знесення двох пам’ятників Леніну, що ще лишилися в Сумах. Як гадаєте, наскільки далеко підуть ці наміри від, власне, їх декларування?

Народний депутат України, член фракції Об’єднаної опозиції “Батьківщина” Олег МЕДУНИЦЯ розповідає, що буде, якщо до 2 червня не відбудуться місцеві вибори в Києві, як діятиме опозиція, якщо влада розпочне передачу української газотранспортної системи в оренду “Газпрому”, як складаються його стосунки з Сумським міським головою Геннадієм Мінаєвим і коли в Сумах зникнуть символи радянської епохи.

Чи прийме найближчим часом парламент рішення щодо виборів київського міського голови і Київради? Якщо цього не відбудеться, то якими будуть дії опозиції?

— Я не знаю, чи будуть вибори, але ми з колегами по опозиції робимо все можливе, щоб вони були. Але я напевне знаю, що якщо 2 червня в столиці не буде новообраного київського міського голови, то Київська міська рада працювати не буде.

Але ж таким чином всі важелі влади в Києві будуть у Олександра Попова!

— Моменти узурпації влади в столиці з боку Попова і так вже давно проглядаються.

Є ряд важливих для країни питань, серед яких і можлива оренда української ГТС. За законодавством ми не можемо передавати стратегічні об’єкти іншій державі, отже, влада буде наполягати на зміні ряду законів, аби фактично віддати нашу трубу Москві. Чи готові до цього опозиційні сили?

— Наша позиція відома — жодної передачі ГТС в оренду ми не допустимо! Природно, якщо влада хоче передати в оренду нашу трубу, то для цього треба буде прийняти в парламенті якесь рішення. А такі рішення владі можливо прийняти тільки в тому разі, коли відбудеться неособисте голосування. Але неособистого голосування ми не дозволимо. У Партії регіонів, навіть разом з комуністами, зараз не набирається більшості для прийняття будь-яких рішень. Звичайно, вони можуть мобілізуватися, але у кожної мобілізації теж є свої межі.

Якщо влада знову буде форсованим темпом просувати оренду ГТС, як свого часу Харківські угоди, ми звернемося до українського народу. Ми відчуваємо підтримку населення, без громадян в цій державі опозиція практично нічого не варта. Головне, українці розуміють, що якщо вони не вийдуть на вулицю, то і надалі будуть жити так, як зараз.

Читаючи Фейсбук, можна стати свідком Ваших суперечок з міським головою Сум Геннадієм Мінаєвим. То які маєте претензії до нього?

— У мене до нього дві претензії: перша — це його корупційне оточення, особливо — в сфері ЖКГ, друга — його союз із Партією регіонів. Зараз він знову наситив міськвиконком членами цієї партії. Він на це йде свідомо і буде за це відповідати перед громадою міста на наступних виборах. Ми, громада міста Суми, не будемо підтримувати людину, яка повернувшись до влади, знову може створити більшість з ПР.

Єдине, в чому треба віддати Мінаєву належне, це те, що він іноді проштовхує ідеологічні питання — перейменування вулиць, ліквідація символів тоталітаризму. Крім того, він публічний, спілкується в соціальних мережах. Але це не є приводом, щоб ми його надалі підтримували.

Бюро аналізу політики, яке Ви очолюєте, проводить ряд розслідувань, в тому числі стосовно корупційних схем в держзакупівлях. Якими є успіхи в цих розслідуваннях? Чи є реакція з боку правоохоронних органів? Чи вдалося притягти когось до відповідальності?

— В більшості випадків немає реакції, тому що правоохоронні органи покривають організаторів закупівель. Але бувають випадки, коли між цими органами виникає конфлікт інтересів, коли якась гілка влади вкраде стільки, що інша не може цього замовчати. Тоді починаються посадки, в тюрму, я маю на увазі. Наприклад, по одній справі у нас зараз двоє людей сидять, а ще троє на підписці. Сподіваюся, що ця справа — справа про відмивання 74 млн. грн. ПДВ — буде доведена до кінця. А щодо інших справ правова оцінка буде дана тоді, коли зміниться влада в Україні.

Місцева влада в Сумській області покриває подібні схеми?

— Напевне, так. Не бачу якогось старання з їх боку розслідувати ці справи. Думаю, що керівники області тут самі замішані, я це завжди прямо кажу.

Вони що, не бачили, кому відшкодовується ПДВ в регіоні? Вони що, не бачили, що відшкодовується ПДВ підприємству, яке взагалі нічого не виробляє в області? Бачили! Значить, “в долі”.

Нещодавно Сумська міська рада прийняла рішення про знесення двох пам’ятників Леніну, що ще лишилися в Сумах. Як гадаєте, наскільки далеко підуть ці наміри від, власне, їх декларування?

— Мінаєв досить провокативно поставив це питання. Якби у нього дійсно було бажання ліквідувати ці пам’ятники, він би їх ліквідував. Більшість голосів у міській раді ми для цього знайшли би.

Скажу так: ми зараз готуємо великий пакет, що стосується перейменування вулиць і ліквідації символів тоталітаризму в місті. Консультуємося з фракціями, комуністи і регіони, думаю, будуть проти, а “Рідне місто”, “Батьківщина” і “Фронт змін” будуть за. З боку міської влади не буде перепон, є підтримка міського голови Сум з цього питання. Більшість голосів для голосування по цьому пакету ми знайдемо.

В Сумах знову з’являються різного роду “газети”, які поливають брудом опозицію і Вас особисто. Знаєте, хто за цим стоїть?

— Думаю, що за цим стоїть губернатор Юрій Чмирь, Партія регіонів і депутат Олександр Волков. Очевидно, вони хочуть змінити громадську думку шляхом поширення таких “газет”. Але сумчани вже таке бачили, це їх думку не змінювало, а навпаки — укріплювало наші позиції.

Published on 24 March 2013