Спілкувався Сергій Багряний, УІС

Геннадій Дроздов: «Влада переслідує нас за білоруську мову, за національну культуру та історію»

Українська Інформаційна Служба продовжує тримати на пульсі ситуацію в Білорусі, де чиниться тиск на всі національно-свідомі сили та патріотичну громадськість.

Українська Інформаційна Служба продовжує тримати на пульсі ситуацію в Білорусі, де чиниться тиск на всі національно-свідомі сили та патріотичну громадськість. УІС вже друкувала інтерв’ю з білоруським громадсько-політичним діячем Сергієм Висоцьким, тепер пропонує Вашій увазі інтерв’ю з актором, дисидентом, головою білоруської мистецької спілки «Погоня» Геннадієм Дроздовим, який відвідав Україну з метою зустрітися з українськими колегами і донести їм правду про те, що зараз відбувається в Білорусі.

- Пане Геннадію, що Вас привело в Україну?

- Мене запросили відвідати круглий стіл і розповісти, що відбувається в царині культури, засобах масової інформації, в сфері духовності в Білорусі і я хочу почути, які тенденції в цьому плані панують в Україні. Україна – це наша країна-сусід і відносини між нашими країнами є дуже важливими. Пам’ятаю, як ще Ющенко тільки-но став президентом, у нас тут був організований свій центр на вулиці Горького (Антоновича – С.Б.), де ми встигли зробити декілька доволі цікавих вистав.

- Якою діяльністю Ви займалися в Білорусі?

- Я професійний актор, голова мистецької спілки «Погоня», займаюся творчістю і громадською діяльністю.

- Які вистави ставите?

- Наша спілка є структурним підрозділом білоруського Союзу акторів. Ми єдина організація, яка займається питаннями розвитку нашої духовності, питаннями нашої історії, мови, відзначенням дат визначних діячів нашої культури, тематичними виставами. Ми постійно маємо проблеми з владою, яка не зацікавлена в розвитку національної культури.

- Які дії влада застосовує по відношенню до білоруської національної культури?

- По-перше, це тотальна русифікація. Наприклад, в університетах на філологічних факультетах зараз не набирається викладачів білоруської мови та літератури. Це відбувається тому, що закриваються школи в районах. Це школи, де предмети викладалися білоруською мовою до 8-го класу включно. З наступних класів все переводиться виключно на російську мову. Тому викладачі стали не затребуваними. У нас нема жодного вищого навчального закладу, де викладалися б предмети білоруською! В російських школах білоруська викладається як іноземна по 1-2 години на тиждень. В ЗМІ тільки цитати подаються білоруською мовою, все решта – російською.

Ситуація ця дійсно катастрофічна. Про що можна казати, коли перша особа в країні заявляє, що білоруською мовою не виходить висловлювати деякі думки. Виглядало як глузування, коли у нас казали, що не знають віршів білоруською літератора Василя Бикова, хоча насправді він ніколи (!) не писав вірші, а був суто прозаїком. Так дійшло до того, що знайшли російського поета Василя Бикова, видали його книжку, а потім дізналися, що це російський поет і весь наклад знищили!

- Як особисто Вас переслідує нинішня білоруська влада?

- Вистави мистецької спілки «Погоня» заборонені на території Білорусі. Ми робимо деякі напівпідпільні вистави, але ми не можемо це робити під вивіскою нашої спілки.

- Ваші вистави стосуються історичної тематики?

- Так, ми піднімаємо історичні теми, ставимо вистави про різних історичних осіб. Наприклад, зараз ми збираємося піднімати тему «Білорусь на роздоріжжі», ця тематика стосується 1812 року – війни з Наполеоном, періоду, який давав сподівання відродити Велике Князівство Литовське. Через виставу, через підняття історичної літератури ми хочемо відродити пам'ять про цей період.

- Чого Ви очікуєте від зустрічі з українськими колегами?

- В першу чергу, ми хочемо поінформувати про те, що діється у нас, в Білорусі. Бо дуже важливо, коли інформація подається від першої особи, а не з офіційних джерел. У нас правда більш реальна і об’єктивна.

Published on 26 November 2012