Розмовляла Неля Лавриненко

Плекаймо український дух

Інтерв‘ю Голови Проводу ОУН (б) Стефана РОМАНІВА під час XVIII Світового Конгресу Спілки Української Молоді

Інтерв‘ю Голови Проводу ОУН (б) Стефана РОМАНІВА під час XVIII Світового Конгресу Спілки Української Молоді

- Друже Стефане над якими напрямними працює ОУН?

- Ми підходимо до двадцятої річниці проголошення незалежності України, нас цікавлять такі справи як питання людських і національних прав в Україні. Ми бачимо, що Президент України, уряд займають проросійську позицію. Організація Українських Націоналістів це критикує, але суть не в тому. Суть у тому, щоб дати альтернативу. Тому ми розпочинаємо програму, яка називається «Українська Самостійна Соборна Держава» на 2011 рік і надалі. Це є розмова з народом.

В Україні є понад сорок мільйонів людей, у діаспорі – понад двадцять мільйонів українців. Провід ОУН (б) тепер готує програми щодо економічного націоналізму, щодо освіти, медичних справ, спорту, здоров‘я і різних сфер суспільного життя. Ми хотіли би мати розмову з народом, щоб представити альтернативу. Сьогодні, на нашу думку, треба розвивати громадський рух, адже громадський рух скоріше чи пізніше висуне в майбутньому провідників української держави. Спільно ми маємо витворити цей громадський рух і представити альтернативу.

Ми повинні дати можливість державі нормально розвиватися.

Нас турбують провокації проти Романа Круцика та Товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса у Києві. Що це є? Ми вертаємось до старих часів: якісь підроблені заяви, закиди, контроль? А Товариство «Меморіал» історичну, меморіальну працю робить роками.

Ми бачимо сьогодні, наприклад, питання щодо Дем‘янюка. Дем‘янюка знову засудили на п‘ять років. Яка реакція України? Справа Дем‘янюка – це не кримінальна, а суто політична справа, антиукраїнська справа. Реакції нема…

Українська громада в Росії. Є тиск на українську громаду зі сторони Російської Федерації. Наше Міністерство закордонних справ дуже мляво до тої справи ставиться.

Ми, як Провід Організації Українських Націоналістів бачимо, що ця розмова має бути з народом. Цей народ є дуже для нас дорогий. І якщо народ заговорить - ми не дозволимо нашим депутатам ділити Україну на Схід і Захід, тоді будемо мати майбутність.

- Скажіть, будь ласка, а яким способом Ви плануєте проводити цю розмову? Чи це буде просто виступ на якусь ширшу громаду, чи це будуть поодинокі зустрічі?

- Ми якраз заангажували експертів, які нам пишуть різні програми. На підставі цих програм, а це програми не тільки в теорії, але практичного порядку – будемо здійснювати діяльність.

Якщо говоримо сьогодні про освіту, хотілося би діяти разом з нашими церквами: з Українською Греко-Католицькою Церквою, УПЦ Київського Патріархату і з іншими церквами, які хочуть із нами співпрацювати. Щоб, наприклад, по парафіях відбути цю розмову із батьками: «Яку Україну Ви хочете для Ваших дітей?», «Яку освітню програму хочете для Ваших дітей?». Це, що Табачник сьогодні представляє – це є антиукраїнська програма, це є переписування української історії і батьки повинні заговорити.

Якщо говорити про економічні питання – ми будемо мати розмову з бізнесом, середнім і великим, маленьким бізнесом в Україні і з українськими бізнесменами поза Україною, які можуть допомогти. Є багато людей, які хочуть розбудовувати Українську Державу. Сьогодні влада цього не допускає. Ця розмова буде на різних рівнях з різними людьми у різних сферах, але вона повинна бути щирою, відкритою і будуть результати.

- Ми сьогодні знаходимось на світовому Конгресі Спілки Української Молоді. Ваше бачення СУМу в співпраці?

- Я дуже натхненний. Це є молоді люди, які працюють і хочуть щось для України зробити. І вони кажуть: «Ми готові співпрацювати, але мусимо бути всі в цій праці». Спілка Української Молоді, яка має свою історію ще з 1925 року в Україні і з 1946 року в діаспорі, сьогодні відзначає своє 65-ліття, дуже багато зробила для України.

Такі організації як «Меморіал», як Спілка Української Молоді, Пласт, як Світовий конгрес українців працюють на користь України. СУМ, де б вона не була, творить український дух, творить українську людину і хоче служити Україні.

Published on 16 May 2011