Розмову вів Володимир Манько

Стефан Романів: Консолідація націоналістів є необхідною

Інтерв'ю Голови Проводу ОУН (б) Стефана РОМАНІВА

– Друже Стефане, поясніть, чому саме Ющенко?

– Перед тим, як визначатись у цьому питанні, ми пройшли через певний процес, який надав нам розуміння необхідних прикмет майбутнього Президента України. У тих прикметах ми шукали українського патріота, державника, людину відповідальну, християнина. Провід ОУН(б) вважає, що Віктор Ющенко має зазначені прикмети, а також вартості та цінності, які ми сприймаємо. Ми бачимо, що за останні п'ять років, хоч були й помилки, проте ці цінності і вартості, на яких Ющенко будує державу, є найважливішими. Відтак, маємо дати Ющенку нагоду завершити те, що він почав.

Це не тільки відбудова Української держави, а й шлях її у Європу та НАТО. Україна повинна сьогодні знайти відповідне місце серед могутніх держав світу. Саме Ющенко сьогодні серед усіх має найвищу кваліфікацію і бажання це робити.

– Як Ви ставитесь до інших кандидатів з правиці, які йдуть на вибори самостійно? Чи варто розпорошувати сили?

– Від того часу, коли я став Головою Проводу ОУН(б), ми чітко висловлюємо нашу позицію щодо цього питання. Ми провели чимало "круглих столів" і вважаємо, що розпорошувати немає що. Сьогодні фактично є три кандидати, які здатні перемогти – Ющенко, Янукович і Тимошенко. Ми розуміємо, що усі інші є технічними. Вони можуть з цим не погоджуватись, але ми їх так оцінюємо. Ті з них, які належать до правиці та є націоналістичного покрою, є вартісними та потрібними. Разом з тим нам здається, якщо б вони вирішили відступити, це був би безперечно великий позитив для добра справи, який би ми належно оцінили. Таким вчинком вони показали б себе державниками. І на наступних виборах (чи то до ВР, чи до місцевих органів влади) ми би розглянули питання про їх підтримку. Чимало сил ми вкладаємо в переконання тих середовищ вчинити саме так.

– У разі перемоги Ющенка, чи зможе ОУН(б) запропонувати Президенту свій кадровий потенціал для практичної роботи?

– Я думаю, що при постановці цього питання справа не є лише в ОУН(б). Президент має розуміти, що про його підтримку оголосив увесь націоналістичний блок. Ми усі спільно підписали заяву. І відповідні кадрові розмови з Президентом має вести блок. Безперечно, що ми кадри маємо. Крім практичної роботи у владі, ми ще можемо надавати Президенту певні поради.

– Як ставитесь до подальшої тіснішої консолідації українських націоналістів?

– На Форумі, під час прес-конференції, я закликав стати разом і об'єднуватись навколо великої ідеї. І хочу тут підкреслити, що це не є справа об'єднання в якусь одну структуру. Давайте розуміти, що на часі сьогодні є дуже важлива подія. Ми усі віримо в Бога та Україну, маючи певні постулати, які повинні бути не лише в слові, а й у ділі. Хочу повідомити, що ОУН(б) готує стратегічний план розвитку України на 10 років. Ми готуємо різні програми, а саме: економічного націоналізму, освітні та наукові. Ми дивимось значно далі, аніж вибори 17 січня. І тому консолідація націоналістів є необхідною. Більшість справжніх націоналістів, які є державниками, це вже зрозуміли. Для прикладу, ми з серпня цього року робимо "круглі столи", на які приходять різні люди. За тими столами відбувається діалог, розмова. В суботу, під час Форуму, Президент Ющенко відзначив, що відрізняє політика від державника. Політик хоче виграти вибори, державник – збудувати державу. На мій погляд, сьогодні нашому суспільству необхідно довести, що націоналізм не є щось страшне та погане. Це передусім любов до свого народу та дія на користь нації. На завершення хотів би привести як приклад вислів Євгена Коновальця, який стверджував, що людина може бути або жертвою історії, або її творцем. Хотілося б, щоб усі націоналісти були саме творцями новітньої української історії.

Published on 29 December 2009