Сергій Пархоменко, КМО МНК

Найбільшому бою в історії Української Повстанської Армії 62 роки

Бій, що увійшов у історію як Гурбенський, був один з най триваліших і найбільшим за своїми масштабами. Відбувся він у квітні – на початку травня 1944 року на межі сучасних Рівненської

Маловідомі сторінки національно - визвольних змагань все більше й більше відкриваються широкому загалові. Вони варті того, щоб про них знав український люд, бо ними можна пишатися, і зараз, коли Україна асоціюється переважно із досягненнями наших провідних спортсменів та естрадних зірок, як ніколи потрібно віднайти те, що дозволить нам з гордістю говорити про наш рід український. І передусім це – героїзм, звитяга українських борців за Свободу, і зокрема – бойові звершення наших воїнів УПА, що завзято боролися одночасно з двома найстрашнішими імперіями в історії ХХ століття.

Бій, що увійшов у історію як Гурбенський, був один з най триваліших і найбільшим за своїми масштабами. Відбувся він у квітні – на початку травня 1944 року на межі сучасних Рівненської (Здолбунівського, Дубенського та Острозького районів) та Тернопільської (Кременеччина та Шумщина) областей. Основний ареал бойових дій охопив територію між селом Антонівці та урочищем Гурби (власне через це бій і отримав свою назву). В смертельному герці зійшлись 5 тисяч упівців (відділи південної групи УПА-Північ “Богун” під командуванням командира Петра Олійника – “Енея” та з’єднання “Холодний Яр” УПА-Південь, очолюване командиром Миколою Свистуном) і понад 35 тисяч бійців каральних загонів НКВД та Червоної Армії, на боці яких була також авіація, танкові частини, бронепотяг, артилерія.

Найбільш запеклі бої точилися з 21 по 25 квітня. Проявивши великий героїзм, знищивши понад 900 більшовиків, підбивши 5 танків, загони УПА прорвали вороже кільце на заході, в районі с. Буща та вийшли з оточення (власні втрати – 150 убитих та 60 поранених, більше 100 полонених). Треба зауважити, що одним з героїв бою став ніхто інший як Василь Кук (полковник Василь Коваль), завдячуючи військовій майстерності якого упівцям вдалося вийти з оточення. Подіям 62 річної давнини присвячена книга Олега Тищенка та Ігоря Марчука „УПА. Гурби: квітень 1944”, яку вперше було презентовано навесні 2003 року.

Українські націоналісти з Молодіжного Націоналістичного Конгресу, вшановуючи пам’ять героїв Гурб, у тому ж таки 2003 році започаткували патріотичну молодіжну теренову гру, яка дістала назву „Гурби–Антонівці”. Суть гри полягає в тому, що учасників ділять на дві команди (2 куреня, кожен поділяється на сотні, сотні на чоти, чоти – на рої, так як і в УПА), що змагаються між собою за прапори одна одної. При цьому кожна команд суворо дотримується правил чесної гри, прояви поганої поведінки під час її проведення можуть каратися дискваліфікацією гравця, що проштрафився, пияцтво тут повністю заборонене.

Цього року гра відбуватиметься вже вчетверте. Вона пройде з 6 по 9 травня поблизу урочища Гурби, до участі запрошено всіх бажаючих. Під час відкриття гри планується вшанування героїв бою, зустріч з ветеранами УПА, а також відвідини музею штабу УПА-Південь, що знаходився поблизу села Антонівці.

Published on 27 April 2006