Юлій Хвещук

Львів’янам залили Сала за шкіру

Свято «Хеловін» не належить до переліку традиційних для українців. Проте саме 31 жовтня Віктор Янукович зробив Львівщині своєрідний «подарунок» з його приводу.

Свято «Хеловін» не належить до переліку традиційних для українців. Проте саме 31 жовтня Віктор Янукович зробив Львівщині своєрідний «подарунок» з його приводу. Несподівано зняв з посади голову облдержадміністрації Віктора Шемчука, призначивши своїм радником (традиційна місцина для тимчасово «списаних» кадрів). І призначивши натомість своїм наглядачем постать, одіознішої за котру для Львівщини важко навіть уявити. Хіба що сам Табачник. Це Олег Сало.

Сало – генерал-майор міліції. Після армії, в 1988 році, уродженець міста Жовкви на Львівщині став інспектором ДПС ДАІ. В ДАІ працював аж до 2003 року, з 2000 року очоливши обласне управління. І під час його роботи там почали виникати перші «моменти», які вилилися навіть в розслідування парламентського Комітету з боротьби з організованою злочинністю і корупцією. Зокрема, йшлося про можливу причетність до вбивства людини, або ж про халатність, яка завадила в розкритті цього злочину; про реєстрацію великої кількості нерозмитнених авто; про незаконну реєстрацію автомобіля «Мерседес-380», викраденого в громадянина Росії, на якому потім їздив тодішній начальник обласної міліції Валерій Строгий.

Втім, на початку 2003 року, Олег Сало спокійно очолив ГУ МВС у Львівській області. На цій посаді його супроводжували найбільші скандали. В львівських ЗМІ ходили чутки про діаманти, вшиті у зірки на погонах, про «лімузин» з обладнанням на 100 тисяч доларів. Про тиск на журналістів, про організацію пожежі в редакції газети «Поступ»…

Президентська кампанія 2004 року стала «зірковим» часом для Сала, хоч ледь і не коштувала йому зірочок на погонах. Тоді міліція влаштовувала різноманітні провокації стосовно працівників штабів Віктора Ющенка, переслідувала та залякувала студентів з громадської кампанії «ПОРА!». Після проведеного обшуку «орлами Сала» в приміщенні Студентського Братства з другого виявили навіть гранати… Вчинено підпал кабелів місцевої телекомпанії «Міст», яка відповідала за трансляцію «5 каналу» в регіоні. На виборчих дільницях спалахували урни з бюлетенями…

Одразу після «Помаранчевої революції», в лютому 2005 року, Генеральна прокуратура порушила проти Сала дві кримінальні справи – за фактами порушення виборчого права та зловживання владою і службовим становищем. Генерала оголосили у міжнародний розшук. Хоча розшук цей був доволі дивний – Сала часто бачили у Львові, однак міліція так і не спромоглася затримати «свого».

У вересні 2005 року в помешканнях Олега Сала, а також екс-начальника Західної регіональної митниці Тараса Козака, який ще до 30 років став генерал – лейтенантом, провели обшуки, вилучивши велику кількість грошей, зброю і документи, які могли свідчити про причетність до низки злочинів. В листопаді 2005 року Львівська обласна рада, депутатом якої Сало на той час також був, дала згоду на його притягнення до кримінальної відповідальності і арешт. Тоді Тарас Козак був єдиний, хто проголосував проти, з мотивацією: «Друзів не міняють, навіть якщо вони злочинці. Якщо він винен, то відповідатиме перед законом». Рятуючись від відповідальності, в 2006 році Сало разом з Козаком намагалися отримати мандат народних депутатів за списком «Народної опозиції» Наталії Вітренко, однак вона до парламенту так і не пройшла. Натомість, в 2006 році Генпрокуратура повернула «салові» справи на дорозслідування у прокуратуру Львівської області, а в лютому 2007 року Печерський районний суд Києва закрив їх у зв’язку з «відсутністю» складу злочину.

З приходом до влади Януковича кар’єра Сала в правоохоронних органах знову активізувалася. В період з березня 2010 року по травень 2011 року він очолював УМВС у Рівненській області. Згодом був радником міністра внутрішніх справ по Західному регіону України. Сало обіймав посаду першого заступника начальника Департаменту громадської безпеки МВС. В 2012 році очолив міліцію Івано-Франківщини. Останніми місяцями в тамтешніх ЗМІ почала з’являтися інформація про те, що він планує залишити посаду, правда, журналісти прогнозували його повернення до міністерства.

Отож, не дивно, що офіційне представлення очільника Львівщини вперше за роки Незалежності пройшло з конфузом. В сесійній залі обласної ради, де вісім років тому голосували за притягнення генерала до відповідальності, і зачитування віце-прем’єром Вілкулом президентського указу, і появу самого Сала журналісти зустріли вигуками «Ганьба!», «Сала на нари!». У своєму виступі він пообіцяв працювати чесно, що викликало сміх у залі. Далі під час короткого брифінгу висловив переконання, що своєю роботою не даватиме підстав для таких слів на свою адресу і запевнив, що що відійшов від міліцейських методів управління і шукатиме компромісу з опозиційним депутатським корпусом.

Оригінально повернення Сала прокоментувала Ганна Герман. Вона вважає, що це «одне з найбільш вдалих кадрових рішень, які тільки можна було зробити стосовно Львівщини», адже він «є надзвичайно компетентним і жорстким керівником», який «зможе навести порядок». За її словами, попередники Олега Сала на посаді голови Львівської ОДА були компетентними, однак Львів потребує твердої руки. Здається, доволі відверто окреслено.

Жоден з п’яти губернаторів, призначених Януковичем, не зміг встановити контроль над Львівською областю. І більше року ніхто з останніх чотирьох голів ОДА на своїй посаді не протримався. Банкіра Василя Горбаля замінив генерал-лейтенант міліції Михайло Цимбалюк, далі – «залізничний» генерал Михайло Костюк. Після прокурора Віктора Шемчука – знову генерал міліції.

Шемчук пробув у кріслі рекордно малий термін для Львівської області – 244 дні. Колишній прокурор, не зав’язаний на місцевих корупційних схемах, зумів знайти спільну мову з обласною радою і виконав головне завдання – «проштовхнув» через обласну раду Угоду про розподіл продукції з американською компанією «Сhevron» , яка має намір видобувати в області сланцевий газ. Після цього потреба в губернаторі, який вміє домовлятися з опозицією, загравати з громадськістю то в ролі ведучого радіоефіру, то ходячи в камуфляжі під час військових навчань на полігоні, просто відпала. Прийшов час «жорсткого керівника» з «твердою рукою». Який буде готувати регіон до виборів президента в 2015 році. Який знає, як «пресувати» громадськість та підприємців, як задіювати силові структури до прихованих провокацій та відвертих репресій.

Здавалося б, опозиція повинна була б повстати проти такого «кадра» одразу ж в день його призначення. Проте, реакція місцевих політиків, депутатів обласної ради здебільшого виявилася доволі млявою. Більш як тиждень знадобилося, щоб чітко пролунала вимога негайного звільнення Сала. Цю першу заяву підписали обласні організації Руху, КУНу, УРП «Собор» та інші.

Нарешті, лідери опозиції Віталій Кличко, Арсеній Яценюк та Олег Тягнибок вирішили «простимулювати» власних партійців і оприлюднили спільну заяву про те, що опозиція розпочала терміновий збір підписів про включення до порядку денного наступного пленарного засідання Львівської облради питання щодо висловлення недовіри Салу. Натомість народні депутати від «Батьківщини» і УДАРу, представники міжфракційного об’єднання «Львівщина», закликали депутатів скликати позачергову сесію. Місцеві партійці вирішили дослухатися до лідерів, і питання про недовіру вноситимуть у порядок денний чергового засідання сесії 12 листопада.

Якщо за недовіру проголосує більше половини, але менше 2/3 депутатів, тоді це рішення скеровується на розгляд президенту. Львівська обласна рада вже висловлювала недовіру попередникам Сала, але ніколи під час голосування не вдавалося зібрати 2/3 голосів депутатів. Також буди прецеденти на Сході України за часів президентства Віктора Ющенка, коли депутати набирали 2/3 голосів, але Ющенко так і не підписав указу про звільнення губернатора. Тим більше, в середовищі опозиції існує сумнів, що вони зможуть набрати зараз ці 2/3 голосів «проти» – у на словах «опозиційних» депутатів в день сесії чи момент голосування зненацька можуть виникнути «проблеми зі здоров’ям», затори на дорогах тощо… Так що Сало поки що може почуватися доволі впевнено і не відчувати якоїсь загрози зі сторони ради. І заздалегідь заявив, що на сесію не прийде, оскільки буде на зустрічі з Азаровим. А саму ідею відставки вважає «незаконною», оскільки пробув на посаді лише кілька днів.

Доки опозиція нерішуче готується до «рішучого» бою з генералом міліції, за «справу Сала» взялася громадськість, зокрема, і ті молоді люди, які пам’ятають свої студентські часи, 2004 рік і «правоохоронну» діяльність львівської міліції. У розмові з журналістами Сало допустив одну прикру для себе помилку: на запитання, чи були підкинуті гранати в офісі «Пори» (офіційно – Студентського Братства), відповів: «Гранат не було ніяких, і ніяких гранат ніхто не заносив. Вони поклали собі гранати, показали і розказували, що їх переслідують. Бо тоді «Пора» тоді була безініціативна». Нічого розумнішого вихованець системи ДАІ вигадати не зміг, а тому у Львові ініціатива по боротьбі виходить за стіни обласної ради, виливаючись у листівки, написи на асфальті, інтернет-компанію та пікет, який повинен 12 листопада «допомогти» опозиції зібрати свої голоси «проти».

Сам генерал тим часом намагається подати себе комунікабельним з журналістами, проте енергійним та ефективним керівником. Спростував чутки, що планує призначити своїми заступниками давніх колег – Тараса Козака та Мирослава Хом’яка (директор департаменту екології Львівської ОДА, свого часу очолював на обласну податкову адміністрацію після Сергія Медведчука-молодшого). Запевнив, що жодних завдань стосовно президентської кампанії не отримував. Його завдання – дбати про добробут та економіку Львівщини. І працювати буде за своїм особистим принципом: якщо завдання поставлено, воно має бути виконано.

Правда, його вказівки обмежувалися гаслами рівня секретаря райкому КПРС: «Верхи хочуть працювати, низки не знають як, а середня ланка в аморфному стані!», «Чому видатки більші, ніж доходи?», «Райони повинні працювати і розвивати економіку!», «Транспорт повинен виходити справним, щоб у нас не було аварій!», «Піднімайте медицину!». Пригрозив особисто зайти в кожну лікарню області з перевірками. Допустився лише однієї серйозної помилки, у питанні того, що Добротвірська ТЕЦ не бере вугілля від ДП «Львіввугілля»: «Якщо там не буде наше вугілля з «Львіввугілля», будемо говорити по-іншому». Але ж вугілля для ТЕЦ тепер купляють ніяк інакше, як звідтіля, звідки вказав сам Ахметов.

На заяви керівників про недостатнє фінансування програм області, Сало заявив. «Дорогу в Київ потрібно знати. Потрібно їхати і вибивати». І поїхав на зустріч з міністром фінансів Колобовим. Результат: дано вказівку керівництву Державного казначейства суттєво покращити рівень проплат на території Львівщини. Найближчим часом буде прийнято розпорядження уряду про виділення Львівщині на виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери більше 50 мільйонів гривень. А бюджет на 2014 рік для області, можливо, вдасться «покращити». На черзі – дотації на «покращення» стану доріг. Суцільні позитивні зрушення.

Не забув Сало і своїх старих традицій: виявив бажання разом з прокуратурою, начальниками міліції та фіскальними органами зібрати малий, середній бізнес та платників податків для розмови про «надходження» в бюджет коштів. Не забув і про потребу зміцнювати своє основне «знаряддя» – місцеві «органи». Наказом МВС в області вже призначено нових керівників шести міських та районних відділів міліції.

Свого часу Донецьк, Луганськ, Харків не були готові приймати губернаторів, призначених Ющенком. Але прийняли. Чи Львів «проковтне Сало»? Подивимося. Але громаді, схоже, визначатися вже Пора!

Published on 13 November 2013