Юлій ХВЕЩУК

Невдала спроба Путіна наздогнати Америку

Схоже, що слідом за заслуженим чекістом Російської Федерації Путіним його улюблені підлеглі з ФСБ та СЗР (Служби зовнішньої розвідки) починають плутати поняття «оперативна майстерність» та «старечий маразм».

Схоже, що слідом за заслуженим чекістом Російської Федерації Путіним його улюблені підлеглі з ФСБ та СЗР (Служби зовнішньої розвідки) починають плутати поняття «оперативна майстерність» та «старечий маразм». Натхненні успішним досвідом Едварда Сноудена у питанні здобуття таємниць ЦРУ та Агентства національної безпеки, кремлівські «тайняки» вирішили довести, що і вони здатні «знімати» інформацію не менш віртуозно із застосуванням найсучасніших технологій, ніж американці. Адже ж недаремно Путін поховав мільярди рублів російських платників податків у проект Сколково (який насправді виявився «нано» або ж ліліпутським за кінцевим результатом). Отож, спробували, і, звичайно ж, продемонстрували черговий раз не просто дурість, притаманну багатьом спецслужбам, а дурість вищого, московського ґатунку.

Не спромоглися учні Дзєржинського на догоду своєму «батюшці» Путіну вигадати нічого іншого, аніж спробувати примітивно повторити успішну операцію іншого свого «вчителя» – Берії. У 1943 році, після повернення з Тегеранської конференції, Сталін поставив перед ним завдання: проникнути в робочий кабінет американського посла Аверелла Гаррімана. Операція стала класикою шпигунства – вісім років радянський «жучок», вмонтований у подарунок послу (герб США) дозволяв Сталіну дізнаватися про ухвалені там рішення раніше за президента США. «Жучок» пережив чотирьох надзвичайних і повноважних американських послів.

Під час саміту «великої двадцятки», що пройшов в Санкт-Петербурзі 5-6 вересня, російська делегація обдарувала закордонних гостей різноманітними мобільними телефонами. Герман ван Ромпей, президент Європейської Ради, вочевидь, пригадав давню мудрість: «бійтесь данайців, що приносять дари». Отож, замовив технічний аналіз пристроїв. Перевірка показала, що туди були встановлені віруси, які дозволяли спецслужбам Росії збирати інформацію про європейських лідерів. USB накопичувач та USB кабель з блоком живлення для мобільних телефонів містили в собі дві троянські програми, здатні зчитувати і передавати дані з комп’ютера і мобільного телефону.

На тлі світового скандалу стосовно прослуховування американськими спецслужбами багатьох лідерів навіть союзних для США країн, цей «прокол» Кремля зіграв роль «бальзаму для душі» апологетів Обами – мовляв, і росіяни теж це роблять! Хоч ця зловтіха і виглядає дещо комічно, на кшталт логіки підлітка: я не один замурзався багнюкою, мій сусід – також! Оригінальніше прокоментував ляпсус московських спецслужб один з дипломатів в статті британської «The Telegraph», назвавши цю супероперацію «помилка школяра» («schoolboy error»). Принагідно поінформувавши бездарних послідовників Берії стосовно того, що спецслужби одразу ж перевіряють всі подібні «подаровані» пристрої, в разі, якщо б їх таки використовували в подальшому (а не викинули у найближчий смітник готелю), і, звісно, неминуче знайшли б дбайливо вкладений туди троян.

Все б могло завершитися невеличкою хвилькою кепкування з Путіна та його спецслужб, якби такі професійні невдачі не зачіпали особисто президента РФ. Отож, щоб відвернути увагу громадськості від «мобільного фіаско», керівники його спецслужб вигадали ще яскравіший привід для того, щоб зацікавити своїми персонами психологів (скоріш, психіатрів). Центральний телеканал «Россия» подав до відома громадськості сюжет, в якому стверджується, що китайські інженери вбудовують в праски та чайники спеціальні чіпи, які навчилися непомітно шпигувати за росіянами. Як довідалися московські журналісти, праски та чайники в момент увімкнення в розетку автоматично під’єднуються по Wi-Fi до будь-яких незахищених комп’ютерів в радіусі 200 метрів і розсилають віруси та спам. Звісно, виявити все це було не так і легко, проте таки вдалося московським експертам. А все тому, що вага навмисне змонтованих шпигунських пристроїв була на декілька грамів вища, ніж заявлена в документах.

Уявити собі китайського хакера, який вмонтовує в праски чіпи, щоб розсилати через них спам в Росії – для цього потрібна дійсно хвороблива фантазія. Саме така, яка спокійнесенько мешкає в головах Путіна та його найближчих помічників. А завдання, яке стояло перед авторами цієї геніальної «новини», мабуть, таки виконане. По-перше, замість перейматися звичними провалами російських спецслужб на всіх ділянках, якими б вони не займалися, громадяни РФ повинні вкотре перейнятися ідеєю стосовно того, що навколо Росії – лише вороги, а принагідно загострити відчуття недовіри до продукції закордонного виробництва, а саме – китайського. Головне, щоб не перейнялися серйозно питанням, чи не вартує скористатися досвідом звільнення від «вічних» лідерів за румунським (Чаушеску) або лівійським (Каддафі) досвідом. Краще ретельно обстежувати китайські праски, під схвальне похитування головою куратора від ФСБ.

Published on 4 November 2013