Сергій Пархоменко-Багряний

Видання, що змінюють уявлення про минуле

У сучасну пору і на щастя українського читача нам доступні рідкісні в Україні книги письменників діаспори Олександра Матли «Історичні нотатки» (Торонто, 1985) та Святомира Фостуна «Над Галичем гримить» (Лондон, 1973).

У сучасну пору і на щастя українського читача нам доступні рідкісні в Україні книги письменників діаспори Олександра Матли «Історичні нотатки» (Торонто, 1985) та Святомира Фостуна «Над Галичем гримить» (Лондон, 1973). Ці книги були довгий час під забороною на наших теренах, і в Україні жодного разу не перевидавалися.

Олександр Матла, псевдонім – Петро Терещук, та Святомир (Святослав) Фостун – чільні діячі визвольного руху, відігравали важливу роль у житті української громади в Канаді та Британії. Святомир Фостун, вояк УПА та дивізії «Галичина», був секретарем Союзу українців у Великобританії та Світового Союзу Вільних Українців.

«Святомир Фостун постає перед українським читачем як людина чесна, висококультурна, понад усе віддана ідеї національного відродження», – так характеризує письменника Петро Сорока.

Святомир Фостун загинув під час відвідин України в 2004 році, коли в країні якраз починалася виборча кампанія. Загинув за загадкових обставин, як і Вячеслав Чорновіл, внаслідок автомобільної катастрофи.

Олександр Матла – один з визначних діячів української громади Канади, публіцист, довгий час працював у виданні «Гомін України», де обіймав посаду заступника головного редактора. За цей час він опублікував чимало своїх нарисів з історії визвольного руху.

«Над Галичем гримить» – це історичний роман про добу Галицького князя Ярослава Осьмомисла – одного з найвідоміших політичних діячів Княжої Доби. Перед читачами князь являється як сильний, харизматичний політик, якому, однак, не чужими є сердечні переживання. В творі червоною ниткою вплітається історія кохання князя і боярині Настасі Чагрівни. Драматичного і трагічного.

Коли читаєш «Над Галичем гримить», то мимоволі складається враження, що автори писав про сучасну Україну. Наскільки схожі ситуації! Політичні інтриги, властолюбство, зрада, підкилимні ігри… І в цей же час – зовнішня загроза (як це подібно до нинішньої ситуації!) що загрожує самому існуванню держави: так, в епізоді з плюндруванням суздальцями Києва автор показав передтечу багатовікового україно-московського протистояння.

Читачеві буде цікаво спостерігати не лише за сюжетною лінією, але й насолоджуватися описом вдачі, характеру, побуту населення Галичини часів Княжої Доби. Фостун описує той час так, ніби то сам живе в ньому – натуралістично, колоритно, жваво. Стиль письменника є легких та прийнятним для сучасного українського читача, Фостун пише не гірше від розкручених модернових літераторів.

«Історичні нотатки» Олександра Матли перш за все цінні тим, що він описує події з позиції очевидця. Ми дізнаємося про багато маловідомих фактів з історії визвольного руху на українських теренах до та під час Другої Світової війни, знаходимо цікаві, історично обґрунтовані, аналогії між гітлерівським режимом та комуністичним режимом СРСР – фактично, продовжувачем традицій нацизму.

Легкий публіцистичний стиль Матли захоплює, при цьому авторів зумів не упустити багато маловідомих історичних деталей.

В «Нотатках» ми знаходимо цікаві факти щодо викриття зради члена ОУН Ярослава Барановського, який працював на польську поліцію, знаходимо мало описані в історичній літературі та джерелах факти співпраці ОУН з хорватськими націоналістами – усташами, детальний фактаж окремих боїв УПА з ворогом, ситуацію з українським життям в УРСР та під німецькою окупацією.

Також у праці Матли є цікаві історичні замальовки – портрети провідників українського визвольного руху, таких, як Степан Бандера та Євген Коновалець.

Книгу рекомендую як для істориків, так і для журналістів та й просто для пересічних читачів. Стиль та наповнення не залишать байдужими тих, хто цікавиться історією України, військовою історією, тих, хто шукає в нашій історії не лише приводи для суму, а перш за все – приводи для гордості й захоплення.

Книги можна замовити за адресою: вул. Ярославів Вал, 9, м. Київ, 01030, тел. (044) 234-70-20, 096-852-30-77, e-mail: books@mnk.org.ua

Published on 2 October 2013