Сергій Багряний, УІС

Конституційні зміни в Україні готуються «під Президента» - експерти

а цьому наголосили експерти під час засідання Національного круглого столу «Порозуміння заради європейського майбутнього» на тему «Нова Конституція та євроінтеграція України».

Головною проблемою Конституції України є те, що її норми не виконуються.

На цьому наголосили експерти під час засідання Національного круглого столу «Порозуміння заради європейського майбутнього» на тему «Нова Конституція та євроінтеграція України».

В заході, який проходив у інформаційному агентстві УНІАН, взяли участь Віктор Мусіяка, правник, один з авторів тексту Конституції України, професор Києво-Могилянської академії, Сергій Бондарчук, координатор робочої групи Національного круглого столу «Порозуміння заради європейського майбутнього», Ігор Коліушко, директор Центру політико-правових реформ, Костянтин Матвієнко, політолог, експерт Корпорації стратегічного консалтингу «Гардаріка», Микола Козюбра, суддя Конституційного Суду у відставці, доктор юридичних наук, завідувач кафедри державно-правових наук НУ «Києво-Могилянська академія», Микола Савенко, суддя Конституційного Суду у відставці, кандидат юридичних наук, доцент НУ «Києво-Могилянська академія», Микола Мельник, науковий консультант Центру Разумкова, Ігор Луценко, громадська ініціатива «Збережи старий Київ».

«Конституцію наразі хочуть змінити під одну особу – Президента України», – каже Віктор Мусіяка, який нещодавно вийшов зі складу Конституційної Асамблеї.

«Асамблея внесе зміни, а їх в свою чергу винесуть на референдум. Референдум підтримає зміни, а гарант підтримає рішення референдуму. В результаті в країні може виникнути «плебісцитна монархія», коли всі повноваження будуть у руках однією особи», – каже експерт.

«В пропозиціях до нового варіанту Конституції є окремий розділ, присвячений президенту. Та є положення, що президент є носієм державної влади. Тобто фактично, обіймає в собі повноваження всіх гілок влади – і виконавчої, і законодавчої, і судової. Якщо ці зміни внесуть, Конституційний суд розтлумачить це положення, так як це потрібно Президенту. Після цього у нього буде необмежена влада, в тому числі – і право самому призначати суддів всіх рівнів», – додає Микола Савенко, суддя Конституційного Суду у відставці.

На думку координатора Робочої групи НКС з євроінтеграції Сергія Бондарчука, немає сумнівів, що Україна потребує нового суспільного договору між владою і суспільством, проте до змін Основного закону потрібно підходити відкрито і виважено – саме на цьому неодноразово наголошували представники ЄС.

«Представники Євросоюзу постійно звертали увагу української сторони на потребу підходити до змін у Конституції виважено і прозоро, адже Конституційний процес в Україні завжди характеризувався політичними протистояннями та намаганнями використати його відповідно до кулуарних інтересів різних політичних гравців», – сказав Бондарчук. Він також закликав інші ініціативні групи, які працюють над змінами до Основного закону, до діалогу.

«Ми представимо та надішлемо наші пропозиції всім ініціативним групам, а також закликаємо Леоніда Кравчука та лідерів опозиції представити напрацювання їхніх команд та знайти новий формат співпраці, який би виконував вимоги ЄС – відкритість та включеність у цей процес всіх сторін», – наголосив Бондарчук.

Published on 19 September 2013