Сергій Пархоменко

Ренат Кузьмін – гальмо на шляху до ЄС

На шляху до підписання угоди про Асоціацію між Україною та ЄС нашій державі треба виконати ряд реформ, основний напрямок яких озвучений Євросоюзом у так званих «11 пунктах Фюле».

На шляху до підписання угоди про Асоціацію між Україною та ЄС нашій державі треба виконати ряд реформ, основний напрямок яких озвучений Євросоюзом у так званих «11 пунктах Фюле». Чи не основними з них є реформи судової системи та правоохоронних органів, а також припинення переслідувань за політичними мотивами й звільнення політв’язнів.

Звичайно, останнє неможливо без змін в підходах роботи Генеральної прокуратури України. І отут ми натикаємося чи не найбільшу проблему – адже відомство на Різницькій давно вже «завоювало» статус чи не найбільш репресивного карального органу в країні. Особливо в цьому плані виділяється фігура першого заступника Генерального прокурора Рената Кузьміна. Саме цей чин (чиновник, опричник чи ще як його можна назвати) активно гальмує процес зближення України з ЄС, всіма своїми діями демонструючи, що йому думка Європи «по барабану», для нього важить наказ, відданий його донецькими керманичами.

В першу чергу через порушення нових кримінальних справ проти Юлії Тимошенко – по ЄЕСУ і  вбивству Щербаня – Ренат Кузьмін віддаляє Україну від угоди про Асоціацію, стаючи автоматично чи не найбільш антиєвропейською людиною в команді Януковича. Зам генпрокурора навіть дозволяє собі критикувати європейських чиновників за те, що «вони втручаються в справи Генеральної прокуратури». Так, нещодавно за авторством Кузьміна вийшла публікація, в якій той дозволив собі звинуватити не кого-небудь, а, на одну хвилину, голову Комітету Європарламенту із закордонних справ Ельмара Брока, написавши зокрема, "представники ЄС вникати в суть проблем нашої держави, щодо об’єктивних розслідувань діянь, учинених п. Тимошенко, не бажають. На жаль, вони теж удаються до дифамації (судів)».

У відповідь Брок заявив: «Пан Кузьмін і його друзі не можуть зупинити мене від боротьби проти вибіркового правосуддя і свободи щодо лідерів опозиції пані Тимошенко і пана Луценка».

Кузьміна головним виконавцем політичних репресій вважають і закордонні чиновники, і українські політичні діячі. Наприкінці минулого року йому вже заборонили в’їзд у Сполучені Штати Америки, анулювавши багаторазову п'ятирічну візу в США. В січні 2013 вже року той же Ельмар Брок висловив припущення, що Євросоюз також заблокує в’їзд Ренату Кузьміну на територію ЄС.

А нещодавно випущений на волю Юрій Луценко взагалі висловився щодо зама Генпрокурора в дуже різкій формі:

«Я безумовно вважаю, що відповісти має переповнений власною порожнечею головний інквізитор нашої країни Ренат Кузьмін. Він став тупою зброєю багаторазового використання проти політичної опозиції в Україні», - цитує екс-міністра внутрішніх справ канал ТВІ.

Крім запопадливого намагання збільшити термін Юлії Тимошенко, Кузьмін «прославився» й іншими сумнівними ініціативами, які аж ніяк не сприятимуть євроінтеграції України. Зокрема – це підготовка «антинаклепницького» пакету, прийняття якого, на думку представників євроспільноти, ще більш закрутить гайки демократії в Україні.

Міжнародна федерація журналістів та її європейський підрозділ, Європейська федерація журналістів, застерегли Україну від нової спроби запровадити кримінальну відповідальність за наклеп.

"Журналістські організації, як і Рада Європи та ОБСЄ, намагаються покласти край кримінальному переслідуванню за наклеп по всій Європі. Наша позиція зрозуміла: кримінальні закони про наклеп є не тільки непропорційними, але вони також мають ефект стримування у готовності та здатності журналістів робити свою справу ефективно", - заявив президент Європейської асоціації журналістів Арне Кьоніг, пише ВВС Україна.

Представники ж опозиції ще більш категоричні щодо законопроектів Кузьміна і вважають їх новою зброєю боротьби з опонентами чинного режиму, адже тепер за будь-яке «неправильне» слово можна буде притягати людину до кримінальної відповідальності.

Фактично публічний конфлікт Кузьміна з ЄС говорить не стільки про його готовність виконувати будь-які замовлення з боку влади, скільки про проросійську спрямованість цього вихідця з Донецька. Кузьміна називають ставлеником екс-генпрокурора Геннадія Васильєва – людини явно проросійських поглядів, а також пов’язують з російським олігархом Алішером Усмановим. Звичайно, чутки та окремі факти не є доказовою базою щодо проросійськості Кузьміна, але його дії вказують на наявність «російського сліду» в оточенні зама генпрокурора. А Росії, як відомо, не вигідно аби Україна приєднувалася до угоди про Асоціацію з ЄС. Тому, якщо українська влада все таки розраховує на цю Асоціацію, їй доведеться робити в тому числі і радикальні кадрові зміни в лавах МВС, прокуратури і судів. І в першу чергу це стосується Рената Кузьміна.

P.S. Якщо антинаклепницький пакет все таки приймуть, то цей матеріал цілком може стати предметом нової кримінальної справи з політичним підтекстом.

 

Published on 18 April 2013