Юлій Хвещук

Святковий день з несвятковим настроєм

7 квітня на Львівщині пройшли проміжні вибори до Львівської обласної ради. Виборці до права визначити репрезентантів своїх інтересів в обласній раді поставилися не надто енергійно. Так, у Львові дільниці відвідували 11-14% виборців.

7 квітня на Львівщині пройшли проміжні вибори до Львівської обласної ради. Виборці до права визначити репрезентантів своїх інтересів в обласній раді поставилися не надто енергійно. Так, у Львові дільниці відвідували 11-14% виборців. Натомість, наприклад, у Городоцькому районі бажаючих проголосувати виявилося значно більше – 57,5%. За попередніми даними, у всіх семи виборчих округах прогнозовано перемогли кандидати від офіційних опозиційних сил – один представник УДАРу, п’ятеро «свободівців». Особлива радість повинна запанувати в львівському офісі «Батьківщини» – нарешті матимуть двох речників в обласній раді, представництва в якій були позбавлені від 2010 року.

Для більшості львів’ян цей день був перш за все не черговим днем чергових виборів. 7 квітня – Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке в 2013 році святкували разом із Хрестопоклінною неділею. Проте, світлі святкові емоції виявилися затьмареними. На Львівщині продовжилася війна проти української національної пам’яті, історії. Проти Українських Героїв.

В ніч на 7 квітня у селі Великосілки Кам’янка-Бузького району, навпроти школи, в якій саме розташувалася виборча дільниця для проведення виборів до обласної ради, було зруйновано пам’ятник Провідникові ОУН Степанові Бандері – погруддя стягнули з постаменту линвою за допомогою автомобіля. Виявили це члени виборчої комісії, які вранці прийшли на дільницю. Від заспаного міліціонера, який ночував у школі, пильнуючи бюлетені, нічого довідатися не вдалося – не бачив, не чув… Пам’ятник було встановлено на свято Покрови в жовтні 2011 року.

Цього ж дня стало відомо про інший злочин – в селі Гординя Самбірського району зруйновано пам’ятний знак Євгену Коновальцю та Степану Бандері, встановлений на початку дев’яностих років минулого століття.

На Львівщині це вже друга хвиля вандалізму – в ніч на 6 березня у Волі-Задеревацькій на Стрийщині було пошкоджено меморіальну таблицю та пам’ятник Степанові Бандері, а в ніч на 7 березня – барельєф Романові Шухевичу в Білогорщі, біля Львова. Вперше діяли одразу ж після відзначення роковин героїчної загибелі Головного командира УПА, вдруге – напередодні величного християнського свята, напередодні дня виборів. Цинічно демонструючи свій власний вибір. Вибір моральних виродків, якими б не були їхні мотивації – ідейні, політично-партійні, чи, скоріш за все – просто матеріальні (виконання замовлення). Важко повірити, що все це було сплановано і виконано не якимись заїжджими «гостями», а мешканцями Львівської області, кимсь натхненними чи фінансово простимульованими. Але, якщо нещодавно призначений намісник (голова Львівської облдержадміністрації) Віктор Шемчук першим своїм кадровим призначенням віддав до рук Богдана Хруставчука (заступника голови обласної організації Партії регіонів і голови партійної «молодіжки») не якесь просто «добре» управління – віддав управління в справах сім’ї та молоді, себто, доручив опіку над плеканням майбутнього, «правильного» покоління українців... То чого ж… Коли свою «правильну» політичну орієнтацію в інших регіонах потрібно доводити позбавленням громадян головних уборів (колись), або ж мажорною поведінкою чи побиттям жінок (тепер)… Цілком можливо, що на Львівщині такою своєрідною ініціацією стане плюндрування пам’ятників Українським Героям та знущання над їхньою пам’яттю. Над усіма нами, українцями.

Заяви в міліцію подані. Міліція працює. Можливо. Принаймні, в руйнуванні пам’ятника на Самбірщині голова райдержадміністрації, регіонал Іван Білак вже звинуватив… погоду: танення снігу, надмірно вологий ґрунт, крихка бетонна плита… Версію керівника району, що вандалом є погода, спішно підтвердили і експерти правоохоронних органів.

Published on 8 April 2013