Олег ВІТВІЦЬКИЙ

Вставай, Україно?

Весна, незважаючи на аномалії, перемагає.

Весна, незважаючи на аномалії, перемагає.

А разом з весною Україною котиться опозиційна хвиля. Три опозиційні парламентські сили заявили про початок всеукраїнської акції «Вставай, Україно!», основною метою якої є подолання режиму Януковича. В обласних центрах збираються велелюдні віча, на яких збідований народ слухає полум’яні промови тих, хто вважає себе новими рятівниками нації. Запах революції витає у повітрі…

Безперечно, це мало розпочатись. Брехню і українофобію влади терпіти вже неможливо. Добрим підґрунтям для акції протесту стали результати парламентських виборів, на основі яких у Верховній Раді сформувалась стійка і бойова проукраїнська меншість. Люди висловили свою довіру і тепер для політиків, як то кажуть, час відпрацьовувати…

Підтримуючи і словом, і ділом ідею боротьби з режимом, наважусь закцентувати увагу на двох, як на мене, ключових моментах, які можуть стати ключем до успіху у весняних акціях протесту. Сумніваюсь, що на них звернуть увагу лідери опозиції, - надто вони вже заклопотані, - але, відчуваю своїм громадянським обов’язком говорити про ці справи публічно.

Пункт перший – ГЕНІЙ ШЕВЧЕНКА. Символічно і важливо, що акція стартувала, фактично, у «шевченківські дні», та й назва її співзвучна із відомим закликом Кобзаря. Божий дар Великого Тараса якраз у тому, що він актуальний завжди. Чи не кожен рядок його поезії можна сміливо проектувати на сучасність, черпаючи КОД, необхідний для українських перемог.

Так ось, для організаторів «Вставай, Україно» рекомендується добре відтворити текст «Заповіту». В оригіналі він виглядає так:

«…Вставайте,

Кайдани порвіте

І вражою злою кровю

Волю окропіте.»

Крапку Тарас Шевченко поставив саме після слова «окропіте».

Ось така «виделка» для сучасної опозиції. Якщо вже апелюєте до «Заповіту», то не скорочуйте його, не ставте ліберастичних трикрапок там, де їх немає, не викривляйте суті. Лише відповідальність і принциповість може перешкодити «Вставай, Україно!» скотитись до сумновідомої «Вперед, Україно!».

Пункт другий – УКРАЇНА ПІСЛЯ ЯНУКОВИЧА. Українські політичні «граблі», мабуть, традиційне явище, але, як мовиться, традиції для того і існують, щоб їх ламати.

Ще свіжі у пам’яті «помаранчеві» часи, коли всім здавалось, що піде Кучма і настане український рай з молочними ріками. Що з тих сподівань вийшло - знаємо усі. Виявляється, важливо не лише перемогти ЗЛО, а й мати чітку програму ДОБРА, на яке усі очікують і сподіваються.

І от сьогодні ми не чуємо навіть пів слова про модель України після Януковича. Мовляв, це другорядне… А ні, шановні рятівники нації. Цього разу ставка на голу протестну боротьбу може не спрацювати. Народ спраглий не лише позбутись внутрішньої окупації, він хоче побачити бодай обриси програми українського поступу! І якщо цю програму не запропонують сьогоденні опозиційні монополісти, то, цілком ймовірно, що вони дуже швидко розгублять свою національно-демократичну монополію.

А замість епілогу хочеться закликати тих, хто, волею долі чи удачі, опинився на чолі протестної весняної хвилі: вихолощуйте у собі «комсомол». Не потрібно змагатись у кількості прапорів на наших майданах, не важливо чи з кожного району прибуде «стурбована делегація» і т.д. і т.п.

Зміст боротьби, суть революції в іншому. КОД перемоги – у щирості, у консолідації, у безкомпромісності, у заповіті Шевченка.

Published on 28 March 2013