Сергій ВЕРЕСЕНЬ

Ті, що ішли до кінця…

Нещодавно у Львові вийшла друком нова книга історика Миколи Посівнича «Життя на тлі історії ОУН: Білас і Данилишин».

Нещодавно у Львові вийшла друком нова книга історика Миколи Посівнича «Життя на тлі історії ОУН: Білас і Данилишин». На основі попередніх публікацій, маловідомих, а то й зовсім до цього часу невідомих, документів та спогадів автор висвітлює життя та боротьбу двох трускавецьких бойовиків Організації Українських Націоналістів – Дмитра Данилишина та Василя Біласа, аналізує місце і значення ОУН у суспільно-політичних процесах в Західній Україні.

«Для наших сучасників важливо не тільки ознайомитися з історією життя та діяльності Біласа і Данилишина, а й зрозуміти середовище, в якому вони творили, ті чинники, які спонукали ОУН приймати ті чи інші рішення… В умовах тоталітарного свавілля (пацифікація, Голодомор тощо) сучасникам Біласа і Данилишина залишили тільки один шлях – національно-визвольну боротьбу.

Доля Василя Біласа та Дмитра Данилишина стала типовою для сотень тисяч інших учасників українського визвольного руху. Обидва були пластунами, політв’язнями, бойовиками УВО-ОУН та виконавцями ряду бойових акцій. Засуджені польським судом до смертної кари і повішені у Львові в тюрмі «Бригідки». Такі скупі біографічні дані, які залишилися по цих легендарних бойовиках, свідчать про те, як ще ми мало знаємо про нашу визвольну боротьбу і скільки ще нам треба її дослідити і вивчити», - зазначає автор книги у вступному слові. Історик простежує шлях героїв фактично від першого кроку і до кроку у вічність (властиво так і називається один із розділів). На сторінках книги розкривається період становлення її героїв, виховання в Пласті, діяльність в УВО та ОУН, детальніше автор описує бойові акції, зокрема атентат на Голуфка і напад на пошту в Городку, перебіг судового процесу і вплив цих подій на подальший розвиток ОУН та загальну радикалізацію суспільних настроїв, подає численні зразки пісенної та поетичної творчості, присвяченої бойовикам ОУН.

Отже дослідити, вивчити і донести до співвітчизників несфальшовану правду про добу визвольних змагань та її героїв – таке завдання поставив Микола Посівнич. Попри науковий характер монографії науковцеві вдалося зробити виклад доступним і цікавим для широкого кола читачів, а значний масив фотографій та вдалий дизайн книги допомагають читачеві образно схопити як дух епохи, так і постаті героїв твору.

Published on 15 March 2013