Юлій Хвещук

Первомайський грім для регіоналів

Миколаївська область належить до так званої «біло-блакитної смуги» України (від Одеси до Донецька), в якій традиційно перемагає Партія регіонів.

Миколаївська область належить до так званої «біло-блакитної смуги» України (від Одеси до Донецька), в якій традиційно перемагає Партія регіонів. Найслабшою ланкою її вважається Херсонщина, у якій ще в 2004 році опозиційні сили впритул наближалися до того, щоб змінити барви на помаранчеві, і розірвати цю бліду смугу. На її тлі Миколаївщина завжди виглядала надійнішою вотчиною. Керівництво області розслабилось й не очікувало несподіванок. Аж тут зненацька пролунав грім…

Ні, у голосуванні за політичні партії смуга збереглася. Але з 6 мажоритарних округів на Миколаївщині у двох переможцями виявилися представники опозиції, «Батьківщини». При тому, що у сусідній Херсонщині з 5 округів в одному також переміг «не той» - кандидат від УДАРу. Що можливе десь у Кіровограді – неприйнятне для «смуги». Регіонали взялися виправляти становище доступними і звичними для них методами.

За попередніми даними на сайті ЦВК після підрахунку 100% голосів, в Первомайському виборчому окрузі №132 перемагав кандидат від «Батьківщини» Аркадій Корнацький з результатом 39,66%. Трохи відставав від нього регіонал Віталій Трав’янко. Проте вже незабаром «результати» змінилися: в Корнацького залишилося 39,66%, а в Трав’янка з’явилося 39,97%. Після цього члени ОВК просто оголосили переможцем Трав’янка. Однак у ЦВК протоколи від 132-ї ОВК не прийняли і відправили на доопрацювання.

Що ж, поняття «доопрацювати» в миколаївської ПР своєрідне. До суду звертається з позовом кандидат Анатолій Пєшехонов (отримав 1107 голосів, або 1,47%), який заявив про «зникнення», за підсумками підрахунку, 40 (!) голосів виборців, відданих за його кандидатуру. Суд ухвалив рішення витребувати в ОВК оригінали протоколів або їх копії для розгляду в суді під час слухання позову. У Первомайській виконавчій службі ухвалили рішення везти до суду оригінали. Представники опозиції заявили, що таким чином суд втручається у виборчий процес.

Проте в ніч на 2 листопада «виконавці», прикриваючись «Беркутом», поспішили увійти до ОВК і вилучити протоколи. Опозиціонери були заскочені таким новим чинником встановлення результатів виборів, як «Беркут». Після короткого опору «беркути» прорвалися всередину і винесли документацію. Правда, на цьому їхні успіхи закінчилися. Якщо побити громадян вони виявилися здатними, то виїхати їм з місця «правоохоронних дій» вже не вдалося – дорогу заблокували «КАМАЗом». Несподівано опинившись в оточенні обуреного натовпу, який все зростав, «беркути» збилися в купку довкола свого автобусу, судячи з зафіксованих на фото облич – розгублені і навіть дещо налякані можливою розправою за свої дії. Тим часом з'явилася звістка про те, що документи знищують прямо в автобусі. І виглядала вона цілком вірогідною, адже панікуючи перед загрозою розправи натовпом, розум втратити може кожен, тим паче – працівник спецпідрозділу МВС.

До автобусу рушив народний депутат Геннадій Москаль, проте юрба «беркутів» його не пропустила. Тоді втрутилися громадяни, проклавши шлях крізь «спецняків», і провівши депутата до автобуса. Деякий час поспілкувавшись з представниками виконавчої служби, він вийшов і оголосив протестувальникам, що документи в порядку, їх ніхто не палить. Потім, після подальших переговорів, Геннадій Москаль в супроводі «виконавців» забрав протоколи з автобуса і повернув їх до ОВК.

Міліція звикла, що інколи терпіння громадян сягає межі – і тоді їй доводиться тікати разом зі своїми кийками, щитами, гублячи шоломи і погони. Але ж не в так званій «біло-блакитній смузі»! Розгубившись, в Управлінні МВС у Миколаївській області заявили, що в Первомайську до міліції звертався «38-річний представник від політичної партії про те, що в сесійній залі Первомайського міськвиконкому, де зберігаються бюлетені, проникли сторонні особи», отож, «у присутності членів окружного виборчкому № 132 співробітниками слідчо-оперативної групи було встановлено, що на замках, дверях до приміщення, де зберігаються бюлетені, і пакетах з бюлетенями пошкоджень немає». Так, ніби і штурму ОВК не було, і капітулювати та повертати документацію не довелося.

2 листопада ОВК звернулася до суду з клопотанням про відміну постанови про витребування протоколів для розгляду їх у залі суду. Миколаївський окружний адміністративний суд ухвалив рішення про перерахунок голосів в окрузі №132 у залі суду. І міліція отримала нагоду «змити» з себе ганьбу попередньої поразки. Нашкрібаються всі можливі резерви «беркутів», відбувається другий штурм, рішучіший та жорстокіший, з кийками та сльозогінним газом, який шокував навіть журналістів, котрі за свою професійну практику багато чого бачили. ОВК розгромлено, документи вилучено, ганьбу змито кров’ю кількох потерпілих громадян.

Чим закінчиться боротьба за мандат в 132-ому окрузі – буде видно. Головне – що ця боротьба спалахнула. І спалахнула не у Львові чи Рівному, Сумах або Полтаві. А в самій «біло-блакитній смузі». Боротьба не заявами та промовами, а справжня – коли люди готові відстоювати свої законні права, свої честь та гідність, ставлячи на місце владу та її «охоронців» в погонах. Одна з причин цього – нещодавня трагічна загибель на Миколаївщині Оксани Макар. Люди пам’ятають, що злочинці належали до середовища місцевої владної еліти. Пам’ятають, як згадку про одного з них похапцем прибрали з Інтернету – бо він належав до «молодіжки» регіоналів. Пам’ятають, як правоохоронці мляво розслідували злочин. Терпіння вичерпалося. Схиляння перед «владоохоронцями» змінилася зневагою. І при спробі влади вчинити чергове правопорушення, проти кийків вивели «КАМАЗ».

В Первомайську прогуркотів грім. Скоро буде гроза. «Біло-блакитній смузі» - кінець. Вона лусне на наступних виборах. Якщо раніше не лусне сама Партія регіонів.

Published on 5 November 2012