Аскольд С. Лозинський

Краще віддати диплом

Віктор Янукович має не дуже хорошу репутацію серед своїх партнерів з клубу світових лідерів.

Віктор Янукович має не дуже хорошу репутацію серед своїх партнерів з клубу світових лідерів. Більшість вважають його самодуром. Деякі навіть називають його бандитом і примітивом. Крім того, він не розглядається як особливо розумний в сенсі освіченості або навіть особливо здібним. Його остання гонитва за Обамою в Організації Об'єднаних Націй в Нью-Йорку, щоб дістати можливість спільного фото, мало підняла його гідність. Але недавній виступ одного з його міністрів на українському телебаченні повинен був збентежети навіть Януковича, інтелектуальна планка якого не особливо висока. Дмитро Табачник, котраверсійний Міністр освіти, науки, молоді та спорту України, нещодавно засвітився як один з шести експертів, котрі обговорювали роль Української Повстанської Армії з нагоди її 70-річчя. Програма називалася "Велика політика", організована Євгенієм Kісєльовим.

Природно, що міністр Табачник прийшов дискредитувати УПА, що можна було очікувати. За своїм звичаєм Табачник назвав УПА фашистами, говорив про громадянську війну (боротьба УПА з НКВД?), а потім, перебираючи естафету від російського українофоба Вадима Колесніченка, стверджував, що УПА ніколи не воювали з німцями. Після того, як це було оскаржене іншими п'ятьма експертами, кожен з яких вказав, що УПА була створена в 1942 році, коли Україна була окупована німцями, і таким чином вона була сформована, щоб боротися з німцями, Табачник представив книгу про діяльність ОУН і УПА, відредаговану комісією на чолі з академіком Станіславом Кульчицьким та опубліковану в кінці 2005 року. Бажаючи представити докази, Табачник провів наступні тридцять хвилин на телебаченні, люто листаючи книгу в той час, як інші учасники продовжили дискусію про УПА. Нарешті, він зробив усе, що міг, і вказав на параграф в книзі, де говорилося, що німці при нагоді постачали зброю УПА.

Що виглядало особливо тривожним і, справді, було ніяково, то це рівень виступу Табачника. Відкладаємо політичну упередженість убік. Більш важливо, що Табачник проявив майже повне незнання предмету. Це стало настільки очевидним для інших виступаючих, що деякі навіть взяли на себе сміливість висміювати достовірність Табачникового звання доктора історичних наук, чого він не спростував.

Справа в тому, що Табачник, нібито, дійсно має ступінь в історії. Вікіпедія говорить, що Табачник отримав диплом з історії в Київському державному університеті в 1986 році. Дев'ять років по тому в 1995 році він, нібито, отримав докторський ступінь у галузі історії. Питання, яке відразу приходить на розум в світлі його недавньої жахливої продуктивності на телебаченні, як Табачник отримав звання доктора? Більш цікаво, що в 1994 році Табачник очолював президентську компанію Леоніда Кучми і після обрання Кучми в 1994 році до 1996 року він служив керівником Адміністрації Кучми. Яким чином при виконанні цих обов'язків Табачник «заробив» доктора?

Табачник не має повноважень, щоб бути Міністром освіти і науки, молоді та спорту навіть якщо відкласти вбік його упередження і темперамент. Віктор Янукович теж не може кваліфікуватися на президента, але для виборних посадових осіб, навіть в умовах демократії, є стандартом те, що електорат має право на помилку. Зрештою, електорат формується не тільки зі знань або інформації, але й емоцій. Суттєвим у виборах є конкурс популярності. Тим не менш, кандидатури на політичні посади, за умови дотримання законодавства, повинні бути затвердженні на основі кваліфікації та компетентності.

Табачник, можливо, свій для Кремля і для Януковича з його антиукраїнською упередженістю і схильністю до спалахів гіперболічності. Так, Україна є дивна країна в силу своєї історії і відсутності власних відповідних кадрів. Інші в оточенні Януковича є не кращими. Міністр юстиції Олександр Лавринович є квазі-юрист з відповідним дипломом, виданим Харківськім правничим вузом, якій він "заробив" в той час, коли був депутатом парламенту і працював в парламентській фракції Верховної Ради в Києві. Він або геній, або диплом юриста нічого не значить. Табачнику слід розглянути питання про повернення Київському державному університету навіть його дійсного низькорівневого диплома історика, так як він по суті нічого не вартий. Що стосується його так званого диплома доктора, то він повиннен бути повернутий негайно, так як він не міг його заслужити.

Врешті-решт це може бути найбільшою проблемою України - амбітні і потужні з кричущими пристрастями лідери, заклопотані самовихвалянням. Настільки ж, на жаль, вони просто некомпетентні і, таким чином, не в змозі виконувати обов'язки, які були покладені на них. Віктор Янукович, після цього, може бути моделлю для інших в його оточенні. Це в значній мірі пояснює те, що сталося з Україною. Адже упереджененість, корупція та некомпетентність - це все побічні продукти невігластва. Ви не можете просто купити диплом. Ви повинні заробити його.

Published on 22 October 2012