Наталія Манзуренко студентка факультету журналістики Львівського державного університету

У Львові про УПА говорили українські, словацькі та литовські історики

Наприкінці вересня в м. Львові в рамках відзначення 70-річчя створення Української Повстанської Армії відбулася Міжнародна наукова конференція

Наприкінці вересня в м. Львові в рамках відзначення 70-річчя створення Української Повстанської Армії відбулася Міжнародна наукова конференція "Українська Повстанська Армія в контексті національно-визвольної боротьби народів Центрально-Східної Європи". Організаторами конференції виступили Львівська обласна рада, Головне управління з питань внутрішньої політики, преси та інформації Львівської обласної державної адміністрації, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Львівський національний університет ім. І. Франка, комунальне підприємство Львівської обласної ради "Доля", Центр незалежних історичних студій. У конференції взяли участь науковці майже з усіх регіонів України, Чехії, Словаччини та Литви, студенти Львівського національного університету імені Івана Франка, ветерани УПА та депутати різних рівнів.

На відкритті конференції виступили голова Львівської обласної ради Олег Панькевич, начальник управління Львівської ОДА Ірина Романів, в.о.директора Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Микола Литвин, завідувач кафедрою новітньої історії України Львівського національного університету імені Івана Франка Олексій Сухий, голова Львівського крайового братства ОУН -УПА Олесь Гуменюк, голова Каунаської делегації, яка прибула до Львова на запрошення голови Львівської обласної ради для участі у міжнародній конференції, депутат міської ради Каунаса Гєдимінас Буднікас.

Вітаючи учасників конференції голова Львівської облради Олег Панькевич нагадав, що цей рік на Львівщині проголошено Роком УПА та зазначив: «На жаль, цю річницю урочисто відзначають лише в кількох західних областях України. На загальноукраїнському рівні цю дату в кращому випадку замовчують, а подекуди намагаються використати в черговий раз для дискредитації національно-визвольного руху 40-50-их років. Сьогодні, вітаючи таке поважне зібрання, можемо з певністю заявити, що кампанія з очорнення УПА марна. УПА перемогла! Не існує сталінського СРСР, не існує гітлерівського Райху. Але є у центрі Європи незалежна держава – Україна. Те, за що боролися повстанці, стало реальністю. Приклад національно-визвольного руху 40-50-их років, який вів боротьбу в надзвичайно важких умовах, надихає сьогодні молоде покоління українців. Приклад УПА дає нації силу і впевненість в тому, що ми здатні здолати всі випробування і вийти переможцями з них». Також в своїй промові він зазначив: «Навіть у часи незалежності України історикам важко отримати доступ до архівних даних УПА, тому робота науковців у цій сфері історії є неоціненною».

Під час відкриття дійства Заслужений артист України бандурист Остап Стахів виконав пісню «Подай, дівчино, рученьку на прощання», а тріо бандуристів заспівало «Ох як люблю ті наші гори».

Упродовж двох днів учасники конференції продовжили роботу у секціях «Український визвольний рух середини ХХ століття в суспільній та науковій думці» та «Боротьба ОУН і УПА крізь призму мікроісторії та біографістики». Їх виступи опиралися на широку і різноманітну джерельну базу. Було озвучено багато наукових матеріалів, чималий пласт з яких – ще не досліджений або малодосліджений. Це вказує, що тема конференції має перспективу для подальшого вивчення.

У конференції взяли участь знані вчені та перспективна молодь. Відбувся корисний професійний обмін думками, який мав винятково науковий характер. В перебігу дискусії відбулося обговорення актуальних проблем історії українського національно-визвольного руху середини ХХ століття, її вплив на формування сучасної суспільно-політичної ситуації в Україні. Матеріали конференції Львівська обласна рада планує опублікувати.

Цікаві та змістовні були доповіді, які викликали у присутніх дискусії – це доповіді: Олександри Стасюк (Львів) «Національно-державна платформа українського визвольного руху ХХ століття», Олександра Пагірі (Київ) «Діяльність ОУН та УПА на тлі революційних, визвольних та антиколоніальних рухів Європи та Азії», Миколи та Магди Мушинок (Пряшів) «Обставини та місце загибелі Степана Стебельського», Манзуренка Віталія (Львів) «Історія створення Капітули Золотого хреста УПА», Юодіса Даріуса (Каунас, Литва) «Антисовєтський супротив у Литві в 50-60 роках ХХ ст., Романюка Михайла (Львів) «Використання спецзасобів органами МГБ у боротьбі з націоналістичним підпіллям Золочівської округи ОУН» та інші.

Також у межах конференції у Музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» демонструвався фільм «Отець Кадило». Це документальна розповідь про греко-католицького священика Василя Шевчука, який 1945-1948 рр. був капеланом Перемиського Куреня УПА на Закерзонні і, перебуваючи у сотнях «Громенка», «Бурлаки», «Крилача» та «Ластівки», служив польові Літургії, сповідав вояків, хоронив полеглих у бою, також опікувався вірними, які за воєнними обставинами залишилися без душпастирів. Знімальна група працювала в Україні, Польщі, Словаччині й Канаді та завдяки сприянню Інституту національної пам’яті (Польща) опрацювала матеріали кримінальної справи о. Василя Шевчука, які довгий час були недоступними. Вони представлені у стрічці вперше і проливають світло на останній рік життя священика у Ряшівській в’язниці.

На прес-конференції, яка відбулася по закінченню заходу було повідомлено, що Львівська обласна рада заснувала почесну відзнаку «70-річчя створення УПА». З метою належного вшанування вояків УПА та на виконання рішення обласної ради (№ 339 від 20 грудня 2011 р.) про проголошення 2012 року роком УПА, депутати затвердили положення про почесну відзнаку «70-річчя створення Української Повстанської Армії». Таке рішення було прийнято на сесії Львівської обласної ради 12 вересня. Відповідно до цього положення, Почесною відзнакою нагороджуватимуться учасники національно-визвольної боротьби українського народу, а також державні, політичні, громадські діячі, науковці, письменник та активні учасники українського державотворення, які своєю працею утверджують та розбудовують незалежну Україну.

Published on 4 October 2012