Сергій Пархоменко

Вибори-2012: під знаком порушень та «чорного піару»

Парламентські вибори-2012 вже зараз претендують стати найбільш брудними в історії незалежної України.

Парламентські вибори-2012 вже зараз претендують стати найбільш брудними в історії незалежної України. Кількість порушень чинного законодавства за два місяця до голосування, зафіксована громадськими організаціями «Опора», рухом «Чесно» та рядом спостерігачів, яскраво ілюструє намір деяких партій та кандидатів в депутати за будь яку ціну потрапити до Верховної Ради. Головне, що ці фігуранти відчувають свою повну безкарність і вседозволеність, адже правоохоронні органи вкрай мляво реагують на заяви громадськості.

Серед суб’єктів виборчого процесу найчастіше до порушень вдаються кандидати від Партії регіонів та деякі самовисуванці, яких також пов’язують з провладною партією.

Всі пам’ятають, як в липні активістів «Відсічі» намагалися побити представники команди першого віце-спікера Верховної Ради комуніста Адама Мартинюка. Зараз же провладні кандидати набагато частіше використовують адмінресурс та правоохоронні органи аби позбавитись конкурентів.

Так, у місті Сєверодонецьку Луганської області правоохоронці незаконно вдерлися до приміщення телеканалу ТВ «Фактор» і вилучили офісну техніку з метою знайти запис, зроблений журналістом Олександром Ногою під час зустрічі з виборцями представника кандидата в народні депутати Сергія Шахова. За версією сайту Агентства Стратегічних Досліджень, міліція міста може бути задіяна в кампанії на боці провладного кандидата від Партії регіонів Олексія Кунченка, а в такий спосіб вона намагалася вилучити компрометуюче її відео.

Далі – гірше. На підтримку Партії регіонів активно виступають голови місцевих адміністрацій.

Як повідомляє громадянська мережа «Опора», за кандидата в народні депутати в 204 виборчому окрузі від Партії регіонів Артема Семенюка активно агітує голова Сокирянської районної державної адміністрації Василь Козак. 4 вересня він разом з Артемом Семенюком зустрівся з педагогічними колективами загальноосвітніх шкіл сіл Сербичани, Ломачинці та Коболчин Сокирянського району Чернівецької області.

Зустрічі проходили під час навчального процесу, про що можна почути на одному із відео, де кандидат Артем Семенюк дякує вчителям, що ті виділили час на перерві для зустрічі з ним. Окрім того, спостерігач «Опори» зафіксував, що під час зустрічей в школах та в «Музеї гончарства» с. Коболчин (підпорядковується Сокирянській районній раді) розповсюджувались агітаційні матеріали кандидата Артема Семенюка. Оскільки агітація висіла/висить в приміщенні школи та музею, які підпорядковані Районній раді/РДА, то це порушення ст. 74, ч. 4. Під час одного із виступів Артем Семенюк, повідомив, що такі подібні зустрічі вони з Головою РДА Василем Козаком проводять мало не щодня.

Подібні випадки трапляються ледь не в усіх областях.

Так, 7 серпня голова Чернівецької обласної державної адміністрації Михайло Папієв перебував з робочою поїздкою у Глибоцькому та Сторожинецькому районах. Разом з ним перебували 2 кандидати від Партії регіонів: Геннадій Федоряк (Голова ПАТ «Чернівцігаз») – кандидат в окрузі 203 (Новоселицький, Глибоцький райони, частина Сторожинецького району, частина Садгірського району міста Чернівці); Михайло Бауер (директор Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Чернівецької облдержадміністрації) – кандидат в окрузі 202 (Путильський, Вижницький, Кіцманський райони, частина Сторожинецького району). Михайло Папієв використав свій робочий час із користю для кандидатів від Партії регіонів, провівши серед населення Глибоцького та Сторожинецького районів грунтовну агітацію за них.

Ось відео http://www.youtube.com/watch?v=AJHX7bfcnEk&feature=player_embedded, де Михайло Папієв представляє Геннадія Федоряка мешканцям села Опришени Глибоцького району. З вуст голови Чернівецької ОДА лунає фраза: «Буде у Вас дружба і порозуміння: він вирішить свої питання, Ви будете мати газ. Не буде дружби і порозуміння - газу не буде».

В свою чергу на Київщині губернатор Анатолій Присяжнюк на День знань роздавав в школах подарунки від Партії регіонів.

На Сумщині за авторством губернатора Юрія Чмиря ще до початку передвиборчої агітації роздавали лист, де той ллє бруд на опонентів та агітує за Партію регіонів.

Окрім прямого втручання влади та правоохоронних органів у виборчий процес, зафіксовано ще ряд порушень чинного законодавства.

Так, деякі політичні сили та кандидати попри пряму законодавчу заборону розміщують свої агітаційні матеріали на транспортних засобах.

Наприклад, в Києві в кількох маршрутних таксі зафіксували рекламу Комуністичної партії України. Причому, деякі плакати лише візуально нагадують агітаційні матеріали КПУ, оскільки не містять згадки про цю політичну силу, а також вихідних даних (відомостей про замовника, установу, яка здійснила друк, тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск). Така ж червоно-біла кольорова гама та комуністичні політичні гасла, основне з яких «Вернем страну народу», містяться і на офіційній рекламі КПУ. Окрім маршрутних таксі, подібні рекламні листівки, після тривалої перерви, було помічено у столичному метрополітені.

Про такі речі як роздача продуктових пайків і говорити не доводиться. Цим особливо не гребують ті ж таки провладні кандидати та самовисуванці. Так, сестра голови Адміністрації Президента Юлія Льовочкіна дарує людям велосипеди, продуктові пайки роздають Олесь Довгий, Галина Герега, Ірина Бережна, Ярослав Биструшкін та багато інших, ще один регіонал, кум міністра освіти Дмитра Табачника Максим Луцький розміщає свою фізіономію на деяких видах товарів, які він «впарює» потенційним виборцям.

Ще однією «фішкою» виборчих перегонів є масове використання «чорного піару».

Нещодавно Інтернет сколихнула переписка технологів виборчого штабу депутата одеської міськради Ігоря Маркова, які розробляли «план дій» проти сина мера Одеси Костусєва Олексія Гончаренка. Кандидати не поділили на цих виборах 133 виборчий округ.

Ми вже промовчимо про всюдисущу «джинсу», тобто замовні матеріали в ЗМІ, яка зустрічається мало не на кожному кроці.

Це далеко не повний список порушень партіями, кандидатами в депутати, чиновниками та правоохоронцями виборчого законодавства України. Можна вже зараз прогнозувати, що під час голосування, коли ціна питання максимально зросте, в геометричній прогресії зросте і кількість порушень. Тому громадським організаціями, спостерігачам та міжнародній спільноті треба буде докласти максимум зусиль, аби не дозволити викривити волевиявлення українців.

Published on 7 September 2012