Олег МЕДУНИЦЯ, ЕП

Як заробити мільярди на тарифах

Суть "покращення" проста: Кабмін прийняв постанову з довгою назвою.

Суть "покращення" проста: Кабмін прийняв постанову з довгою назвою. Звучить вона так.

"Про затвердження Порядку та умов надання в 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування".

Президент Віктор Янукович протягом свого дворічного президентства робив суперечливі заяви з приводу комунальних тарифів. Спочатку заявляв, що вони повинні бути однаковими в усіх регіонах України, потім - що вони мають бути економічно обґрунтованими.

За часів правління Януковича місцеві органи втратили можливість встановлювати тарифи на комунальні послуги. Палка виявилася з двома кінцями.

З одного боку, місцева влада здихалася прийняття непопулярних рішень про чергове підвищення тарифів, а з іншого - централізація й додаткова бюрократизація не сприяє встановленню економічно обґрунтованих тарифів.

Через це в місцевих громадах виникла додаткова напруга. Особливо дратливим для них є постійна необхідність дотувати з місцевих бюджетів власні комунальні підприємства, що займаються наданням комунальних послуг.

Місцеві комунальники, звичайно, "з вини попередників", протягом двох років у рази збільшили борги за енергоносії: природний газ та електроенергію.

Урядовці та посадовці обіцяли компенсацію, тобто централізовану ліквідацію місцевих економічних перекосів за допомогою субвенцій з державного бюджету.

Однак після прийняття вищезгаданої постанови, питань до уряду й політичної сили, що його сформувала, стало ще більше.

Лише побіжний погляд на таблицю з додатка №1 до урядової постанови виявив неабияку урядову вибірковість до вирішення місцевих економічних проблем комунальної галузі.

Розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, у 2012 році, тисяч гривень

Найменування місцевого бюджету - Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам
Бюджет Автономної республіки Крим - 124 003,2
Обласний бюджет Вінницької області - 4 197,5
Обласний бюджет Волинської області - 4 154,2
Обласний бюджет Дніпропетровської області - 498 033,5
Обласний бюджет Донецької області - 885 207,2
Обласний бюджет Житомирської області - 4 268,8
Обласний бюджет Закарпатської області - 3 479,3
Обласний бюджет Запорізької області - 10 413,3
Обласний бюджет Івано-Франківської області - 2 269,3
Обласний бюджет Київської області - 5 718,2
Обласний бюджет Кіровоградської області - 3 973,5
Обласний бюджет Луганської області - 208 076,2
Обласний бюджет Львівської області - 15 514,5
Обласний бюджет Миколаївської області - 1 920,2
Обласний бюджет Одеської області - 8 273,9
Обласний бюджет Полтавської області - 12 026,4
Обласний бюджет Рівненської області - 2 488,9
Обласний бюджет Сумської області - 3 596,7
Обласний бюджет Тернопільської області - 2 125
Обласний бюджет Харківської області - 235 159
Обласний бюджет Херсонської області - 2 916,7
Обласний бюджет Хмельницької області - 4 975,3
Обласний бюджет Черкаської області - 4 430,9
Обласний бюджет Чернівецької області - 4 500,7
Обласний бюджет Чернігівської області - 3 488,4
Міський бюджет м. Києва - 2 515 377
Міський бюджет м. Севастополя - 4 503,2
Усього - 4 575 090,9

Отже, лише на п'ять адміністративних одиниць - Кримську АР, Дніпропетровську, Донецьку, Луганську, Харківську області та Київ - виділено більше 4 млрд. грн.

Є усі підстави вважати, що більшість бюджетних коштів з цієї гігантської суми опиниться на рахунках приватних підприємств, які контролюють власники з партквитками Партії регіонів. Схоже на такий собі фандрайзинг провладної партії напередодні парламентських виборів.

Прикро, що донорами в цьому проекті є платники податків.

Published on 27 June 2012