Максим Потебня

Чи може СБУ захищати Україну?

Нинішні суди над шпигунами і сепаратистами – результат діяльності СБУ під керівництвом Валентина Наливайченка

Нинішні суди над шпигунами і сепаратистами – результат діяльності СБУ під керівництвом Валентина Наливайченка

На початку квітня в Ленінському районному суді Севастополя розпочався суд над громадянином Росії Артуром Степанянцом, якого Служба безпеки України (СБУ) затримала на початку 2010 року, звинувативши у шпигунстві.

Як відомо, тоді цей заступник директора філії російського ФГУП« Завод «Електроприлад», зробив спробу незаконно придбати і вивезти до Росії блоки корабельних радіолокаційних станцій, які здійснюють спостереження за крилатими ракетами. Сьогодні йому загрожує до 15 років ув’язнення за статтею 114 Кримінального кодексу України «шпигунство».

20 березня Ужгородський суд прийняв рішення в справі проти протоієрея Православної церкви Московського патріархату настоятеля Ужгородського кафедрального собору Димитрія Сидора, засудивши його на три роки позбавлення волі (з відстрочкою виконання вироку) за "посягання на територіальну цілісність і недоторканність України".

Кримінальну справу проти Д. Сидора було порушено слідчим управлінням СБУ в Закарпатській області 5 грудня 2008 року, у відповідь на його звернення як голови Сойму підкарпатських русинів до Росії та інших країн світу з проханням визнати їх незалежність від України.

Зрозуміло, що такі судові процеси абсолютно не узгоджуються з політикою нинішнього режиму президента Януковича, який у відношенні до Росії зайняв холопську позицію, і воліє не зауважувати антиукраїнських проявів в діяльності російських спецслужб чи проросійських організацій в Україні, які перебувають на фінансуванні Кремля.

Тим більше такі процеси не є ініціативою новоспеченого керівника СБУ уродження Московської області Росії Ігоря Калініна чи його попередника Валерія Хорошковського, який запам’ятався на цій посаді кримінальним переслідуванням незалежних журналістів та дослідників комуністичних репресій, зокрема працівників Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів у Львові «Тюрма на Лонцького».

Суди над Степанянцом та Сидором є прямим результатом діяльності Служби безпеки України в 2006-2010 роках під керівництвом Валентина Наливайченка. В цей період СБУ провела ряд успішних розслідувань, спрямованих на недопущення спецоперацій іноземних розвідок на території України та штучне поширення сепаратистських рухів.

В 2007 році за поданням СБУ Донецький окружний адміністративний суд прийняв рішення про примусовий розпуск сепаратистської організації "Донецька республіка", які пропагували від’єднання східних регіонів від України. В грудні 2009 року СБУ передала кримінальну справу проти лідерів донецьких сепаратистів на розгляд обласної прокуратури, вимагаючи для них покарання до 5 років позбавлення волі.

В січні 2008 року Кримське управління СБУ порушило кримінальну справу за статтею посягання на територіальну цілісність України проти фронту «Севастополь-Крим-Росія». В грудні 2009 року Апеляційний суд Криму засудив до ув'язнення терміном 4 роки за заклики до відділення Криму активіста організації "Народний фронт "Севастополь-Крим-Росія" С. Клюєва.

10 грудня 2009 року за матеріалами СБУ, рішенням Окружного адмінсуду м. Севастополя, припинено протиправну діяльність організації «Слов’яни», спрямовану на розпалювання міжнаціональної ворожнечі в Криму.

В червні 2009 року голова СБУ Валентин Наливайченко денонсував угоду між спецслужбами України та Росії, на підставі якої підрозділи російської ФСБ мали право вести діяльність на українській території в місцях базування Чорноморського флоту Росії.

Така діяльність російських спецслужб на українській території прямо суперечила українському законодавству про національну безпеку та порушувала державний суверенітет України.

Необхідність виведення підрозділів ФСБ з території України також була зумовлена тим, російська контррозвідка неодноразово чинила недружні дії щодо України, в тому числі вербувальні підходи і підходи до секретоносіїв, порушуючи тим самим Кримінальний кодекс України.

27 січня 2010 року співробітники СБУ в Одеській області впіймали на гарячому п’ятьох співробітників російської спецслужби, в тому числі полковника ФСБ, які шляхом залякування українського громадянина намагалися отримати відомості у військовій та оборонній сферах, що становлять військову таємницю.

Як зазначив Валентин Наливайченко, в цей період українська контррозвідка довела, що здатна ефективно захищати суверенітет України, а іноземні спецслужби на українській території не потрібні. Виведення підрозділів ФСБ з нашої території було абсолютно правильним рішенням. Протидіяти шпигунству і вести антитерористичну діяльність на суверенній українській території повинна виключно українська спецслужба.

Помаранчевий період в діяльності Служби безпеки України під керівництвом Наливайченка показав, що СБУ може захищає інтереси країни, а не тільки влади, як було завжди до того, і як є зараз, під час правління режиму Януковича.

Справи СБУ проти сепаратистів та шпигунів, які дотепер розглядаються в судах, засвідчують, що в спецслужбі є достатньо українських патріотів, і в разі перемоги патріотичних сил на наступних парламентських виборах та очищення української влади від регіоналів, СБУ знову ефективно захищатиме національні інтереси України.

Published on 26 April 2012