Юлій Хвещук

Добре, що Янукович не читає Гашека

23 листопада Янукович вніс до Верховної Ради законопроект №9494 «Про внесення змін до деяких законів України щодо структури та порядку обліку кадрів Служби безпеки України»

23 листопада Янукович вніс до Верховної Ради законопроект №9494 «Про внесення змін до деяких законів України щодо структури та порядку обліку кадрів Служби безпеки України», яким пропонується створити у структурі СБУ новий «підрозділ контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки».

В пояснювальній записці до законопроекту (написаній в Адміністрації президента видатним юристом Андрієм Портновим) наголошується, що створення підрозділу відбудеться в рамках вдосконалення структури СБУ, для забезпечення ефективної протидії сучасним викликам і загрозам національній безпеці України в інформаційній сфері та приведення структури СБУ у відповідність із завданнями, покладеними на неї.

Те, що постійно вдосконалювати СБУ, як і будь-яку іншу установу потрібно – сумнівів немає. Як і в тому, що її структура повинна відповідати покладеним на неї завданням. Та, мабуть, важливіше привести діяльність СБУ до відповідності з її функціями. Тому, що лякати Януковича «кілерами», вишукувати міфічних терористів з арсеналами зброї та вибухівки, звичайно, цікаво для оперативних працівників і, зрештою, розважає все українське суспільство. І захищати бізнес-інтереси Хорошковського теж потрібно – адже кожен має право на свій кілограм ікри, запитий віскі. Але ж хіба це функції державної спецслужби? Пробачте, цілої спецармії (адже очолює її генерал армії Хорошковський). Про це ані законопропонувач Янукович, ані запискописець Портнов не думали. Тому що навіщо думати?

Якщо вчитатись в портновські пояснювання, виявляється, що поява нового підрозділу буде сприяти концентрації сил і засобів щодо захисту законних інтересів держави та прав громадян в інформаційній сфері від розвідувально-підривної діяльності іноземних спецслужб, протиправних посягань організацій, груп та осіб. Чітке, правильне формулювання – хто ж заперечить потрібність такої справи? Але це в країні, в якій керує нормальна, психологічно-адекватна влада, яка представляє та захищає інтереси свого суспільства. А тут йдеться про Україну, якою править режим латиноамериканського штибу, з відповідним рівнем мислення. З патологічним несприйняттям будь-якої критики, відсутністю почуття гумору та й здорового глузду загалом. А ще звичкою не напружувати власний мозок процесом мислення – якщо можна просто калькувати ті чи інші московські інновації. Наприклад, почав Кремль по-трішки закручувати гайки в інформаційній сфері, у тому числі – інтернеті, де до останнього часу дозволяв базікати практично будь-що і будь-кому, від стурбовано-ліберальної інтелігенції до нацистсько-заплутаної молоді. Отже, варто не відставати.

І головне ж, причина є. Безпосередньо тутешня, внутрішньо українська. Скільки ж часу будуть множитися і плодитися в інтернеті наклепницькі ігри, карикатури, анекдоти про інтелект Януковича, мовні відхилення Азарова, антинаціональні збочення Табачника? Про щиру патріотку Герман, надмірно ввічливого Сухого, справжнього інтелігента Колесніченка, надзвичайного оратора Чечетова і просто красуню Олену Бондаренко? І самого генерала армії Хорошковського, який живе на одну зарплату, більшу частину якої роздає на додаткове харчування підслідних у СІЗО СБУ. Адже не може пересічний українець, задоволений покращенням свого життя вже сьогодні, сидіти цілими днями за комп’ютером і творити різноманітні пасквілі? Це, звичайно ж, спланована підривна діяльність іноземних спецслужб, яка стимулює протиправні посягання організацій, груп та осіб на честь та гідність щирих українофілів з Партії регіонів.

Згадується творчість Ярослава Гашека. На запитання агента таємної поліції Бретшнейдера бравий вояк Швейк відповів: «Які образи на нашого імператора сп'яну сиплють? Всілякі. Напийтесь, кажіть зіграти вам австрійський гімн, і побачите, що почнете говорити. Навигадуєте стільки на нашого найяснішого цісаря, що, якби лише половина була правда, вистачило б йому ганьби на все життя». Добре, що Віктор Янукович, замість Гашека, надає перевагу творчості Анни Ахметової. Бо інакше наступним законопроектом запропонував би доручити товариству з необмеженою безвідповідальністю Хорошковського слідкувати за тим, щоб в інтернет не заходив жоден, поруч з ким стоїть гальба пива. І з поправкою від Табачника – особливо, якщо це галичанин.

Published on 28 November 2011