Сергій Стальський

Як депутати-українофоби університет підставили

Депутати-"регіонали" С. Ківалов та В. Колесніченко намагаються "проштовхнути" мовний закон, використовуючи при цьому авторитет викладачів університету Драгоманова.

Депутати-"регіонали" С. Ківалов та В. Колесніченко намагаються "проштовхнути" мовний закон, використовуючи при цьому авторитет викладачів університету Драгоманова. Якимось дивним чином підписи науковців опинилися під мовною експертизою і це викликало обурення серед студентів і викладачів. За ініціативою останніх було зібрано понад тисячу підписів на відкликання підпису ректора під мовною експертизою і передано керівництву вузу. Прийнявши основні вимоги активістів, адміністрація університету збирає завідуючих кафедр для обговорення й прозорого розгляду цього законопроекту. А політики ж власними діями лише створили напругу в суспільстві...

Як пояснив один з координаторів акції на відкликання підпису ректора студент Ілля, вище керівництво вузу зацікавлене у позитивному розв’язанні цієї конфліктної ситуації. Наразі активіст готує список статей у законопроекті, які не влаштовують студентство.

Нагадаємо, це ті зауваження, які були висловлені в експертному висновку: застосування заходів спрямованих на використання регіональних мов (російської, німецької, татарської тощо); уведення в правове поле таких термінів і понять, як "регіональна мова або мова меншини", "мовна група", яких немає у Конституції України і тим самим зобов'язання різних місцевих органів державної влади, громадських організацій, посадовців і підприємців послуговуватися регіональною мовою; також законопроект нардепів – "регіоналів" “Про засади державної мовної політики” майже повністю відтворює проект закону “Про мови в Україні”, внесений на розгляд Верховної Ради України рік тому. Його автори внесли до законопроекту певні зміни, проте практично проігнорували принципові критичні зауваження щодо його концептуальної хибності і незбалансованості, висловлені як в оцінці та рекомендаціях Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин, так і у висновку Венеціанської комісії.

— Після розгляду вищенаведених зауважень буде проведена прозора експертна оцінка за участі викладачів. І ректор пообіцяв поставити свій підпис під висновками, які зроблять науковці. Це і буде тим “справжнім” документом з усіма побажаннями та правками вчених, а також студентів, — повідомив студент-активіст.

Мені вдалося отримати коментар щодо подій навколо цього злощасного законопроекту від першого проректора, доктора філософських наук Володимира Беха.

– Експертну оцінку закону про мови роблять установи, які покликані до цього. Це, зокрема, Інститут літератури, Інститут держави і права, Академія наук тощо. Тому таку оцінку ми повинні робити на запит цих установ. І нам потрібно сформувати свою думку, тобто погляд освітян-науковців. Закон про мову потрібен, про це йдеться у висновку до нього, де внесені зауваження вчених, їх більше десяти. Натомість політики, як завжди вони це роблять, нічого не сказали про зауваження. І трактують цей висновок так, як потрібно певній політичній силі та інтересам тих людей, які її представляють. Деяка частина студентства зреагувала на статтю в блозі депутата Колесніченка. У ній нема ніяких зауважень і прізвища наші перекручені. Тому я маю зустрітися із завідуючими кафедр Інституту української філології — керівництво вузу хоче, щоб наші вчені дали свою оцінку. Тільки експертною ми її назвати не можемо. Ще раз підкреслюю, експертиза – це коли приймається закон, зовсім інша процедура. Нам потрібно висловити своє ставлення до документа. Які больові точки в цьому законі, що потрібно для того, аби українська мова в Україні була державною. Це нонсенс, щоб в українській державі захищати українську мову. Вона повинна бути природною. Хочете бути громадянином нашої держави – вивчайте не російську, не турецьку, не гагаузьку мову, а українську, – розповів науковець.

Зрештою, освітяни не винні, що стали заручниками політичної гри. Комусь “нагорі” дуже хочеться, щоб мовне питання роз’єднувало українців і створювало ще одні проблеми. Сподіваємось, цей конфлікт розв'яжеться і наші можновладці задумаються над тим, а чи варто нашвидку приймати такі "реформи" і підставляти чесне ім'я тих, хто сіє добре, розумне і вічне у душі майбутніх вчителів.

Published on 24 November 2011