Віктор РОГ

Літопис національної звитяги

55 років тому в Торонто вийшло перше число «Альманаху – календаря «Гомону України», своєрідного річника-додатку до націоналістичного тижневика «Гомін України», який виходив перед тим вже 7 років.

55 років тому в Торонто вийшло перше число «Альманаху – календаря «Гомону України», своєрідного річника-додатку до націоналістичного тижневика «Гомін України», який виходив перед тим вже 7 років.

«Видаючи цей календар, Видавництво бажає таким чином відновити певного роду традицію українського календаря-альманаху, що являє собою чи не одиноку своєрідну форму національної літератури», – зазначали видавці, розпочинаючи цей, як виявилося досить тривалий і вартісний проект.

45 чисел альманаху – з 1956 по 2001 рік вмістили в себе масу цікавої, актуальної на той час і безцінної сьогодні, інформації. На сторінках видання знайшлося місце і спогадам учасників національно-визвольної боротьби, дослідженням з історії України, і гострим публіцистичним статтям, репортажам про життя і діяльність української еміграції, літературним творам.

Серед авторів альманаху відомі історики, культурологи, літератори, філософи, громадські діячі діаспори, як от Дмитро Донцов, Євген Маланюк, Роман Бжеський, Петро Мірчук, Богдан Стебельський, Петро Кізко, Володимир Макар, Петро Терещук, Роман Малащук, Олександр Оглоблин, Юрій Тис-Крохмалюк, Микола Понеділок, Ольга Мак, Олег Лисяк, Михайло Сосновський, Роман Рахманний, Анатоль Бедрій, Олег Романишин та багато інших. Друкувалися на сторінках видання і твори нескорених з підневільної України, зокрема Василя Стуса, Михайла Осадчого, Валентина Мороза…

Гортаючи пожовклі сторінки, не перестаєш дивуватися високому і шляхетному, не одномоментному, «солом’яному», запалу творців альманаху. Впродовж довгих десятиліть за тисячі кілометрів від рідної землі вони не заломилися ідейно, не втратили віри в неминуче воскресіння державної України, більше того, робили все можливе для наближення світлого дня. Тож сьогодні з нагоди ювілею пересилаємо щире захоплення і вдячний поклін всім творцям «Альманаху «Гомону України», його авторам, передплатникам, жертводавцям. І нехай приклад цих людей сьогодні постане перед нашими сучасниками, в Україні та діаспорі, як зразок жертовності, чинності, незламності у боротьбі та вірності національній ідеї.

Published on 21 October 2011