Євген Костюк, Іван П'ятак

На догоду московським попам…

Наступ нинішньої антиукраїнської влади на вітчизняну культуру та духовність стає з кожним днем дедалі активнішим.

Наступ нинішньої антиукраїнської влади на вітчизняну культуру та духовність стає з кожним днем дедалі активнішим. Режим внутрішньої окупації, очевидно, взяв курс на остаточне знищення історико-культурної спадщини нашої держави.

Яскравим підтвердженням цьому є законопроект "Про відродження унікального символу православ'я – церкви Богородиці (Десятинної) в місті Києві", зареєстрований у Верховній Раді 21 вересня цього року нардепом від Партії регіонів Юрієм Мірошниченком.

При детальному вивченні законопроекту одразу впадає в очі його правовий нігілізм. Складається враження, що його писала особа, яка ніколи не читала Конституції України та не знає такого поняття як "верховенство права". Отже, по-перше, статтею 85 Конституції України, яка визначає повноваження Верховної Ради України, не надано вищому законодавчому органу повноважень визначати кінцевого власника об'єкту нерухомості. Верховна Рада лише має право визначати порядок передачі об'єктів державної власності у приватну власність.

По-друге, Верховна Рада України лише врегульовує певні суспільні відносини й створює правові рамки для діяльності інших органів влади, проте, не має повноважень напряму наказувати державним органам щось виконувати, а тим більше, розпоряджатися об'єктами державної власності. Однак, у проекті закону зустрічаємо вислови "визнати", "створити" "спроектувати і збудувати", "завершити", "відродити" тощо. У такому разі хочеться нагадати ініціатору законопроекту про статтю 6 Конституції України, де визначено засади поділу державної влади на законодавчу, виконавчу та судову владу. Верховна Рада України не має права узурпувати виконавчу владу.

По-третє, статтею 24 Конституції України встановлено засади рівності перед законом. Проте, у даному разі цей же закон встановлює нерівність церков та парафіян цих церков і надає привілеї лише парафіянам однієї певної конфесії.

Законопроект суперечить Конституції в тій її частині, що визначає принцип відокремлення церкви від держави і фактично перекреслює як вітчизняне законодавство з питань охорони історико-культурних пам'яток, так і всі відповідні міжнародні конвенції, підписані Україною.

Так, нехтуючи тим, що фундамент Десятинної церкви є національним надбанням і, відповідно, на ньому та прилеглій території не може бути жодних забудов, Мірошниченко пропонує "...спроектувати і збудувати Національний православний комплекс на території пам'ятки археології національного значення "Місто Володимира – дитинець стародавнього Києва з фундаментами Десятинної церкви"". Цей комплекс, згідно із законопроектом, має включати у себе церкву, монастир та духовний навчальний заклад. Фінансувати будівництво комплексу мають за рахунок бюджетних коштів, для його спорудження має бути створено спеціальний оргкомітет при Кабінеті Міністрів.

Даний законопроект підтримали й інші нардепи-"регіонали", зокрема – Юрій Болдирєв, Тетяна Бахтєєва та Володимир Олійник, а також комуніст Юрій Гайдаєв, що назвав створення "православного комплексу" за рахунок нищення національного історико-культурного надбання "богоугодною, прекрасною справою" (ніби це не комуністи зруйнували безліч українських пам'яток під час свого правління в Україні!). Зрозуміло, що цей "православний комплекс", у разі його створення, перебуватиме у володінні УПЦ Московського патріархату. Тобто, за гроші українських громадян буде знищено безцінну перлину національної історико-культурної спадщини, а на її місці зведуть осередок українофобії та прокремлівського агітпропу. Замість пам'ятки давньоруської культури та духовності – мракобісся московських попів і центр ефесбешної агентури!

Рекомендації авторитетних вітчизняних науковців і фахівців ЮНЕСКО передбачають музеєфікацію фундаменту Десятинної церкви. Це має як забезпечити належні умови для збереження безцінного національного надбання та його вивчення науковцями, так і ознайомлювати з історико-культурною спадщиною Київської Русі українців та гостей нашої держави. Ні те, ні інше неможливе за умов побудови московської церкви на давньоруських руїнах.

Лобіювання інтересів Московського патріархату за рахунок національного надбання України – яскравий приклад антиукраїнської сутності чинної влади. Нищення історико-культурних пам'яток – це духовне вбивство української нації. Обов'язок українців – рішуче протистояти цій та будь-яким іншим спробам духовної окупації нашої держави.

Published on 30 September 2011